Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 23, 2024, 07:04:25

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 143
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 183
Ukupno: 183
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Deset godina od poraza Miloševića na izborima  (Pročitano 1235 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Милан Бандић
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« poslato: Septembar 24, 2010, 16:03:37 »

Danas se navršava deset godina od kada je bivši predsednik SR Jugoslavije i haški optuženik Slobodan Milošević izgubio izbore za predsednika SR Jugoslavije (SRJ). Predsednički izbori su održani istovremeno sa izborima za parlament SRJ i lokalnim izborima u Srbiji.

Pobedom udružene opozicije na tim izborima završena je desetogodišnja autokratska vladavina Slobodana Miloševića. Ne želeći da prihvati poraz, do tada vladajuća Socijalistička partija Srbije (SPS) i njen lider Milošević izazvali su postizbornu krizu koja je zapretila građanskim ratom u Srbiji. Demokratska opozicija Srbije (DOS) je pozvala na demonstracije zbog nepriznavanja rezultata izbora za predsednika SRJ. Posle višednevnih protesta i štrajkova širom Srbije kriza je okončana 5. oktobra nakon centralnog protesta u Beogradu gde se okupilo više stotina hiljada ljudi. Na izborima 24. septembra 2000. za predsednika SRJ izabran je kandidat DOS-a i lider Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica sa 2.470.304, odnosno 50,24 odsto glasova birača, pobedivši dotadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića koji je osvojio 1.826.799 glasova, odnosno 37,15 odsto glasova birača.

Osam godina kasnije, SPS, čiji je Milošević bio neprikosnoveni lider, postala je deo vlasti. U koalicionoj proevropskoj vladi Mirka Cvetkovića, formiranoj u julu 2008. predsednik socijalista Ivica Dačić je potpredsednik i ministar unutrašnjih poslova.

U aprilu 2001. Milošević je uhapšen zbog finansijskih malverzacija, a dva meseca kasnije je izručen Haškom tribunalu gde mu je suđeno za genocid u Bosni i Hercegovini, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj i na Kosovu.

Umro je 11. marta 2006. od infarkta u svojoj ćeliji u pritvoru Haškog tribunala.

Dačić: Pobeda DOS-a pomogla SPS-u da se brzo vrati na vlast

Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je danas da je pobeda DOS-a 2000. godine nad SPS-om pomogla socijalistima da se nekoliko godina posle toga vrate na vlast.

"Mislim da je to, osim toga što je u tom trenutku bilo teško za SPS na kraju bilo i dobro, jer da nismo tada pali ne bismo tako rano ponovo ustali", rekao je Dačić.

On je podsetio da je SPS od demokratskih promena, najpre 2004. godine podržavala Vladu Vojislava Koštunice, a posle osam godina od demokratskih promena došla i na vlast.

Marković: Nismo mnogo odmakli u izbornom sistemu

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković ocenio je danas da, deset godina posle izbora na kojima je poražen Slobodan Milošević, nije postignut veliki napredak u izbornom sistemu u Srbiji.

Marković je agenciji Beta rekao da je izborni sistem od 2000. godine više puta menjan u pogrešnom pravcu, što je dovelo do toga da političke stranke imaju preveliki uticaj.

"Ovih deset godina imamo problem kvaliteta političkih procesa i integriteta političkih institucija. Tu posebno mislim na uvodjenje proporcionalnog izbornog sistema za izbore na lokalnom nivou", rekao je Marković.

On je ukazao i da je izmenom Ustava omogućeno da poslanici svoje mandate povere onima koji su ih predložili, čime se izborna neposrednost gubi i političke partije imaju veću vlast nego sto je to primereno u demokratskom društvu.

Upitan zbog čega je zaustavljen rad na formiranju državne izborne komisije, Marković je rekao da za to ne postoji politička volja, iako je Ministarstvo izradilo zakon još pre godinu dana.

"To više ne zavisi od Ministarstva, ali ja sam optimista, jer su sve te promene koje smo predvideli a koje se tiču našeg političkog sistema nužne", rekao je Marković.

On je rekao da očekuje da će u junu 2011. godine biti formiran centralni birački spisak.

"Ja očekujem da će u junu Srbija imati jedinstveni birački spisak kao elektronska baza podataka koja će otkloniti sve sumnje, pre svega pitanje validnosti biračkog spiska ali će i gradjanima biti omogućeno da biraju gde će da glasaju", rekao je Marković.

On je rekao da će izborni sistem na lokalu biti promenjen kada se stranke dogovore.

Promena izbornog sistema i sistema u kome partije imaju prevelik uticaj, prema njegovim rečima, nužna je za demokratski razvitak društva i ostvarivanje političkih ciljeva na putu ka Evropskoj uniji.

"To direktno znači smanjenje uloge i značaja političkih partija u našem društvu", zaključio je ministar Marković.

Blagojević: Srbija ne podseća na onu od pre 2000.

"Septembarski izbori su bili specifični po mnogo čemu, rekao je Marko Blagojević iz CESID-a za B92.

"To su bili prvi izbori na kojima je opoicija ozbiljno konkurisala na vlast tada vladajuce SPS i Slobodanu Miloševiću. Opozicija se tada jedinstveno suprotstavila jednom vladajućem režimu", kaže Blagojević.

Blagojević kaže da danas Srbija nimalo ne podseća na onu od pre 2000.

"Mnogo šta se promenilo u predhodnih deset godina. Izbori su bitno drugačiji, ja ne znam za primere da se sada opozicija progoni, hapsi samo zato što se bavi opozicionim radom. Mi imamo izbore koji su svake godine bolji i bolji, ali su daleko od savršenstva. I dalje postoji puno mesta da se napreduje, ali možemo da kažemo da Srbije ni počemu ne podseća na Srbiju pre 2000", smatra Blagojević.
Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM