Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Mart 19, 2024, 03:35:32

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 39
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 32
Ukupno: 32
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: ''Le Parkour''  (Pročitano 6921 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Milan Beskrajno Snazan
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 876


Nekad sam ne odlucan-a mozda i nisam?


Pogledaj profil
« poslato: Mart 29, 2010, 14:46:25 »

Parkour je nastao 80-ih godina u francuskom gradu Lissa (30 km od Pariza). Ispirisan i nadahnut svojim ocem David Belle (za vise informacija o David Belle-u, njegovom ocu i istoriji Parkour-a pogledajte tekst O osnivacu…) je razvio novi nacin kretanja, novi stil zivota.

Parkour predstavlja prirodan metod treniranja covekovog tela da se krece tecno i efikasno, koristeci prepreke koje se nadju ispred vas. Parkour je vise od sport-a, to je stil zivota, umetnost. To je nesto sto vam menja zivot,menja poglede na stvari, drzi vas zdravim, otvara vam nove ideje, izazove i puteve. Pored fizicke snaga u ovoj umetnosti potrebano je i da se covek mentalno/umno razvija.

Ideja Parkour-a je da se Traceur(osoba koja trenira Parkour) sto efikasnije krece u jednom neprekidnom trku od tacke A do tacke B. Ideju je David Belle dobio od svog oca (tacnije vojnika iz Vijetnama) koji su da bi opstali u gustim sumama morali da beze i love.





Korist od Parkoura
Ocigledna dobit od parkour-a je to da poboljsava vasu sposobnost da se krecete od mesta do mesta. Ovo je zapravo sustina parkora, prakticno kretanje od jednog mesta do drugog. Postajete svesni da ima vise putanji od jednog mesta do drugog, koje ne biste uopste primetili pre, i vasa sposobnost da koristite sve te mogucnosti povecavace se sto vise budete trenirali… Ovo takodje mozete i upotrebiti kao samoodbranu zato sto bi ste se brze krecetali nego vas napadac, i onda islo bi vama u korist jer bi se za kratko vreme dosta udaljili.

Jos jedna korist od parkour-a je to sto vam fizicki pomaze. Nije to sto parkour koristi i vezba svaki deo vaseg tela, vec skoro svaka tehnika i pokret ukljucuje vase celo telo, davajuci vam neverovatnu vezbu. On kombinuje kratku intezivnu aktivnost sa dugackim periodima laganog vezbanja, povecavajuci tako i snagu i izdrzljivost.

Mentalna strana parkora nebi trebala biti zaboravljana isto. Bitno kod pakour-a je to sto morate nauciti da procenite situaciju u pokretu, na svoju ruku. Sto vise trenirate parkour, vremenom cete nauciti da verujete svojim procenama, posto kada vezbate parkour vasa procena je jedino sto je zapravo bitno.

Na isti nacin, parkour vam pomaze da pobedite svakodnevni strah. Aktivno trazeci izlaz iz odredjene situacije gde vi osetite strah vi ste na taj nacin prisiljeni da predjete preko njega.

Jednom kada naucite kako da izadjete na kraj sa tim strahom onda to mozete primeniti na bilo koju situaciju i rezultat toga je povecanje vaseg samopouzdanja.

Parkour se inace vezba napolju, zato sto cela poenta toga je da mozete izaci na kraj sa situacijama koje postoje u pravom zivotu i onda da biste trenirali parkour morate se osloboditi bilo kakvih neprijatnosti, straha i blama zbog toga sto se ponasate drugacije. Kako parkor bude vise prihvacen, problem oko toga ce se smanjiti i onda neke od samih sustina pk-a ce verovatno biti izgubljene, ali opet u pitanju da li ce parkour ikada biti jos jedna uobicajena stvar.

Parkour takodje zahteva da preuzmete odgovornost za vase postupke i prema tome podstice nezavisnost. Parkor je skroz protiv ‘kulture koje je drustvo nametnulo’ koja se razvila tokom godina. Parkor ukljucuje rizik, sto se vecina ljudi ne bi ni usudila, ali posto vi to radite svojevoljno, nemozete nikoga da okrivljujete i da ocekujete on preuzima vasu odgovornost.

Parkour takodje cini da se osecate dobro i da ste zadovoljni sobom. Uglavnom je to zvog licnog uspeha. Pomocu preuzimanja potpune odgovornosti za vase postupke, vi takodje prihvatate sve zasluge za vase uspehe, bez uzimanja necega od bilo koga drugog.

Parkor takodje vam daje osecaj slobode, jer kroz ucenje parkora vi uklanjate neka ogranicenja koja su tu postavljena od strane drustva. Vas um se otvara za nove mogucnosti ukratko: vasi vidici se sire…

Covekovo telo moze da uradi neverovatne pokrete. Zato treba da iskoristimo potencijal koje nase telo ima. Zelimo stalno da napredujemo, bez ogranicenja. Mi imamo slobodu kroz kretanje i ona nam pomaze da istrazujemo nove mogucnosti. Svako ima svoj put koji prati, svoj odnos prema Parkour-u.


Evo par sličica....na slikama je nas najbolji i najpopularniji tracuer Bogdan Cvetkovic.






I evo Parkour klipa od ne ponovljivog Davida Bella i osnivaca parkoura.
Uzivajte!!



Sačuvana

People see like, a rail,a gap or like a wall,normal stuff...we see more than that...
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Mart 30, 2010, 22:11:35 »

e ako mi verujes da kad sam videla po gradu polepljene plakate o parkouru odma sam se tebe setila Cheesy
i ozb sam nesto razmisljala da se malo aktiviram Smiley
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
Milan Beskrajno Snazan
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 876


Nekad sam ne odlucan-a mozda i nisam?


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Mart 31, 2010, 00:40:51 »

jel me zezas ? Cheesy bilo bi lepo neces biti prva devojka...a zdravo je i dobro za kondiciju...dogovoricemo se da vezbamo ili da pogledas bar ako te zanima  Wink
Sačuvana

People see like, a rail,a gap or like a wall,normal stuff...we see more than that...
Milan Beskrajno Snazan
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 876


Nekad sam ne odlucan-a mozda i nisam?


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: April 03, 2010, 13:11:54 »

Danas 03.04.2010 u 16:00 cu biti na Kalemegdanu treniramo... ko voli nek izvoli
Sačuvana

People see like, a rail,a gap or like a wall,normal stuff...we see more than that...
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM