Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 18, 2024, 09:44:06

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 85
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 78
Ukupno: 78
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Terapeutsko koloniranje-potrebno mi je vase misljenje!  (Pročitano 2411 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« poslato: Oktobar 11, 2007, 10:46:12 »

Posle duzeg razmisljanja, mislim da bi trebalo ovde da smestim ovu temu....


Ovako, sad cu u kratko ispricati proces kloniranja u terapeutske svrhe i molila bih vas da prokomenarisete to, jer mi je vazno da cujem vase misljenje i da na osnovu nekih vasih argumenata i ja sama formiram svoje...


Dakle, ova vrsta kloniranja se sastoji u tome da se na embrionalne celije (dok su jos nediferencirane) utice da one predju u neku drugu vrstu celije i da se od njih napravi neki organ (za sad je moguce napraviti tek nesto jednostavnije organe) koji bi sluzio za transplataciju ( time je onemoguceno da covek odbaci taj organ jer bi bio napravljen od njegovoh maticnih celija, a ne celija stranog organizma) . A znamo koliko ljudi ceka na neki organ, koliko njih umre dok saceka i koliko njih umre jer im organizam ne prihvati taj organ.

Ali....

Kako se uopste dolazi do tih celija?

Vantelesnom oplodnjom stvori se embrion ( klon ) i sa "to nesto" dok jos nije pocelo da se razvija, geneticki se izmeni i postane nesto sasvim drugo...

Pitanje je - koliko je ovo moralno?? Kad pocinje zivot u ovom embrionu?
Je l' to isto kao abortus??


Ako je po hriscanstu, zivot pocinje onog trenutka kad se jajna celija oplodila - dakle odmah i ovo bi bilo ekvivalentno abortusu..
Po islamu, zivot pocinje 120og dana...(molila bih da me ispravite ako gresim)

A biolozi smatraju da zivot pocinje 14og dana, odosno kad se zacne kicma (nervne celije).


Dakle, sta vi mislite??

Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2007, 22:59:49 »

Ovako... posle duzeg razmisljanja (  Grin ) po meni je to isto kao abortus... iako to mozda nije nista, i " to nesto " je nedifinisano ali... zna se sta to treba da postane... i... ne znam... iako bi mozda miloni zivot bili spaseni, koliko bi njih bilo onemoguceno da zivi...
Opet, gledano sa druge strane " to nesto " je i napravljeno u svrhu da bi se napravio organ koji ce spasti zivot... Napravljeno u neku svrhu... mozda ipak i ima smisla...
Ne verujem da sam bla od pomoci ali to ti je moje zbunjujuce misljenje...
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 11, 2007, 23:10:29 »

I ja razmisljam isto kao ti...
Ne znam prosto...
Jedan zivot za drugi...

I iako je nemoguce rec ciji je zivot vredniji, pre sam nekako da se embrion star par dana pretoci u nesto sto ce coveku koji vec ima izgradjen zivot na neki nacin... ima porodicu, prijatelje, karijeru...
Opet ko ima pravo da odluci ciji ce se zivot prekinuti radi produzenja drugog??
Hm...
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 12, 2007, 00:18:56 »

Ja sam protiv toga u svakom pogledu. Posto sam eticki vegetarijanac( Vegan) i na sve stvari u zivotu gledam kroz etiku, ja nisam za taj poduhvat. Ako mi je zao da pojedem zivotinju ili popijem teletu mleko, ili pojedem jaje iz kojeg ce se jednog dana izleci pile, onda mozete da zamislite koliko bi mi bilo zao i tesko da podrzim takav jedan kriminal...ubijanje novog zivota, za rad spasavanja nekog zivota koji verovatno po nekoj sudbini vec i onako treba da se ugasi...Mozda sam gruba , ali etika je etika i mora biti primenjena na svakom aspektu podjednako...
Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM