Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 23, 2024, 08:36:43

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 189
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 184
Ukupno: 184
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Danil Harms  (Pročitano 4051 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« poslato: Novembar 16, 2007, 10:01:10 »

Moj omiljeni pisac, neko ko je imao ogroman uticaj na moj život i ko ga još uvijek ima.
Malo poznat, teško dostupan, decenijama zabranjivan, hapšen i na kraju i ubijen u zatvoru (zvanično umro od gladi) zbog svojih djela.

Danil Harms  (rus. Daniil Harms  30. decembar 1905. - 2. februar 1942). Satiričar rane sovjetske ere,koristio je nadrealistički i apsurdni stil. Rođen je kao Danil Ivanovič Juvačov a pseudonim Harms je smislio u srednjoj školi. Koristio je takođe i pseudonime Horms, Čarms, Šardam itd...
Oblačio se kao Šerlok Holms ili kao svoj izmišljeni stariji brat. Ujvek je pušio na lulu, sanjao u boji i svuda sa sobom vodio pudlicu.


Harms za života nije stekao veliku slavu i većina njegovih djela izdata je u tajnosti kao samizdat. Osuđen je zbog antisovjetskog djelovanja i proveo je godinu dana u zatvoru
u Kursku. Tokom okupacije Lenjingrada 1941. godine uhapšen je drugi put zbog iskazivanja defetizma. Umro je u zatvoru 2. februara 1942. godine.

Djela

Slučajevi

Slučajevi i još po nešto

Nula i ništa

Plava sveska broj deset

A grlo luta britvom
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2007, 10:15:37 lejenica » Sačuvana

lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Novembar 16, 2007, 10:04:48 »

I za sve vas koji ste ga možda čitali i koji niste ali evo hoćete:

*PLAVA SVESKA BR. 10*
Bio jedan ridđi čovjek koji nije imao oči i uši. Nije imao ni kosu, tako da su ga uslovno nazvali riđim.
On nije mogao ni da govori jer nije imao usta. Nos takođe nije imao.
Štaviše, nije imao ni ruke ni noge. Nije imao ni stomak, nije imao ni leđa, nije imao ni kičmu, nije imao ni jedan unutrašnji organ. Nije imao ništa! Tako da nije jasno o kome je riječ.
Bolje onda da o njemu više i ne govorimo.

*STARICE KOJE ISPADAJU KROZ PROZOR*
Jedna starica se usled svoje pretjerane radoznalosti nagnula kroz prozor, ispala i razmrskala se.
Kroz prozor se nagnula druga starica da bi vidjela onu koja se razmrskala, ali je usled svoje pretjerane radoznalosti takođe ispala kroz prozor, strmoglavila se i razmrskala.
Zatim je kroz prozor ispala treća starica, zatim četvrta, zatim peta.
Kada je ispala i šesta starica, meni je dosadilo da ih gledam, pa sam došao na Maljcevsku pijacu gdje su, kažu, jednom slijepcu poklonili pleteni šal.
Sačuvana

lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: Novembar 16, 2007, 10:05:57 »

Mene zanima samo "besmislica", samo ono što nema nikakvog praktičnog smisla. I život me zanima samo u svojoj besmislenoj pojavi.
   Junaštvo, patos, odvažnost, pouka, higijena, moral, razneženost i rizik - to su mi omražene reči i osećanja.
   Ali zato u potpunosti shvatam i poštujem: zanos i ushićenje, nadahnutost i očajanje, strast i uzdržljivost, blud i čednost, tugu i bol, radost i smeh. 
Sačuvana

lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #3 poslato: Novembar 16, 2007, 10:07:28 »

  Harms o deci 2:


PISMO SESTRI JELIZAVETI IVANOVNOJ

Draga Liza,

Čestitam Kirilu njegov rodjendan, a takodje čestitam njegovim roditeljima uspešno obavljanje plana koji im je propisala majka priroda, a koji se tiče vaspitanja ljudskog izdanka, što ne ume da hoda do dvogodišnjeg uzrasta, a onda vremenom počinje da ruši sve oko sebe i, najzad, kad dostigne mladji predškolski uzrast, da tuče po glavi voltmetrom ukradenim iz očevog pisaćeg stola, svoju voljenu mati, koja ne uspeva da se skloni od prilično vešto izvedenog napada svog još nezrelog deteta, što u svom nezrelom mozgu već zamišlja kako će, pošto sredi roditelje, svu svoju visokopronicljivu pažnju da usmeri na dedu, pobelelog od sedih vlasi, i time dokaže za svoje godine izuzetno razvijenu inteligenciju, u čiju čast će se 28. februara i skupiti kojekakvi obožavaoci ove odista neobične pojave, a medju kojima se, na moju veliku žalost, ne mogu naći i ja, budući da se u datom trenutku nalazim u stanju napetosti na obali Finskog zaliva, diveći se meni svojstvenoj još od detinjstva sposobnosti da, zgrabivši čelično pero i umočivši ga u mastilo, kratkim i jasnim rečenicama izrazim svoju duboku i često, u nekom smislu, veoma uzvišenu misao.

 
Sačuvana

lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #4 poslato: Novembar 16, 2007, 10:10:12 »

  Išao Bobrov ulicom i mislio: zašto supa postaje neukusna kad se u nju sipa pijesak.
Odjednom spazi on majušnu djevojčicu kako sjedi na putu, drži u ruci crvića i naglas plače.
- Zašto plačes? - upita Bobrov malenu djevojčicu.
- Ne plačem nego pjevam - reče malena djevojčica.
- A zašto tako pjevaš? - upita Borbov.
- Da se crvić zabavlja - reče djevojčica - a ja se zovem Nataša.
- A, tako znači? - začudi se Bobrov.
- Da, tako - reče djevojčica - do viđenja - Devojčica skoči, sjede na bicikl i ode.
- Tako mala a već vozi bicikl - pomisli Bobrov.   
Sačuvana

lejenica
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2008, 12:18:21 »

Ja prosto ne vjerujem da niko od vas ne ćita Harmsa....
Aaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM