Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 20, 2024, 08:39:51

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 133
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 141
Ukupno: 141
Prijatelji
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Turska  (Pročitano 7524 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 16, 2007, 22:57:28 »

Republika Turska (turski: Türkiye Cumhuriyeti) je država u zapadnoj Aziji i sa nekih 3% u jugoistočnoj Evropi (jugoistočni dio Balkanskog poluotoka). Do 1922. godine sadašnja Turska je bila sjedište Osmanlijskog carstva. Glavni grad Turske je Ankara.

Turska se nalazi na obalama Crnog (turski: Kara Deniz) , Mramornog (turski: Marmara Denizi), Egejskog (turski: Ege Denizi) i Sredozemnog mora (turski: Akdeniz).

Turska se graniči na zapadu sa Grčkom, Bugarskom, na istoku sa Gruzijom, Armenijom, Azerbejdžanom i Iranom, na jugu sa Irakom i Sirijom.

Prvi Predsjednik Republike Turske i njen osnivač bio je Mustafa Kemal Atatürk.
Turci su na današnji prostor stigli iz centralne Azije i smjestili su se u središtu Male Azije: Anadolskoj visoravni. Bili su tamo vijekovima prije no što su osvojili druge dijelove Anatolije, zaposjeli Istanbul i napredovali prema Evropi, Africi i Aziji stvarajući carstvo. Mala Azija je most između Azije i Evrope kojim su se kretali mnogi migranti. U periodu od preko dvije hiljade godina ovdje su živjeli predstavnici mnogih civilizacija – Hetiti, grčki Frigijci, Lidijanci, Isaurianci, Kapodokijanci i Bizantinci itd.

Turska je svjetovna parlamentarna republika osnovana na načelu diobe vlasti na zakonodavnu, izvršnu i pravosudnu. Ustav je vrhovni zakon države.

Predsjednik je šef države i izabire se najmanje dvotrećinskom većinom Velike turske narodne skupštine (VTNS), poznatije kao Meklis, na jednokratni, sedmogodišnji mandat. Da bi bio podoban za ovu funkciju, kandidat mora biti turski državljanin stariji od 40 godina, mora biti podoban za izbor u VTNS, te mora imati visoku stručnu spremu. Predsjednik predsjedava Nacionalnim vijećem za sigurnost i predstavlja ured Vrhovnog zapovjednika. U vrijeme rata, šef glavnog stožera vrši funkciju vrhovnog zapovjednika u ime predsjednika. Predsjednik je ovlašten proglašavati zakone ili ih slati natrag u parlament na ponovno razmatranje, raspisivati javne referendume, raspisivati parlamentarne izbore, imenovati premijera ili prihvatiti njegovu ostavku; ratificirati i objavljivati međunarodne sporazume itd.

Izvršna vlast je u rukama predsjednika i Vijeća ministara, kojim predsjedava premijer. Premijera imenuje predsjednik odabirom između članova Velike turske narodne skupštine, te kandidira ministre, čije imenovanje mora odobriti Velika turska narodna skupština. Na premijerov prijedlog predsjednik razrješava ministre dužnosti i imenuje nove. U roku od tjedan dana od formiranja novog Vijeća ministara, premijer ili jedan od ministara predstavlja Vladin program pred Velikom turskom narodnom skupštinom, nakon čega se izglasava povjerenje. Prije općih izbora, ministri pravosuđa, unutarnjih poslova i komunikacija moraju se povući iz kabineta, a imenuju se neovisni i neutralni (bez političkih veza) ministri. Vijeće ministara izdaje pravila o primjeni zakona i ostalim pitanjima, uz uvjet da se ne kose s postojećim zakonima, koje tada provjerava Državno vijeće. Velika turska narodna skupština može raspustiti parlament izglasavanjem nepovjerenja.

Prema ustavu iz 1982, zakonodavna vlast pripada Velikoj turskoj narodnoj skupštini (Meklis), koja zasjeda u Ankari. To je jednodomno tijelo s 550 mjesta koje se bira po sustavu proporcionalne zastupljenosti općim pravom glasa odraslih, na petogodišnji mandat. U Skupštini su zastupljene samo stranke koje su sakupile više od 10 posto glasova u zemlji. Velika turska nacionalna skupština donosi, mijenja, dopunjava i opoziva zakone; nadgleda rad Vijeća ministara i ovlašćuje ga da izdaje odluke o posebnim pitanjima koje imaju snagu zakona; ratificira međunarodne sporazume i odluke vezane uz tiskanje novca, objave ratnog stanja, te sudjelovanje državnih oružanih snaga u operacijama u inozemstvu; odlučuje o pitanjima vezanim uz odobravanje amnestija i pomilovanja itd.

Ustavom iz 1982. proglašena je neovisnost državnih sudova i sudaca. Turska ima jedinstveni pravni sustav građanskih i vojnih sudova, od kojih svaki ima prizivni sud sa sjedištem u Ankari. Ustavni sud preispituje ustavnost zakona i odluka sa snagom zakona, kao i pravila procedure Velike turske nacionalne skupštine. Njegove se odluke odmah objavljuju u Službenom listu, te su obvezujuće za sve, uključujući zakonodavnu i izvršnu vlast. Suce imenuje predsjednik. Visoki prizivni sud je posljednji stupanj preispitivanja odluka i presuda koje su donijeli sudovi. Suce bira Vrhovno vijeće sudaca i tužitelja. Državno vijeće je najviši upravni tribunal. Tri četvrtine sudaca imenuje Vrhovno vijeće sudaca i tužitelja, a jednu četvrtinu predsjednik. Ustavom iz 1982. propisano je uspostavljanje sudova za sigurnost koji se bave napadima na nacionalni i teritorijalni integritet Turske, demokratski poredak, napade na unutarnju i vanjsku sigurnost države itd. Tu je još i mnogo manjih građanskih i vojnih sudova.

Turska je dvokontinentalna država. Prostire se i Evropom i Azijom:

Evropski dio Turske-Trakija
Azijski dio Turske-Mala Azija/Anadolija

Turci (prije Osmanlije ili Osmani) su euroazijski narod, zapravo njegova posebna skupina, sa oko 80 miliona pripadnika, koji žive raspoređeni na dva kontinenta. Najveći dio ih živi u Maloj Aziji (Turska sa oko 65 miliona), na Balkanu, i to u: Bugarskoj (815.000), Grčkoj (130.000), Makedoniji (81.000), Rumunjskoj (150.000), te nepoznat broj u zemljama nasljednicama bivše Jugoslavije, kao i na Cipru (135.000). Veći dio Turaka živi u Iraku (200.000 do 300.000), Siriji (100.000) kao i u dijelu zemalja Azije, gdje se zovu Turkmeni. Više od tri miliona Turaka žive u Zapadnoj Evropi, od čega samo 1,2 miliona u Njemačkoj. Turci su kao i Bošnjaci sunitski muslimani. Prvi se put spominju u 6. vijeku, a potomci su turskih naroda, koji su u 11. vijeku prodrli u Anatoliju, mješajući se postupno sa ostalim narodima u tom dijelu svijeta: Grcima na zapadu, Armencima i Kurdima na istoku, te Gruzijcima na sjeveroistoku, a dijelom i sa Slavenima na jugoistoku Evrope.

Današnja Turska poznaje ne samo Turke kao svoje državljane: ona se isto tako diči svojom jakom dijasporom, ali i "etničkim Turcima" (Turcima u etničkom smislu), koji su ustvari regionalna manjina. Sa Bošnjacima ih vežu veoma duboke i prisne kulturne i historijske veze, koje iz godine u godinu bilježe sve veće uspjehe.



Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2007, 23:32:50 »

jao kad cu ja u tuuuuurskuuuuuu
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2007, 01:13:49 »

jao kad cu ja u tuuuuurskuuuuuu
Slazi parice ispod madraca pa ces skupiti!:-)))))))))))))))))))))))
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: April 09, 2007, 12:49:14 »

Ja sam bome bila tamo..
Nja-nja-nja
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: April 09, 2007, 12:56:17 »

kazu da su turci mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm Grin
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: April 09, 2007, 13:19:50 »

Uf!!!!
Samo da ih vidis..
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: April 09, 2007, 13:23:22 »

Su preplanuli?
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: April 09, 2007, 13:33:35 »

Ma duso savrseni su..
Pomalo i hrskvi..
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: April 09, 2007, 13:34:36 »

Nisam ja za tebe dusa.Koliko imas ti godina?
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: April 09, 2007, 13:38:46 »

Pa kod mene se tako kaze..
Covjece sta se odma ljutis?
Pa ja ne smrdim!
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: April 09, 2007, 13:42:57 »

 Grin Ne ljutim se al mrzim kad to kaze meni zenska osoba Wink Proradi mi zdera Smiley
E a kako si ti lik,sto pises za odgovor novi naslov?
ovo _a jesi odma razdrazljiva,odakle se to stvorilo?Jel kliknes samo na REPLY?
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: April 09, 2007, 13:44:56 »

..kad stalno pise RE:Turska..
Ko da smo retardirani..
Pa sam mal to sebi podredila..
Kako mi pase..
Da mi ne bude dosadno..
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: April 09, 2007, 13:47:08 »

Imas 17 godina Grin hehe.Vidim ja mlado meso Wink
Sačuvana
sabrina_ika
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29


..ljepo rekoh..


Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: April 09, 2007, 13:48:20 »

I sta sad..
Kolko je tebi?
Sačuvana

***aLL tHE bOYS aRE mY tOYS***
Mushmula
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 479



Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: April 09, 2007, 13:51:32 »

20  Cheesy
Dobrodoshla u forum!Sretno ti bilo! (znam sto kazem) Wink
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM