Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 18, 2024, 23:41:07

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 105
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 85
Ukupno: 85
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Egzotična riba koja izaziva halucinacije pronađena u britanskim vodama  (Pročitano 891 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Big Moca
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1271


Bog je milostiv i prašta. Ja ne...Ja nisam Bog...


Pogledaj profil
« poslato: Jun 25, 2009, 21:58:59 »



Vrsta deverike (sarpa salpa) koja može da izazove halucinacije kada se pojede, pronađena je u britanskim vodama gde je dospela zbog globalnog zagrevanja, prenose svetski mediji.

Ovu vrstu deverike, koja se obično može naći u mrnijim vodama Mediterana i Južne Afrike, pronašao je u svojim mrežama u engleskom kanalu ribar Endi Gils (38). Gils je ribu koja je lako prepoznatljiva po svojim zlatnim prugama koje se pružaju duž celog njenog tela pronašao šest milja južno o Polpera u Kornvalu.

"Tek na kraju dana smo mrežu izvukli i odmah ugledali prugastu ribu. Nismo imali pojma šta je u pitanju", rekao je Gils.
"Nikada ranije nisam video takvu ribu i odmah nakon što sam je fotografisao, potražio sam podatke o njoj na internetu i pozvao neke svoje prijatelje da ih pitam znaju li možda nešto o njoj. Stavio sam je u kutiju i odneo kod stručnjaka da je bolje ispitaju. Sada kada znam kakva je to riba i šta izaziva, mislim da sam možda mogao da je odnesem u grad i prodam nekim klaberima", dodaje Gils.
Do sada je samo tri puta ova riba pronađena u britanskim vodama.

Džejms Rajt, stariji biolog u Nacionalnom morskom akvarijumu u Plimautu, rekao je:
"Ova vrsta ribe je veoma česta blizu Tenerifa, Malte i Kipra, ali je veoma retka ovako daleko na severu. Mogla bi to biti jedna usamljena riba koja je doplivala sa nekom drugom vrstom, a može biti i da ih ima još u našim vodama".
Ova vrsta ribe je veoma popularno jelo u mnogim mediteranskim restoranima. Ali, prema marinskim stručnjacima, neke vrste planktonskih riba, kao što je i sarpa salpa, mogu da izazovu halucinogena trovanja.
Neželjena dejstva podrazumevaju veoma žive halucinacije svega par minuta nakon što je pojedena, a efekti mogu potrajati i danima.

U 2009. godini, dva muškarca, od kojih jedan star čak 90 godina, hospitalizovani su na jugu Francuske nakon što su pojeli ovu ribu. Stariji čovek patio je od zvučnih halucinacija koje su trajale nekoliko sati nakon što je pojeo ribu, a zatim su usledile noćne more koje su trajale naredne dve noći. Mlađi čovek, star 40 godina, patio je od sličnih efekata kojima je trebalo 36 sati da prestanu.


Sačuvana

Jedini normalan u svetu ludih,ili jedini lud u svetu normalnih...

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM