Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 16, 2024, 23:29:21

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 68
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 76
Ukupno: 76
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Barselonaaaaaaa  (Pročitano 3726 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« poslato: April 15, 2007, 03:50:55 »

  BARSELONA – lučki grad (1.503.884 stanovnika prema popisu iz 1999. godine), glavni grad Katalonije, autonomne regije na severoistoku Španije, drugi je po velicini grad u Španiji i najveca španska luka. Po predanju, grad je u trecem veku osnovao Kartaginjanin Hamilkar Barka, po kojem je tako Barselona i mogla dobiti ime.
  Kasnije potpada pod vlast Rimljana, a potom i Vizigota. Mavri je zauzimaju 715. godine, da bi 801. kontrolu nad Barselonom preuzeli Franci predvođeni Karlom Velikim. Tada Barselona postaje prestonica španske marke (Katalonije).

  Kada se Katalonija ujedinila sa Aragonom, 1137. godine, Barselona je postala znacajan trgovacki centar i ozbiljan suparnik velikim italijanskim lukama. U XII veku postaje središte radikalnog društvenog pokreta i katalonskih separatistickih snaga.


      U španskom gradanskom ratu (1936 - 1939) bila je prestonica lojalista. Po preuzimanju kontrole nad Barselonom od strane Fransiska Franka, dolazi do sloma katalonskog pokreta otpora i pune reintegracije Katalonije u sastav Španije.


      Savremena Barselona je poznata po svojoj jedinstvenoj arhitekturi, kojoj je poseban ton dao Antonio Gaudi, ali i kao univerzitetski i kulturni centar.


**Inace, kada se upotrebi skraceno Barsa - to se misli na fudbalski klub, a kad se kaze Barna - misli se na grad....
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: April 15, 2007, 04:01:30 »

Stadion....

Temple Sagrada Familia

« Poslednja izmena: April 15, 2007, 04:04:38 *marina* » Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
passionate
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Maj 02, 2007, 10:52:07 »

barcelona meni osobno jedan od jako lijepih gradova..a vezu me za njega i mnoge uspomene...
Sačuvana
blackdog20
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 10


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Maj 03, 2007, 10:37:56 »

barcelona je jako lepa
Sačuvana
smiljapfc
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Maj 12, 2007, 14:35:05 »

Ja volim barsu!
Sačuvana
milan990
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 334


Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Maj 28, 2007, 00:11:44 »

Barsa je naj grad,a odatle je i moj omiljeni klub...Barsa je extra voleo bih da zivim tamo
Sačuvana
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Jun 03, 2007, 00:37:28 »

Uh, ne budi tako siguran, ako voliš da izlaziš....Smiley tamo je radnim danima mrtvo, samo vikendom se ide negde....veoma je retko da vidiš da neko ode na piće u toku nedelje...oni tada samo rade, rade i rade...ali blizu je LLoret de mar, pa ako zatreba provod - tu je! Ako traje sezona, tamo niko ni ne zna koji je dan...Smiley))
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
milan990
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 334


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Jun 03, 2007, 02:28:10 »

 Cheesy A kazi mi kako to znas? Jesi li bila u Barseloni pa pricas iz licnog iskustva ili ti je neko pricao? Voleo bih da cujem utiske a to za izlaske mogu da poverujem da je tako jer sam cuo slicnu pricu
Sačuvana
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Jun 03, 2007, 10:28:35 »

Da, bila sam letos...  Bila sam u Lloret-u na moru, pa smo išli do Barselone.... Pazi, tamo je prelepo, nema sumnje...one Gaudijeve građevine su tako fenomenalne...
I uređenje samog grada.....prosto to ne mogu da ti iskucam koliko zanimljivih stvari i običaja tamo ima...Smiley
Ja sam htela da odem tamo da studiram, ali tamo se ne priča ovakav španski koji mi znamo i slušamo iz serija:) već katalonski...ti jezici su dosta različiti...kao na primer naš i makednoski...ili slovenački....
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
yoxi
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 98



Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Jun 12, 2007, 00:02:59 »

Mene je Barselona prosto ocarala,toliko sam toga vidjela zanimljivog i citav dan mi nije bio dovoljan da sve obidjem,a Gaudijeve gradjevine su fenomenalne,kao i magicne fontane,ma prelijep mi je grad,a i Barsin stadion je takodje super,samo su im suveniri malo poskupi,ali svakako bih ponovo otisla u Barselonu i to na duze vrijeme,hoce li neko sa mnom Smiley
Sačuvana

*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Jun 23, 2007, 17:49:51 »

Aaaaaaaaaaaa, IDEM JA! Smiley
Mmmhmm, magicna fontana....kakav doživljaj....Smiley
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM