Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 26, 2024, 10:39:49

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 136
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 108
Ukupno: 108
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Sote mori sote  (Pročitano 5563 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
yu-generation-89
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1390



Pogledaj profil
« poslato: Mart 20, 2008, 13:43:53 »

Jel ima jos neke proslave gde se ova pesma svira?
U Guci su je zabranili, mada su se pre rata svi lomili uz ove zvuke.

http://www.banjalukaonline.com/vijest_p_124298.html
Sačuvana

ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Mart 20, 2008, 14:02:19 »

Ja bih rekla "Shote, mori, idiote...."
"Shote, mori Shote", proterana je sa Ovchara i Kablara. Pesmi koju je Azem Bejta, shiptarski odmetnik iz drenichkog kraja, naruchio za svoju zhenu i saborca Shotu Galicu, trajno je zabranjen ulaz na Sabor trubacha u Guchi.
"Srpske trube na najpoznatijem srpskom saboru izvornog stvaralashtva ostache neme za ovu pesmu koja se gotovo chitav vek orila srpskim svadbama i saborima izazivajuchi konsternaciju u veselju. Politika nema nameru da se mesha u muziku, niti to radi. Ali svako ima pravo, pa i Gucha koja je postala najpoznatiji srpski brend, da se zashtiti od kvazidodataka. Sabor trubacha u Guchi je sabor izvornog srpskog stvaralashtva i tradicije, to je vashar najlepshih srpskih kompozicija iz srpske istorije i kulture i nema smisla da se tu pojavljuju pesme drugih naroda, a posebno ne naroda koji su nam bili i ostali veliki neprijatelji." - mislim da je ovo izjavio nash cenjeni Velja Ilich... Roll Eyes
Azem Bejta i njegova zhena Shota Galica, po kojoj je nastala istoimena pesma a koju su Srbi proteklih decenija iz neznanja "primali" - svakako to jesu bili - veliki srbomrsci.
Profesor istorije i dekan kosovskomitrovachkog univerziteta Dragi Malinkovich, koji je na tu temu davno josh objavio knjigu, navodi istorijske podatke:
- Pesma "Shote, mori, Shote" nastala je kao svadbeni poklon. Azem Bejta ju je naruchio za svoju zhenu Shotu, a Srbi su je sve vreme pevali kao svoju. Azem Bejta bio je najpoznatiji shiptarski odmetnik koji je poveo ustanak kachaka (odmetnika) u drenichkom kraju, istom onom kraju koji che kasnije dati Adema Jasharija.
- Ustanak je bio veliki problem za Kraljevinu SHS, sve dok ih vojska i zhandarmerija 1924. godine nije opkolila - nastavlja Malinkovich. - Na poziv srpskog komandanta da se predaju, odmetnici su odgovorili vatrom. Shest godina su kachaci zharili, palili i ubijali po drenichkom kraju, sve do 1924.
Teshko ranjenog Azema Bejtu, prema kazivanju profesora Malinkovicha, iz obrucha srpske zhandarmerije, spasla je njegova zhena i saborac Shota Galica. Ali, lechili su ga nadrilekari i Bejta nije prezhiveo.
- A Shota Galica, kada je njen muzh poginuo, obukla je mushku narodnu noshnju i stavila keche na glavu. Nastavila je da se bori protiv Srba i Srpstva istom silinom kao njen muzh.
Postoji i narodno predanje, koje se na Kosovu i Metohiji prenosilo s kolena na koleno. Po predanju, Shota Galica je posle smrti muzha, besna i divlja, uhvatila shestoro srpskih chobanchicha. Svezala ih je i zatim zapalila vatru. Dok su deca umirala, ona je pevala "Shote, mori, Shote, Shote, mashala, davno zhelim, Shote, mori, da te igram ja".
- To predanje nema utemeljenje u istoriji, a to znachi da nemamo podatke koji bi ga potvrdili - kazhe profesor Dragi Malinkovich. - Ono se javilo i zadrzhalo u narodu kao jezivo kazivanje i personifikacija zla koje su Arnauti chinili prema Srbima. U svakom sluchaju Azem Bejta i Shota Galica ubijali su Srbe, radujuchi se svakom ubistvu. Jer, brojali su uzete srpske dushe. A srpski narod, ne znajuchi za sve to, obozhavao je baš tu pesmu. Hvala bogu da su iz srpske muzike pochele da se ispiraju te krvave note za krvavu nevestu.

Dakle nemamo podatke, ali u svakom sluchaju oni su ih ubijali!? Hm....
Ali u principu, NE treba da se veselimo uz tu pesmu, jer imamo toliko lepih nashih pesama... A druga stvar je to shto mi preterujemo i preuvelichavamo i spominjemo neshto za shta ne postoji dokaz...
« Poslednja izmena: Mart 20, 2008, 14:06:42 ivaccc » Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: Mart 20, 2008, 23:14:03 »

Nisam imala pojma o ovome...
Cudno zaista... Malo mi scary da poverujem... Ali vala i mi Srbi svacije pesme uzimamo, pa nije ni cudo sto se i ovako nesto zaturilo... Roll Eyes
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Mart 21, 2008, 14:16:19 »

Ja bih rekla "Shote, mori, idiote...."
Dakle nemamo podatke, ali u svakom sluchaju oni su ih ubijali!? Hm....
Ali u principu, NE treba da se veselimo uz tu pesmu, jer imamo toliko lepih nashih pesama... A druga stvar je to shto mi preterujemo i preuvelichavamo i spominjemo neshto za shta ne postoji dokaz...

Daj, Mici, zar stvarno mislish da je to stopostotna istina??? Ma, to je sve prezhvakano i hiljadu puta preuvelichano, i poizvrtano, da ispada kako je nem rekao gluvom da je slep video gde zbunjen jebe ludog... Slazhem se da je ideja o samoj toj stvari grozna, i da zbog toga ne treba da se veselimo uz spomenutu pesmu, ali odakle idiotima pravo da optuzhe bilo koga za neshto za shta nemaju dokaza?
« Poslednja izmena: Mart 21, 2008, 14:18:05 ivaccc » Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Mart 21, 2008, 14:23:38 »

 Smiley eo vako, da ja vama lipo rečen: ja volin svačiju pismu koja je lipa i koja nema "bezveznih riječi" u sadržaju i uživan u pevanju nacionlnih pisama iz svih krajeva.  Malo me je kosnila ta priča o čobanima i mogu van reć da je neću baš s tolikin gušton slušat ka ća san je pri slušala, ali, daj Bože da to nije istina. Malo me je ivacc sad ohrabrila, ali ipak priča ostaje, pa bila istinita ili ne, hmm... Roll Eyes Roll Eyes
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #5 poslato: Mart 23, 2008, 21:24:08 »

Dobro Iva tu si upravu.. Znam kako rekla - kazala moze da preuvelica...
Ali prica je zaista scary... i ako je makar i delic tacan pesma mi postaje ogavna, ma koliku umetnicu vrednost imala...
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Decembar 17, 2008, 16:54:49 »

inace na Kosovu (s obzirom da sam odozdo mogu vam reci kakav stav imaju Srbi sa Kosova o tome) se o ovome pricalo oduvek... mene su kao malu ucili da je Sotu zaistaa Sota donela, i vecina odande je, ajde da kazem, verovala u tu pricu...
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM