Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 18, 2024, 03:42:36

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 85
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 66
Ukupno: 66
Prijatelji
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Beograd  (Pročitano 19576 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 16, 2007, 22:50:12 »

Beograd (44.83° sjeverno, 20.50° istočno) je glavni grad Republike Srbije.

U Beogradu prema popisu iz 2002. godine živi 1.281.801 stanovnika i 1,576,124 na širem području grada. A prema procjenama republičkog statističkog zavoda u Beogradu živi još, oko, 300,000 izbjeglih osoba sa područja Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Kosova.

Glavni je grad Srbije od 1403. godine. Despot Stefan Lazarević premjestio je prijestolnicu u Beograd, sagradivši impozantnu utvrdu, koja je porušena u tursko-austrijskom ratu.

Grad se nalazi na ušću Save u Dunav.

Beograd je grad vrlo burne povijesti i jedan od najstarijih gradova Europe. Njegova povijest traje punih 7000 godina. Prostor oko velikih rijeka Save i Dunava bio je naseljen još u starijem kamenom dobu (paleolitu). Iz starijeg kamenog doba potječu ostaci ljudskih kostiju i lubanja neandertalaca, pronađeni u kamenolomu kod Leštana, u spilji na Čukarici i u blizini Bajlonijeve pijace.

Ostaci kulture mlađeg kamenog doba, pronađeni su u Vinči, Žarkovu i u Gornjem gradu, iznad ušća Save u Dunav što ukazuje na kontinuitet naseljenosti i njezinu sve jaču intezivnost. Mnoga današnja naselja beogradske okolice leže na kulturnim slojevima ranijih pretpovijesnih naseobina.

Vinča kraj Beograda spada u red najznačajnijih naseobina i kulturnih nalazišta pretpovijesnog razdoblja. Arheološke iskopine na Rospi ćupriji, Gornjem gradu, Karaburmi, Zemunu i Vinči potvrđuju pretpostavke da je područje Beograda bilo intezivno naseljeno i da se njegovo stanovništvo bavilo plužnom zemljoradnjom i drugim pratećim gospodarskim djelatnostima. Na ovim lokalitetima otkrivene su nekropole brončanog i metalnog doba, kao i dokazi različitih kulturnih utjecaja. U srednjem vijeku prelazio je iz mađarskih u srpske ruke dok u XIV. stoljeću nije za dulje vrijeme naseljen srpskim pučanstvom.

Beograd je podjeljen na 17. općina, od toga 10 gradskih i 7 prigradskih općina.

Beograd se nalazi u sjevernom dijelu centralne Srbije na ušću Save u Dunav, okružen Vojvodinom s tri strane. Stara kamena utvrda na samom utoku zove se Kalemegdan. Središte Beograda nalazi se na desnoj obali Dunava, a s lijeve strane počinje Banatska ravnica sa slabo naseljenim predgrađima. Između Dunava i Save nalazi se novi dio grada - Novi Beograd, a uzvodno je Zemun, bivša granica Austrijskog i Turskog carstva.

Zimi puše košava - vrlo hladan vjetar koji ledi krv u žilama čak i kada je temperatura i po nekoliko stupnjeva iznad nule. S druge strane ljeta su vrlo topla, a temperature zraka prelaze vrijednosti od 35 stupnjeva. Najugodniji mjeseci su travanj, svibanj i lipanj.

Beogradska arhitektura je vrlo raznolika. Od tipično vojvođanske u Zemunu, preko starih zdanja u starom dijelu grada gdje prevladavaju arhitektonski stilovi kao što su neoklasicizam, barok, secesija, srpsko-bizantski stil, pa do socrealističke arhitekture Novog Beograda, koji postaje najveće gradilište u Jugoistočnoj Europi.

Neke od najpoznatijih zgrada u Beogradu su:

Beli Dvor
Beograđanka
Bajrakli džamija
Savezna Skupština
Hram svetog Save
 
Crkva Svetog Save - najveća pravoslavna crkva na svijetu koja je u uporabi."Geneks" kula
Sportska dvorana "Beogradska Arena"
Palača "Albanija"
Konak kneginje Ljubice
Milošev konak
kula Ušće, bivša zgrada Centralnog Komiteta

Od primjera osebujne arhitekture, ondje su:
Bajrakli džamija

Neke od najznačajnijih ulica i trgova su:

Bulevar Kralja Aleksandra - najduža ulica u Beogradu
Knez Mihailova
Skadarlija
Slavija
 
PC Ušće - najviša zgrada na Balkanu.Terazije
Trg Republike

Spomenici:

Pobednik (spomenik)

Među stranim i domaćim turistima najpoznatije znamenitosti Beograda su Avala (izletište), Kalemegdan (stara utvrda) i Kuća cvijeća (mauzolej Josipa Broza Tita na Dedinju). Zatim brojni muzeji kao što je Narodni muzej koji posjeduje 30.0000 eksponata, uključujući i djela slikara kao što su V. van Gogh, P. Picasso, P. Cezanne, P. Gauguin, H. Matisse, P-A. Renoir, Rembrandt, P.P. Rubens, E. Bernard, C. Monet, A. Vollard, P. Klasen, E. Degas, K. Eisen, J-L. Forain, F. Daubigni, U. Kunisada, A. Hirošige, U. Tojokuni, A. Dürer, J. Callot, J. Sadeler, El Lisitzky, P.Bonnard, J.Torop, C.Corot, J.B.Piranesi, W. Hogarth, P. Jovanović, S. Aralica, P. Lubarda, M.Konjović i dr. Zatim Teslin muzej, Muzej zrakoplovstva, Etnografski muzej, Vojni muzej na Kalemegdanu koji posjeduje veliki broj vrijednih eksponata osobito iz vremena srednjovijekovne Srbije (bojni oklopi, mačevi, štitovi, samostrijeli, topuzi, helebarde,...), Muzej suvremene umjetnosti i dr.


Gradski autobusni, tramvajski i trolejbuski promet obavlja "Gradsko Saobraćajno Preduzeće". Na autobuskim linijama pored GSP-a prometuju i privatni prijevoznici. Ukupan broj vozila (GSP+privatnici)prelazi 1.500. Prigradska naselja povezana su auto-prijevoznikom "Lasta".

Beogradska željeznica "Beovoz" ima 5 linija koje uglavnom povezuju predgrađa i grad Pančevo sa središtem grada. Do 2008. godine planira se početak izgradnje lake podzemne željeznice.

Beogradska zračna luka "Nikola Tesla" nalazi se pored Surčina na 12 km zapadno od Beograda, u kojoj se nalazi 18 predstavništva stranih zrakoplovnih tvrtki.

Sačuvana
Smiley Face
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3588



Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2007, 10:38:15 »

Ma, Beograd nije bio ništa prije Komunizma....
Sačuvana

http://www.zooreka.com/photo-398959.html
                 You can be my hero baby, you can kiss away the pain.
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: Maj 10, 2007, 00:53:42 »

A ja bas ne volim hladne beogradske komunisticke zgrade...jako su mi ruzne....ne znam...nekako su mi odbojne...
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Maj 10, 2007, 11:30:27 »

Ja mislim da ja tamo nikad ne bih mogla da zivim... baš mi se ne sviđa.... ako mi nekad nešto zatreba BG mi je na 20min... Prevelik je i natrpan....
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
MPshofer
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 122


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Maj 11, 2007, 16:53:33 »

Ma daj lep je BG,treba doći na neko vreme u njega pa ćeš videti.Neka neverovatna sila te tera da ga zavoliš i posle bez njega teško živiš....
Sačuvana

Ja sam uvek ZA!
*Anja 37*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 296



Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Maj 13, 2007, 17:09:56 »

beograd je najlepsi grad u srbiji... ne znam da li bih mogla da zivim bilo gde drugde... jednostavno kao sto MPshofer kaze nesto te tera da ga zavolis i ne mozes da zivis bez njega....
Sačuvana
igor1983
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Maj 13, 2007, 18:41:51 »

NISTE VI BILI U DUBAI
Sačuvana
pedjaking
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 91


OSTVARI SVOJ CILJ ILI UMRI POKUSAVAJUCI!!!!


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Maj 13, 2007, 23:49:12 »

Ja se slazem Beograd je najlepsi grad u srbiji!!!!

Ako ste slusali pesmu od Beogradskog sindikata Samo za BGD, imam isto misljenje koi i ovi momci! ! ! ! ! ! !

evo pesme skinite je pa je odslusajte...

http://www.kovach.co.yu/mp3/Beogradski%20Sindikat%20-%20Samo%20Za%20BGD.html
Sačuvana

AKO IMAS ONO STO JE POTREBNO...
MOZES DOBITI SVE!!!!

OSTVARI SVOJ CILJ,
ILI UMRI POKUSAVAJUCI!!!!

NEMOJ DA OSTANES U KUTIJI....
POKIDAJ JE!!!!!

DO KRAJA!!!!!
*Beka_37*
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 19



Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Maj 17, 2007, 19:28:49 »

beograd je naj, najbolji grad na svetu!!!
Sačuvana
Vernona
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Maj 22, 2007, 14:06:34 »

Pozdrav svima iz Hrvatske, ako moze neko da mi samo kratko odgovori isplati li se dolaziti u BG za nekakav kratki odmor od par dana, kakva je zabava u gradu i koliko bi mi dana trebalo da barem okvirno upoznam grad?
Sačuvana
*Anja 37*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 296



Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Maj 23, 2007, 20:27:43 »

naravno da trebas da dodjes u bg!!! zabava je vrh!!!  koliko dana treba da ostanes stvarno ne znam...
Sačuvana
milan990
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 334


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Maj 27, 2007, 19:00:01 »

Beograd ti je najbolji grad na svetu ako te zanima provod,dodji i uverices se
Sačuvana
SoulCrew
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 184



Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Maj 27, 2007, 19:28:54 »

ima necega za svakoga... sta god da voli ima za svakoga po nesto
Sačuvana
natasa16
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1035


posetite www.karleusa.tk


Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Maj 27, 2007, 19:46:06 »

bg najbolji grad, tamo mi zivi dragi
Sačuvana

Mozes me mrzeti i pljuvati moju temu ali ja sam za tebe kucko broj 1,ovde i u svemu!!!!!!!!!!
issy-the-Genius
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1377


Ministarka za dijasporu :)


Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Jun 05, 2007, 17:56:57 »

Isli smo u BG na exkurziju... Prelijep je grad...
Sačuvana

The DJ is my bodyguard ! Cool Mp3
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM