Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 19, 2024, 01:19:11

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 105
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 83
Ukupno: 83
Prijatelji
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Narodne izreke i misli velikana  (Pročitano 110422 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« poslato: Jul 28, 2008, 02:32:38 »

 Smiley Čudi me kako se netko već ranije nije sitija teme o pametnim mislima ili izrekama, pa eo ovde bismo mogli stavljat citate ili poslovice koje bi smo često mogli pročitat   Smiley Wink
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Jul 28, 2008, 02:35:14 »

 Smiley eo ja ću prva s malo više citata Vladike Nikolaja Velimirovića

*Lako je ljudima boriti se sa zvijerima. Ljudi imaju oružje kakovo zvjeri nemaju. Ali je teško boriti se sa duhovima zlobe, jer oni imaju oružje koje ljudi nemaju.

*Vrlina je kao žeđ. Kad čovjek počne da pije, sve više žedni i sve ćešće traži da je pije. Onaj tko počne vježbati vrlinu milosrđa ne zna za mjeru u tome niti priznaju ikakvu mjeru.

*Mrzi na zlo, no ne mrzi na čovjeka koji čini zlo, jer je bolesnik. Ako možeš, liječi bolesnika, no ne ubijaj ga svojom mržnjom.

*Ne sveti se, ne vraćaj zlo za zlo. Dosta je zla od susjeda tvoga. Ako mu vratiš zlo za zlo, udvostručit ćeš zlo na svijetu; ako li mu ne vratiš, on može svojim pokajanjem sagorjeti svoje zlo i tako ćeš i ti strpljenjem smanjiti zlo u svijetu.

*Kakvu ljubav prema prijateljima jedan čovjek nudi, takve će i prijatelje naći.

*Onaj tko ljubi samo onoga tko njega ljubi, taj pravi od ljubavi trgovinu jer on daje samo onome za koga zna sigurno da će mu vratiti. On ne ljubi drugoga radi, već sebe radi.

*Kaži ljudima uvijek šta je najbolje i ćuti. Ako budeš ulazio u njihove beskonačne preopirke o tome što je bolje, uvijek ćeš se kajati.

*Ne prljaj onoga tko se počeo prati neg mu pomozi da se opere.

*Budite brzi da kažete blage riječi koje stvaraju mir i dobru volju među ljudima, a uzdržljivi u riječima koje vode razdoru, mržnji, zlobi i prepirci.

*Žalosno je ne smjeti se pogledati u ogledalo,a opasno je ne skidati pogled s ogledala.

*Nema teže stvari no objašnjavati duhovne stvari ljudima koji tjelesno misle i rade.
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
partibrejker
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 645



Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jul 28, 2008, 02:36:39 »

Ne vrijedi se, vala, ni bojati. Nije lako ne bojati se, ali ne vrijedi. Prođe čovjeku život u strahu, pa kao da nije ni živio. Šta će mu onda i život?

M. Selimović ^^

A meni se čini da je strah najveća sramota ovog svijeta, i najveće poniženje čovjekovo. Izmahnut je nad njim, kao bič, uperen u grlo, kao nož. Čovjek je opkoljen strahom, kao plamenom, potopljen njime, kao vodom. Plaši ga sudbina, plaši ga sutrašnji dan, plaši ga vladajući zakon, plaši ga moćniji čovjek, i on nije ono što bi htio biti, već ono što mora da bude. Umiljava se sudbini, moli se sutrašnjem danu, poslušno ponavlja zakon, ponizno se smiješi mrskom moćnom čovjeku, pomiren da bude nakazna tvorevina sačinjena od straha i postajanja.
Sačuvana

Želim samo da sviram,da se otkačim i to je sve ,)
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Jul 28, 2008, 13:27:27 »

 Smiley Apostol Pavao:

Budite kao baklja na nebu, zračeći ljubav i svjetlost.
Zamislite tisuću takvih baklji na nebu, poput sjajnih zvijezda u
dalekim galaksijama koje možete vidjeti za vedre noći.
Vi imate u sebi istu snagu da zračite ljubav i svjetlo i trebali biste
sjajiti poput zvijezde, od trenutka kad se probudite ujutro pa do
trenutka kad idete spavati.
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2009, 00:04:39 :) hope » Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Jul 29, 2008, 01:56:35 »

 Smiley
Budite radosni kad god vam se za to pruža mogućnost, i kad god za to nalazite snage u sebi, jer trenuci čiste radosti vrijede i znače više nego čitavi dani i mjeseci našeg života provedeni u mutnoj igri naših sitnih i krupnih strasti i prohtjeva. A minut čiste radosti ostaje u nama zauvjek, kao sjaj koji ništa ne može zamračiti. (Ivo Andrić)


Dok god volimo nekoga zbog njegovih vrlina, to nije ništa ozbiljno. Ali kad ga počnemo ljubiti zbog njegovih mana, onda je to ljubav.
(Sasa Gitri)
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
Њавица
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8925


Look at the stars...look how they shine for you. ♥


Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Jul 29, 2008, 02:25:19 »

"Opet nam pitanja nekud iščezavaju.
Kako da živim samo sa odgovorima? Moram da dolijem malo vasione u krvotok.
Prostori, ne znam kako vi? Meni je premalo dimenzija…"
M.A.


Osveta je uvek uzivanje sitne i slabe duse.


Pristojnost katkad,zahteva laz.


Ne zahtevaj ljubav,ljubav je poklon.


U životu mogu da vam se dogode samo dve tragedije: jedna je da ne dobijete ono što želite, a druga je da to dobijete.
Oskar Vajld

Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Avgust 02, 2008, 03:19:53 »

Smiley Bože, podaj mi mirnoću da podnosim stvari koje ne mogu promijeniti;
 podaj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti;
 podaj mi mudrost da razlikujem jedno od drugog.
       Molitva Siux Indijanaca


Smiley Živite dan po dan i obavljajte posao po posao. A zatim produžite prema onome što dolazi poslije. To ima smisla. Ne pokušavajte živjeti u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti sve u isti čas. Uspješan je čovjek koji se naučio živjeti samo u sadašnjosti, ali se uvijek kreće prema onome što dolazi poslije.
Norman V. Peale

  Smiley Stvoriti duševno stanje koje čini čovjeka sretnim, to eto treba tražiti svako društvo želi li trajati dugo vremena. Razvoj je civilizacije nažalost stvorio kod modernog čovjeka mnoštvo potreba, a da mu nije pružio sredstva da ih zadovolji i tako je proizveo općenito nezadovoljstvo u dušama.
Gustav Le Bon


  SmileySreća pripada onima koji sami sebi dostaju; jer izvanjski su izvori sreće i užitka, s obzirom na svoju prirodu, nadasve nesigurni, neprilični, prolazni i ovisni o slučaju.
Artur Schopenhauer


  SmileyOd kada je nestalo heroizma na svijetu, a umjesto njega zavladao egoizam, pravo prijateljstvo, koje je kadro da se jedan prijatelj žrtvuje za drugoga, vrlo je teško ostvarljivo s osobama koje imaju nekih želja i interesa.
Leopardi Giacomo

  SmileyŠto više starim, to više primjećujem da jedino snovi ne prolaze.
Jean Cocteau


  SmileyŠto je to konzervatizam? Nije li to odanost starom i isprobanom protiv novog i neisprobanom.
Lincoln Abraham


  SmileyOčito je vrlo teško kad čovjek voli nekoga tko ga više ne voli, ali je neusporedivo teže kad vas još uvijek voli netko koga više ne volite.
Georges Courteline


  SmileyOnaj tko sudi ljudima nema ih vremena voljeti.
Majka Tereza
« Poslednja izmena: Avgust 02, 2008, 03:23:26 hope61 » Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
Милан Бандић
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Avgust 02, 2008, 14:08:27 »

"Prijatelju ...
Smej se i kad bi plakati hteo,
osmehom ublaži bol što duša ti skriva,
jer tako se mora na ovome svetu
koji u tuđoj patnji uživa ..."
Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
*AnCiCa*
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1301


jedina..malena...


Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Avgust 12, 2008, 15:26:42 »

 
Ivo Andrić misli, izreke, poslovice, mudrosti:
 
~ Najveća budala nije onaj koji ne umije da čita, nego onaj koji misli da je sve ono što pročita istina. ~

~ Ljudi koji sami ne rade i ne preduzimaju ništa u životu lako gube strpljenje i padaju u pogreške kad sude o tuđem radu~
 
~Ovaj svet u kom živimo tako je sazdan da je onaj koji se plaši već izgubljen~

~Vrlo rano sam saznao da svaki minut života može biti težak koliko i život ceo~

~Neizvesnost je imanje onih koji nemaju ništa i velika nada onih koji nisu navikli na dobro u životu~
 
~Ništa ljude ne veže tako kao zajednički i srećno preživljena nesreća~

~Oduvek je i svuda tako, da se sitni i bezimeni ljudi penju na leševe onih koji su oboreni u međusobnoj borbi velikih~

~Srećni i zadovoljni ljudi ne pišu nikako, ili jako kratko~
 
~Naš čovek ne ume da se pravovremeno zaustavi ni pri usponu ni pri padu~
 
~Ima ljudi čiji je život tako dobro ispunjen da ni svojom smrću ne mogu da nas obeshrabre~

~Toliko je bilo stvari u životu kojih smo se bojali. A nije trebelo. Trebalo je živeti~
 
~Čudno je kako je malo potrebo da budemo srećni, a još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje~

~Da je ćutanje snaga, a govorenje slabost, vidi se i po tome što starci i deca vole da pričaju~
 
~Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati~
Sačuvana

... odupri se ludilu ...
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Avgust 14, 2008, 19:39:45 »

 Smiley
TVOJA MISAO I MOJA


-Tvoja misao je drvo duboko ukorijenjeno u tle tradicije čije grane rastu u snazi neprekidnosti.

Moja misao je oblak koji se kreće u prostoru. Ona se preobraća u kapljice koje, kada padnu, obrazuju potok koji pjeva svojim putem do mora. Zatim, on se diže kao para prema nebu.

-Tvoja misao je tvrđava koju ni munja ni oluja ne može da potrese.

Moja misao je nježan list koji se povija u svakom pravcu i nalazi zadovoljstvo u svome svijanju.

-Tvoja misao je stara dogma koja ne može tebe da izmjeni niti je ti možes izmjeniti.

Moja misao je nova i ona me ispituje i ja nju ispitujem jutrom i večerom.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.


-Tvoja misao ti dopušta da vjeruješ u nejednaku borbu jakih protiv slabih i da prefinjeni podvaljuju prostim ljudima.

Moja misao rađa u meni želju da kopam zemlju sa svojom motikom, da žanjem sa mojim srpom, da svoj dom gradim od kamena i maltera, da moju odjeću tkam od vunenih i lanenih niti.

-Tvoja misao te nagoni da se vezuješ za bogatstvo i uglednost.

Moja nalaže da se pouzdam samo u sebe.

-Tvoja misao podržava slavu i pokazivanje.
Moja me savjetuje i moli da odbacim uvaženost i da je smatram zrncem pijeska bačenim na obalu Vječnosti.

-Tvoja misao u tvoje srce usađuje drskost i nadmoćnost.

Moja u meni usađuje ljubav za mir i za nezavisnost.

-Tvoja misao stvara snove o palačama sa namještajem od sandalovine prošarane sa draguljima i posteljama načinjenim od upredenog svilenog konca.

Moja misao govori nježno na moje uši: „Budi čist u tijelu i duhu čak i ako nemaš gdje da spustiš svoju glavu.“

-Tvoja misao te podstiče da težiš za titulama i položajima.

Moja me bodri na skromnu službu.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.


-Tvoja misao je društvena nauka, vjerski i politički rječnik.

Moja je prosto načelo.

-Tvoja misao govori o ženi lijepoj, ružnoj, čednoj, bludnici, inteligentnoj i glupoj.

Moja u svakoj ženi vidi majku, sestru i kćer svakog čovjeka.

-Predmet tvojih misli su lopovi, zlikovci i ubice.

Moja iskazuje da su ti lopovi proizvod monopola, da su kriminalci potomci tirana, a da su ubojice srodne ubijenima.

-Tvoja misao opisuje zakone, sudove i kazne.

Moja objašnjava, da kad čovjek pravi zakon, on ga ili prekršava ili mu se pokorava. Ako postoji jedan osnovni zakon, mi smo svi jedno pred njim. Onaj ko prezire bijednika, sam je bijednik. Onaj, tko uzdiže svoj prezir prema griješnima, uzdiže svoj prezir prema cijelom čovječanstvu.

-Tvoja misao je upućena na vještaka, umjetnika, intelektualca, filozofa, svećenika.

Moja govori o onima koji vole, koji su nježni, iskreni, časni, pravični, ljubazni i o mučenicima.

-Tvoja misao podrzava judaizam, bramanizam, kršćanstvo, islam.

U mojoj misli ima samo jedna univerzalna religija čiji su različiti putevi samo prsti voljene ruke Vrhovnog Bića.

-U tvojoj misli postoji samo pojam bogatog, siromašnog ili prosjaka.

Moja misao drži da nema bogatih već samo čovjekov život; da smo svi mi prosjaci i da ne postoji dobrotvor osim samog života.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.


-Prema tvojoj misli, veličina naroda leži u njihovoj politici, njihovim partijama, njihovim konferencijama, njihovim savezima i raspravama.

Ali moja proglašava da značaj naroda leži u radu - rad na polju, rad u vinogradu, rad na razboju, rad u stavaonici, rad u majdanu, rad na sječi drveta, rad u uredu i u tisku.

-Tvoja misao drži da je slava naroda u njihovim herojima. Ona pjeva u slavu Ramzesa, Aleksandra, Cezara, Hanibala i Napoleona.

A moja tvrdi da su pravi heroji Konfuchije, Lao Ce, Sokrat, Platon, Abi Taleb, El Gazali, Dzalal Eddin-el Rumi, Kopernik i Paster.

-Tvoja misao vidi moć u vojskama, topovima, bojnim brodovima, podmornicama, avionima i otrovnim plinovima.

Ali moja tvrdi da moć leži u razumu, odvažnosti i istini. Ma koliko jedan tiranin da istraje, on će na kraju izgubiti.

-Tvoja pravi razliku između praktičara i idealista, između dijela i cjeline, između mističara i materijaliste.

Moja shvaća da je Život jedan i da se njegove težine, mjere i tabele ne podudaraju sa tvojim težinama i mjerama. Onaj za koga ti pretpostavljaš da je idealist može biti praktičan čovjek.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.


-Tvoja misao se zanima za ruševine i muzeje, mumije i okamenjene predmete.

Ali moja lebdi u oblacima i izmaglici koja se stalno obnavlja.

-Tvoja misao je ustoličena na lobanjama: Pošto se ti njome ponosiš, ti je, takođe, veličaš.

Moja misao luta po tami i dalekim dolinama.

Moja misao više voli bol smrti nego tvoju muziku i igranje.

-Tvoja misao je misao ogovaranja i lažnog zadovoljstva.

Moja je misao o onome koji je izgubio svoju zemlju, koji je tuđinac u svom narodu i usamljen među rođacima i prijateljima.

Ti imaš tvoju misao i ja imam moju.


Khalil Gibran
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #10 poslato: Avgust 15, 2008, 03:32:18 »

Bas sad citam Pesak i Pena by Khalil Gibran Wink
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Avgust 16, 2008, 02:05:24 »

 Smiley he, super  Wink eo još nekih:

Kad ljubav poteče iz srca, rada se suosjećanje, te se javlja golema želja da izađete i služite svom bližnjemu. To dolazi zbog spoznaje da ste svi jedno, da ste dijelovi cjeline, a cjelina je Bog.
-Apostol Pavao


Najljepša je pobjeda pobijediti svoje srce.
-Jean de La Fontaine


Velika je zabluda, u koju svaki dan upadaju ljudi, kad vjeruju da drugi neće odati njihovu tajnu.
-Leopardi Giacomo


Čim neobuzdana ljubav uđe u čovjekovo srce, ona u njemu podgriza sve ostale osjećaje; ona tu živi na račun časti, vjere, zadane riječi.
-(otac)Dumas Alexander


Najsigurniji način da ne postaneš vrlo nesretan jest taj da ne zahtijevaš da budeš vrlo sretan.
-Artur Schopenhauer


Poznavati druge je mudrost; poznavati samoga sebe vrhunska je mudrost.
-Lao Ce

Čovjek koji ne razmišlja i ne planira unaprijed, naići će na nevolju odmah ispred svojih vrata.
-Konfucius

Kletva uvijek čini klevetnika gorim, ali oklevetanog nikada.
-Charles Caleb Colton




Ljubite jedan drugog kako vas je Krist ljubio, volite jedan drugog kako vas voli Allah, budite dobri jedni prema drugima kao što je Krišna dobar prema vama. Ljubav je konačni zakon svemira. Pohlepa, mržnja, taština i sukobi vode nas u ponor, prema karcinomu, gladi, ratovima, istrebljenju. Prestanite mrziti odmah sada, ali i onda kada biste trebali mrziti, prestanite govoriti zlo i onda kada osjećate potrebu za time, sjetite se da nemate razloga za oholost jer ste samo zrnce prašine u beskonačnom Univerzumu. Ne zadajte bol, volite sva ljudska bića i živite kao duhovni velikani koje je čovječanstvo iznjedrilo - Drago Plečko.

Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #12 poslato: Septembar 03, 2008, 01:31:29 »

"Kad ljubav nije ludost, tada to nije ljubav" ( Calderon)
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Septembar 12, 2008, 00:55:51 »

 Smiley
Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije poduzela ništa jer je mogla učiniti malo.
Edmund Burke

Čovjek, bilo koji čovjek, zaslužuje sve što je čovjeku suđeno - radost, bol, tugu i borbu. Priroda njegovih djela je nevažna dok postupa kao ratnik. Ako mu je duh izopačen, treba jednostavno da ga učvrsti - pročisti, usavrši - zato, što ne postoji ni jedan drugi zadatak u cjelom našem životu koji je vrijedniji
truda. Ne učvrstiti duh, znači tražiti smrt, a to je isto kao i ne tražiti ništa, pošto će smrt i onako da nas stigne, bez obzira na sve.
Tražiti savršenstvo ratničkog duha je jedini zadatak vrijedan naše prolaznosti, naše hrabrosti.


Don Juan, "Put u Ixtlan "
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Septembar 12, 2008, 00:57:21 »

 Smiley
Nikad ne pružaj ruku toliko daleko, da je ne možeš izvući iz vatre.

Da bi vidio dugu, moraš moći podnijeti kišu.
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM