Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 19, 2024, 02:35:02

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 90
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 110
Ukupno: 110
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Preminula Sonja Savic  (Pročitano 3508 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
G@rf!3ld
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2072


Voleo bih jutra kada bi počinjala kasnije..


Pogledaj profil
« poslato: Septembar 24, 2008, 10:46:02 »



Poznata srpska glumica Sonja Savić (47) preminula je sinoć oko 22.00 sati u stanu u Kursulinoj ulici broj 23. Hitna pomoć je na mesto nesreće stigla veoma brzo ali je, na žalost, bezuspešno pokušala reanimaciju.

Kako „Blic“ nezvanično saznaje, Sonju Savić je pronašao komšija koji je i pozvao policiju i Hitnu pomoć. Lekari nisu imali uspeha i mogli su samo da konstatuju smrt poznate glumice. Zatim su došli i policajci koji su obezbedili zgradu zatvorivši ulaz.
Inače, ljudi koji su poznavali Sonju kažu da se poslednjih godina povukla u sebe i da se sve manje bavila glumom. Takođe, dodaju da je mnogo patila za svojom generacijom i članovim kultne rok grupe „EKV“. Poslednji javni nastup Sonja Savić je imala prošle nedelje na RTS i to baš na dan rođenja Milana Mladenovića, osnivača „EKV“ gde je sa gledaocima razgovarala o duhu prošlih vremena.

Rođena da glumi
Sonja Savić rođena je u Čačku 15. septembra 1961. godine. Glumom je počela da se bavi u amaterskim društvima i veća sa 16 godina debitovala je u "Leptirovom oblaku" 1977. godine. Glumu je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti 1982. godine, a za sporednu ulogu kafanske pevačice u filmu Bore Draškovića "Život je lep" 1985. godine dobila je i nagradu na festivalu u Veneciji.
Igrala je u nizu filmova i televizijskih serija, a široku popularnost stekla je 1983. sa ulogom Dečke u "Šećernoj vodici" Bate Prelića, koja je ubrzo stekla kultni status među pripadnicima njene i mlađih generacija.
Snimala je sa rediteljem Slobodanom Šijanom film "Davitelj protiv davitelja", a sa Mišom Radivojevićem erotski provokativnu "Unu" po romanu Mome Kapora, u kojoj joj je partner bio Rade Šerbedžija.
Tokom devedesetih ostvarila je zapažene i svaki put drugačije uloge u filmovima "Mi nismo anđeli", "Uvod u drugi život", "Ni na nebu ni na zemlji", "Urnebesna tragedija", "Tango je tužna misao koja se pleše"... Početkom ove decenije na saradnju ju je pozvao slovenački reditelj Jan Cvitkovič, impresioniran njenim specifičnim talentom. Snimili su "Hleb i mleko", za koji je on dobio "Zlatnog lava" za najboljeg debitanta u Veneciji (2001), a zatim i film "Od groba do groba", koji je postigao uspeh na međunarodnim festivalima.
U Srbiji je u novije vreme imala glavnu ulogu u filmu Milutina Petrovića "Jug jugoistok" (2005).
Ove godine publika je mogla da je vidi u sedam repriziranih epizoda televizijske serije "Vratiće se rode" u liku Darinke.
I pored bogate filmografije, koja broji više od 50 filmskih i tv naslova, Sonja Savić je smatrala da je zanemarena i nedovoljno shvaćena na ovdašnjoj kulturnoj sceni. U poslednjih desetak godina povremeno se povlačila iz javnosti i posvećivala alternativnoj umetnosti u oblasti eksperimentalnog filma, teatra, muzike i multimedija.

Sačuvana



~Stvarnost je stanje prouzrokovano nedostatkom alkohola.


"Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome..."
Maharishi Mahesh Yogi   Smiley Smiley
G@rf!3ld
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2072


Voleo bih jutra kada bi počinjala kasnije..


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2008, 10:52:53 »

Sonja Savic

Sačuvana



~Stvarnost je stanje prouzrokovano nedostatkom alkohola.


"Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome..."
Maharishi Mahesh Yogi   Smiley Smiley
tasak
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 33


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2008, 13:46:04 »

 Embarrassed verovatno je predozirana. svakako je steta. u rodama sam je jedva prepoznala,toliko je bila mrsava i ispijena. mozda je to i bilo ocekivano. u svakom slucaju nek joj je laka crna zemlja.
Sačuvana
*AnCiCa*
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1301


jedina..malena...


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2008, 23:02:02 »

steta...stvarno ne mogu da verujem... Undecided

(...zasto ljudi uvek imaju potrebu da komentarisu od cega je neko umro? zar je to bitno? Roll Eyes )
Sačuvana

... odupri se ludilu ...
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2008, 23:25:33 »

Divna duša, suptilna, iskrena, napustila nas je prerano.. Pozdravljam te Sonja poslednji put, pokoj duši i večni mir.. angel Cry Cry Cry
Sačuvana

alice in velvet
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2503


mrzim senke naših godina


Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Septembar 25, 2008, 00:51:47 »

Divna duša, suptilna, iskrena, napustila nas je prerano.. Pozdravljam te Sonja poslednji put, pokoj duši i večni mir.. angel Cry Cry Cry

ooo DA...slažem se...stvarno mi je jako žao! RIP  Cry  Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

i sa ovim se slažem:


(...zasto ljudi uvek imaju potrebu da komentarisu od cega je neko umro? zar je to bitno? Roll Eyes )
  police ajmo malo respekta!!  Angry

Jao, ljudi zar se vama ne čini da u zadnje vrijeme nešto česte te ("šokirajuće") smrti  Pop grozno...baš žalosno, svake sedmice neko  Undecided Cry
Sačuvana

Na jedno uvo ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo ako mi priđu sa prave strane
  
Њавица
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8925


Look at the stars...look how they shine for you. ♥


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Septembar 25, 2008, 18:32:55 »

R.I.P  Cry Cry Cry
josh jedna mlada osoba je otishla...uzas  Cry Cry Cry
Sačuvana

*AnCiCa*
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1301


jedina..malena...


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2008, 19:59:49 »

Suze kolega za srpsku Gretu Garbo


Dan posle šokantne vesti o smrti jedne od najboljih srpskih glumica Sonje Savić, njene brojne kolege i prijatelji slažu se u tome da je ta umetnica, izuzetnom pojavom i glasom, kao i beskompromisnim životnim stilom, obeležila srpsku i eks-Ju kinematografiju.

Pamtiće je po njenoj inteligenciji i kao fantastičnu glumicu koja je zračila neverovatnom lepotom i talentom, ali i kao "urbanu, izranavljenu dušu"

Glumac Petar Božović kaže za "Blic"da mu je u sredu ujutru stigla poruka na mobilni telefon koja počinje sa, "umrla nam je...". "Šta drugo čovek može da uradi u tom trenutku osim da zaplače. Otišla nam je glumačka perla. A to kako se sudbina igra sa nama, to je već sasvim druga stvar", rekao je Božović.

Mira Banjac se priseća da je sa Sonjom poslednji put radila na seriji "Vratiće se rode", ali da će joj zauvek u sećanju ostati rad na filmu "Balkanski špijun“. "Sećam se da je Sonja, dok smo spremali taj film, često dolazila kod mene da zajedno radimo. Volela je da je iskritikujem, da joj dam zamerku kako bi što bolje uvežbala ulogu. Bila je veoma draga osoba, sa posebnim zahtevima za umetnost, slobodno mogu da kažem da je bila ekstra glumica. Izuzetna osoba, veoma mlada da bi sada umrla. Imala je to neko retko zanimljivo lice za film. Jako mi je žao što je više nema", kaže Mira Banjac.

I glumac Branislav Lečić slaže se da je Sonja bila izuzetno talentovana osoba, "retko odlična glumica". "Moje duboko ubeđenje je da je nju ubila njena velika inteligencija. Ona se, takoreći, urušila u sopstvenu pamet. Zbog toga mislim da je ona poželela nešto više od svega, od života i posegnula za nekim drugim stvarima. Nas dvoje smo završili glumu kod istog profesora... Izuzetno sam je cenio i poštovao, i kao čoveka i kao odličnu glumicu", navodi Lečić za "Blic".

Goran Radaković kaže da je sa Sonom radio nekoliko filmova i da je svaki rad s njom bilo jedno novo, neverovatno iskustvo. "Ona je bila, da tako kažem, začetnica jedne nove glume na koju su se kasnije ugledale mnoge mlađe glumice. Ovo je zaista jedna velika nesreća jedne tužne sudbine".

Milena Dravić će Sonju pamtiti po njenoj inteligenciji i kao fantastičnu glumicu. "Žao mi je što je sebi prekratila put drogom. Sada će se tek videti sve što je uradila, koliko je bila dobra i talentovana. Mnogo mi je teško zbog njene smrti. Radile smo zajedno, bile smo iz istog kraja... ".

Muzičar Vlada Divljan doživeo je vest o smrti Sonje Savić kao veliki šok. "Videlo se na njoj da joj stalno nešto fali. Pamtiću je po lepoti i pameti, ali i vrlo velikoj osetljivosti. Nikako nije uspela da progura ovo naše vreme. Bila je previše senzibilna. Bilo joj je jako teško. Teško se mirila s nepravdama i bahatošću, kao i s činjenicom ko vlada ovom zemljom. Nije izgledala baš dobro u zadnje vreme i znao sam da se tako nešto može dogoditi. Stvarno mi je žao".

Frontmen "Električnog orgazma" Srđan Gojković Gile kaže da su Sonja i on ista generacija. "Isto smo godište i znamo se dugi niz godina. Pamtiću je kao veliku i talentovanu glumicu. Bila je među najboljima iz svoje generacije. Puno smo se družili u prvoj polovini osamdesetih. Nismo toliko sarađivali, koliko smo se družili. Sjajna glumica".


 




Upravnik Ateljea 212 i glumac Svetozar Cvetković seća se da je Sonju upoznao kada je bio na drugoj godini fakulteta. "Tada su me zvali iz moje gimnazije da dođem i vidim izvedbu jedne talentovane osobe. Sonja je tada zaista, zračila neverovatnom lepotom i talentom. Kasnije se nismo intenzivno družili, ali sam imao veliko poštovanje prema svemu što je radila. Bila je veliki radnik sa posebnim pristupom poslu, pa su i rezultati koje je ostavila za sobom zapaženi. Njen odlazak iz naših života je velika tragedija. Tužno je što smo ostali bez svega što je mogla da uradi", rekao je Cvetković za "Novosti".

Reditelj Slobodan Šijan, koji je sa Sonjom snimao jedan od svojih najboljih filmova, "Davitelj protiv davitelja", na veoma potresan način oprostio se od slavne glumice. "Sonja Savić je bila jedinstveno stvorenje naše glume - kombinacija lepote i glamura jedne Grete Garbo sa temperamentom i alternativnim sistemom vrednosti jedne Džulijet Luis" kaže Šijan za Press.

"Mogla je da igra uloge od retardirane nakaze poput zvonara Bogorodičine crkve do uzvišene, patetične kraljice Kristine. Njena lepota i njen glumački dar bili su dopunjeni izvanrednom izražajnošću pokreta, a njeno prisustvo na sceni ili u kadru isijavalo je nešto primarno biološko, fizičko, gotovo animalno, ukroćeno intelektualnim. Bol od borbe ta dva primarna principa u njenom biću ocrtavao se na njenom licu i na tom bolu ona je izgradila svoju glumu. Mnogo će mi nedostajati njena urbana, izranavljena duša, koja kao slučajno izranja iza nekog beogradskog ćoška, usred noći, obavijena tim u isto vreme krhkim i snažnim telom, i koja, posle brze tirade o beznadežnom stanju ove naše skučene balkanske civilizacije, ponovo nestaje u mraku, u koji je sada i konačno otišla", zaključuje reditelj Slobodan Šijan.

Sonja Savić dobila je nadimak "devojka iz grada" posle pojavljivanja u spotu za istoimenu pesmu Miroslava Ilića, koja je snimljena 1972. godine. U vreme snimanja Sonja je bila izuzetno lepa devojka i ova njena uloga ostala je upamćena i do današnjih dana. Miroslav Ilić kaže da ga je vest o Sonjinoj smrti šokirala:

"Šokiran sam i veoma tužan zbog smrti moje drage 'devojke iz grada'. Znali smo se veoma dugo, jer je njena pokojna majka iz istog kraja kao i moja, pa se naše prijateljstvo razvijalo po različitim osnovama. Uprkos tom zemljačko-kolegijalnom uvažavanju i porodičnom prijateljstvu nas dvoje se nismo čuli u proteklih pet godina. Verovatno je do toga došlo zbog njenog načina života", rekao je Miroslav Ilić za Press.


Sačuvana

... odupri se ludilu ...
zoransoko
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1



Pogledaj profil WWW
« Odgovor #8 poslato: Septembar 25, 2008, 23:01:20 »

Glup je osećaj bio kada sam saznao za smrt Sonje Savić. Ipak mi je ona nekako ostala u dobrom sećanju iz starih filmova koji su pružali drugačiji filing. Nisam dugo čuo ništa o njoj... i sada ovo. S...e!
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM