Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 16, 2024, 21:30:33

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 16
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 61
Ukupno: 61
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Plastične vrećice  (Pročitano 2076 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« poslato: Novembar 15, 2008, 16:50:51 »

Plastične vrećice guše životinje i zagađenjem ozbiljno prijete ljudima


      Svjetska potrošnja plastičnih vrećica dosegnula je godišnju razinu između 500 i 1000 milijardi komada, prema procjeni Zavoda za zaštitu okoliša SAD-a. No manje se od 1 posto reciklira zbog visokih troškova - skuplje je plastičnu vrećicu reciklirati nego li napraviti novu. Jared Blumenfeld, direktor ureda za okoliš San Francisca, prvoga grada u SAD-u koji je lani zabranio plastične vrećice, iznio je podatak kako prerada jedne tone plastičnih vrećica (preračunano) stoji 20 tisuća kuna, a dobivena sirovina tek 160 kuna. Pri tome priroda plaća najveći danak jer “ostalih” 99 posto zagađuje mora, rijeke i jezera, vjetar ih raznosi po kopnu, kanalizacija odnosi u vode... Pritom ubijajući milijune životinja koje u neznanju ljudski otpad zamjenjuju za hranu i umiru u teškim mukama. Za životinje u divljini posljedice su katastrofalne. Izvješće World Wildlife Funda iz 2005. godine govori kako je iste godine gotovo 200 pripadnika morskih vrsta, uključujući kitove, dupine, tuljane i kornjače, skončalo zbog plastičnih vrećica.
    Opasnosti su neprocjenjive i za ljude, posebno za buduća pokoljenja - plastične vrećice na svjetlosti se postupno razgrađuju u manje, otrovnije petropolimere koji lagano truju tlo i vodu, dok mikroskopske otrovne čestice ulaze u hranidbeni lanac.



http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=1388

Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Novembar 15, 2008, 16:58:15 »

Ugroženo i Jadransko more

Udruga Dupinov san provodi eko-komunikacijski projekt ‘More’ radi senzibilizacije i edukacije javnosti o mogućim posljedicama neodgovornog odnosa prema očuvanju života i bioraznolikosti našeg mora kroz nacionalnu kampanju ‘Održimo obećanje - očuvajmo more’. Upozoravaju kako je flora i fauna Jadranskog mora ozbiljno ugrožena bacanjem različitog otpada, upravo pvc vrećica, ali i odjeće, papira, stakla, gume i metala. Na odgovornost pozivaju činjenicama kako je za razgradnju u moru potrebno :
• najlonu: više od 30 godina
• plastici: više od 100 godina
• metalu: više od 100 godina
• staklu: neodređno vrijeme
• gumi: neodređeno vrijeme
• papiru: 3 do 6 mjeseci
• odjeći: 6 do 12 mjeseci
• filtru od cigareta: 5 godina
• lakiranom drvetu: 13 godina

Smrt u bolovima
Oman upozorava kako je bezbroj dokumentiranih slučajeva u kojima su zabilježene smrti životinja koje su progutale plastičnu vrećicu, zamijenivši ju za moguću hranu, te umirale u bolovima zbog začepljenja ili nemogućnosti daljnjeg prehranjivanja. Također, mnogo je slučaja u kojima su ptice, ribe, kornjače ili druge životinje ostale zapetljane u njima i danima umirale u mukama kako u podmorju, tako i u ruralnim područjima. Deseci tisuća kitova, ptica, tuljana i kornjača umiru svake godine zbog plastičnih vrećica na moru i u podmorju, jer često zamijene plastične vrećice za hranu misleći da je, primjerice, meduza. Raspadom njihova leša, plastika se ponovno vraća u prirodu i ciklus se može ponavljati stotinama godina. Svjetska javnost svojevremno je bila zgrožena kad su 2000. godine u želucu Brydeova kita nasukanog na plaži Cairns, koji je izdahnuo u najvećim mukama, pronašli 6 četvornih metara plastike uključujući i bezbrojne besplatne plastične vrećice iz supermarketa. Čudnovati kljunaš Srećko iz rijeke Don u Tasmaniji imao je više sreće - ljudi su ga uspjeli osloboditi plastične vrećice oko njegova tijela, urezane duboko u kožu. Urođenu je bojažljivost prevladao i sam prišao ljudskom biću za pomoć. No, pelikan Pete nije preživio obrok od 17 plastičnih vrećica, pronađen je 1998. godine u Kiami. Prepariran stoji ispred znaka kod vodopada Fitzroy u Australiji i informira posjetitelje o načinu na koji je umro i problemima plastičnih vrećica i zagađenju oceana...
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM