Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 20, 2024, 12:01:44

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 133
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 110
Ukupno: 110
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Vitamin B12  (Pročitano 3809 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« poslato: Septembar 30, 2007, 23:34:17 »

Posto je ovaj vitamin naj veci problem svim ljudima koji zele preci na vegi ishranu, a i naj jace "oruzje" mesozderima, ja cu o njemu pisati posebno.

B12 je zaista jako bitan za nas organizam.To je esencijalna kiselina koja je neophodna za rast, pravilno stvaranje i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca i normalan rad nervnog sistema. Nedostatak uzrokuje anemiju i teške promene na nervnom sistemu. Sada cu vam napisati jedno naucno istrazivanje po tom pitanju:

Nutricionisti koji su zastupali vaznost mesa u ishrani koristili su do 1977(a neki jos uvek koriste) kao svoj najjaci adut protiv sagovornika vegetarijanske ishrane vitamin B-12(cijanokobalamin). Nutricionisti, pristalice mesa, bili su uvereni da se ovaj vitamin nalazi samo u namirnicama zivotinjskog porekla i donekle u pivskom kvascu. A onda su , od 1977. godine, mnoga naucna istrazivanja pokazala da vitamina B-12 ima i u hrani biljnog porekla, vise nego dovoljno:u cvekli,nekim zitaricama,soji,klicama zitarica,misu ,morskim algama i mnogim drugim namirnicama. Naucni ogledi su, osim toga da je biljna hrana bogata vitaminom B-12, potvrdili jos nesto vaznije:ukoliko u ishrani nema dovoljno vitamina B-12, organizam ga sam sintetise(proizvodi)- obratite sada paznju: SAMO POD USLOVOM DA SE NE UNOSI HRANA ZIVOTINJSKOG POREKLA! Iz ovog se moze zakljuciti da se mnoge sinteze drugih vitalnih supstanci odigravaju u organizmu, a da nauka za njih jos ne zna.

To bi bilo sa naucne strane, a sada cu vam napisati jedno svoje licno iskustvo iz zivota. Moj mladji brat je mesojed i u svojoj ishrani koristi jako male kolicine voca i povrca. A na suprot njemu ja sam vegan i ne koristim ni malo mesa u ishrani. Pre izvesnog vremena je bio jako bolestan i to bas usled nedostatka vitamina B12, kojeg navodno ima samo u mesu. A moj B12 je jako dobar, a ne jedem meso po njima glavni izvor ovog znacajnog vitamina. Pa prosudite sami da li ga ima vise u mesu ili pak u biljkama...
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2007, 04:40:10 Beki70 » Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2007, 04:04:46 »

Bravo Beki!
Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Decembar 22, 2007, 13:06:23 »

Smiley naznan baš zašto, ali mi se b-komplex nalazi pored sudopera, šta znači da ga često pijen
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM