Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 23, 2024, 07:00:17

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 143
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 180
Ukupno: 180
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Ukinuli smo penzije za poslanike  (Pročitano 964 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Милан Бандић
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« poslato: Januar 09, 2010, 18:52:37 »

Vrh vladajuće koalicije dao je nalog šefovima poslaničkih grupa da u nacrtu zakona o Skupštini brišu odredbu o penzijama poslanika, u koju bi, ako se usvoji, mogli da odu sa 55 godina života, 15 godina staža i tri mandata u parlamentu, saznaje “Blic”.

- Bili smo zaprepašćeni kad smo saznali šta predviđa zakon o Skupštini. Hitno smo zatražili od poslaničkih grupa uklanjanje skandalozne odredba o penzijama - kaže izvor “Blica” iz Vlade Srbije. Poslednja verzija zakona o Narodnoj skupštini, koju je pre nekoliko dana predstavio “Blic”, sačinjena je 11. decembra prošle godine, a kako je ranije najavljeno, u parlamentu bi trebalo da se nađe krajem januara. Nacrt je pisala radna grupa Skupštine Srbije, sastavljena od predstavnika svih parlamentarnih stranaka, a njegovo usvajanje kao prioritetno najavila je i Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Skupštine. Međutim, odredba o penzijama izazvala je burne reakcije javnosti. Narodnim poslanicama bi po ovom nacrtu bilo omogućeno da sa samo 15 godina staža, tri mandata u Skupštini i 55 godina starosti odu u penziju. Ista mogućnost predviđena je i sa 50 godina života, 30 godina staža i tri mandata, kao i sa 35 godina staža i tri mandata u parlamentu. Zakonom je takođe definisano da iznos penzija bude u visini od 80 odsto ukupnih poslaničkih primanja, što znači da bi ona u ovom trenutku iznosila najmanje 84.000.
Zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić kaže za “Blic” da je jedinstven stav vladajuće koalicije da se ovakav nacrt zakona ne sme naći u proceduri. On kaže da njegova stranka sigurno neće glasati za ono što favorizuje poslanike u odnosu na ostale građane Srbije.
- Srbiji treba zakon o Skupštini, ali ne onaj koji u fokus stavlja privilegije poslanika. Neophodno je usvojiti zakon koji će doprineti efikasnijem radu parlamenta - smatra Senić.
Šefica poslaničke grupe “Za evropsku Srbiju” Nada Kolundžija nije želela da se izjašnjava da li će poslanici DS glasati za ovaj predlog. Ona je negirala da je dobila bilo kakav nalog iz vrha stranke, jer, kako kaže za “Blic”, to još nije konačna verzija zakona koji će se naći u parlamentu, pa samim tim i ne postoji. Ona je rekla da će od navedene tri biti moguća samo jedna opcija za odlazak u penziju i to ona za koju saglasnost daju i opozicione poslaničke grupe.
- Naša je obaveza da usvojimo zakon o Skupštini, a bilo bi dobro i da status poslanika nekako definišemo. Međutim, nacrt koji ste predstavili je samo radna verzija. To može da bude predlog zakona, ali i ne mora, a pitanje penzija poslanika može da bude rešeno i zakonom o penzijama, kao i kod ostalih građana Srbije - kaže Kolundžija.
Iako je nacrt ovog zakona pisala radna grupa Narodne skupštine, Radojko Obradović, njen član i poslanik DSS, kaže da on nema udela u njemu.
- DSS je ranije dostavio svoj predlog zakona o parlamentu i u njemu nema ni reči o penzijama. To dovoljno govori kakav je stav moje stranke - kaže Obradović za “Blic”.
O ovom predlogu juče su se izjasnili i drugi predstavnici opozicionih partija. Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, rekao je da predstavlja najgore moguće licemerje.
- Apsolutno smo protiv toga zakona, jer bi usvajanje odredbi o penzijama značilo da poslanike stavljamo ispred radnika koji obavljaju najteže moguće poslove. Ako se on nađe u Skupštini, sigurno ćemo glasati protiv njega - rekao je Vučić.
Saopštenjem se oglasio i Vladan Batić, predsednik DHSS. On je naveo da bi realizovanje odredbe o penzijama bila nesvakidašnja bruka, uvreda za zdrav razum i nedostatak osećaja za realnost. Time bi se, kako stoji u saopštenju, prekršilo i ustavno pravo građana na jednakost i ravnopravnost.
Ovo, međutim, nije prvi pokušaj poslanika da pod posebnim uslovima omoguće sebi odlazak u penziju. Bilo ih je nekoliko. Takva ideja prvi put pojavila se 2004. godine, a poslednji pokušaj bio je 2007, kada je zakon i ušao u proceduru, ali nikad nije stavljen na dnevni red.
 


Sporna i otpremnina
U nacrtu zakona o Narodnoj skupštini nije sporna samo odredba o penzijama. U njemu stoji i da će narodni poslanici, za razliku od ostalih građana Srbije, prilikom odlaska u penziju imati pravo i na otpremninu. Takođe, po isteku mandata primaće poslaničku platu u narednih godinu dana, umesto dosadašnjih šest meseci. To pravo može da se produži na još šest meseci do sticanja prava na penziju. Članovi radne grupe juče su, međutim, bili nedostupni da objasne i prokomentarišu ove sporne odredbe.
 
Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM