Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Maj 03, 2024, 12:49:11

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 691
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 679
Ukupno: 679
Prijatelji
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: TITO  (Pročitano 84247 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #90 poslato: Septembar 11, 2007, 13:24:18 »

@ Zen, kod nas se već dešavaju promjene ali to nema veze sa ekonomijom, mislila sam na ovakav sistem vrijednosti. Ljudi su opterećeni tako glupim stvarima, furaju se neki primitivni trendovi i sve ode do đavola. Tek za Makedoniju nema nade još ko zna koliko. Kao tur. vodič cijele prošle godine sam išla tamo, i ove često.. Užasno žive, na žalost... A što se tiče Srbije, ja bih voljela da sad krenu promjene ali dok se narod bude toliko bavio politikom i zapostavljao sve ostalo ne vidim šansu, ni kod nas ni kod vas.
Možda ovo loto zajedničko koje uskoro počinje pokrene i ojača države iz EX YU pa opet budemo sila  Smiley



@ mbuljevi - svak ima pravo na svoje mišljenje, makar sad kad je demokratije na snazi Smiley
Zbog toga komentariši slobodno ili makar otvori novu temu " anti Tito"


MI SMO TITOVI, TITO JE NAŠ!!!!
Sačuvana

Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« Odgovor #91 poslato: Septembar 11, 2007, 22:32:28 »

Mbuljevi slozicu se sa Lejenicom i reci cu ti da svako od nas ima pravo na svoje licno misljenje po svakom pitanju pa naravni i po ovom. Ne znam koje si godiste i koliko si dugo zivela pod Titovom diktaturom? I naravno ne zelim da ti namecem moje misljenje i stavove ali jednostavno samo zelim da te potsetim ne neke stvari.

Za vreme te Titove diktature, Crkve, Katedrale i Dzamije su bile tu gde i danas stoje i niko nikome nije branio da udje u te "bogomolje". Popovi, Fratri i Hodze su i tada radile svoj posao, znam jer sam to videla. Nas Svestenik je svetio vodicu i osvestavao domove svima onima koji su u to vreme to verovali ili zeleli. Moja drugarica se krizmala u trinaestoj godini, a nekoliko godina pre nje i njen stariji brat. Hodza je pevao sa minareta u sred Banja Luke , znam jer sam tamo provodila raspuste. Katolici (hrvati), Pravoslavci(koji su verovali i hteli) su isli u crkve svake nedelje i niko im  nije branio. Bozic i Uskrs su se i tada slavili , znam jer su ga moji slavili u Titovo vreme. Znam ljude koji su slavili krsnu slavu jer im je pop blagosiljao kolac i osvestavao dom. Da, sve je to bilo tih godina Titove diktature.Naravno ljudi koji su se opredelili za komunizam , nisu mogli da idu u crkvu jer ne moze se u isto vreme na dve stolice. Sto su neki ljudi bili zabludjeni Komunizmom je druga stvar. I sada su ljudi drogirani nekim strankama i njihovim idejama , pa sta ? Svako ima pravo da veruje u sta hoce i da radi sta zeli, zar ne? Tako da mi zaista nije jasno da li je zaista bio kriv Tito ili oni koji su zaboravili na Boga u to vreme? Ako su to radili zbog stanova i polozaja u drustvu, onda samo znaci da su prodali veru i Boga za jedan stan i mesto sefa.To je sto se tice vere u vreme tog strasnog diktatora.

Sto se tice porekla, pa zar svi nismo potekli od tih Starih Slovena koji su se naselili Juzno od Save i Dunava , pa samim tim i postali Juzni Sloveni. Pa zar nismo bili jedno pleme koje se kasnije razdelilo i grupisalo u neke nacije i vere? Samo ime nase bivse drzave je bilo u skladu sa poreklom nasih dedova i nasih predaka, zar ne? I sama himna je bila uskladu nasih dedova i predaka, zar ne? Kasnije smo pljunuli na to i zaboravili ko su nam bili dedovi. I onog dana kada smo dozvolili da Yuga nestane pljunuli smo na nase dedove i nase pravo poreklo. Ako uopste i treba da postoje neke nacije , jer smo svi nastali od jednog coveka Adama i prema tome svi smo isti. Nacije su napravili ljudi a ne Bog, kada ga vec spominjes. Tako da ni jedna nacija nije autenticna i iskonska.Na konto toga mi reci molim te ko je prvi recimo Srbin i ko su mu bili roditelji , ako mu je askurdjel bio Stari Sloven? Kako su se od tog jednog plemena stvorili toliki narodi? Znaci pljunuli su ne dedove i zaboravili ih.

A sto se tice Yugoslavije nije je Tito stvorio i ujedinio te narode, on je samo modifikovao( pise u Istoriji za osnovne skole).A sto se tice prava svih nas Yugoslovena, imali smo ih bas svi. Mi smo po drzavljanstvu bili Jugosloveni, a po nacionalnosti Srbi, Hrvati, Crnogorci, Bosanci, Makedonci...Svaka nacija je imala svoju Republiku, Zastavu, Grb, narodnu nosnju, svoje folklorne igre. Ali smo svi zajedno igrali Jugoslovensko kolo i pevali istu himnu i ziveli pod istom zastavom. Meni se svidjala ta ne nacionalisticka Juga jer smo svi bili isti, svi smo bili ljudi, imali smo svi ista prava i nismo se mrzeli. Imala sam dve super drugarice. Jedna je bila muslimanka , a druga hrvatica(katolkinja). Bile su razlicite vere , ali obadve iz Bosne, ali njihove mame su pravile istu pitu krompirusu i pevale istu himnu i bile su Jugoslovenke.Pa sta je bilo lose u tome? Zar to nije bilo bolje od ovog danasnjeg nacionalizma? I zar ona ljubav nije bila bolja od danasnje mrznje?

A sto se tice zakletve osmogodisnjeg deteta.Koja je razlika to od onih zakletvi u crkvama? Pop krsti bebu i kum se u njeno ime kune i odrice sotone itd. Pa zar to nije jos gora glupost? Mozda ce to dete sutra biti ateista , a oni ga krstise i naterase da veruje u nesto, cega kao tek rodjeno nije ni svesno. Ili pak Fratar krizma trinaestogodisnje dete koje jos uvek nije 100% svesno kojim ce pravcem ici kada odraste. Znaci zakletve i prisile postoje i tamo gde ne bi trebale ili cak ne bi smele da postoje. To bi trebao da bude nas licni izbor i nase licno shvatanje i sazrevanje , a ne nesto sto su nam roditelji ili crkva nametnuli. I sta je jedna obicna zakletva Titu i domovini, naspram zakletve Bogu? Ovo je bile privremena zakletva, o ova Bogu je vecna. Pa ako je vecna , hocu sama da je izaberem i da mu se zakunem svojom svescu i svojim licnim izborom.

I na samom kraju jedan prijateljski pozdrav za tebe mbuljevi i uzivaj ovde sa nama u druzenju, jer su svi na forumu prosto receno divni i zanimljivi. Ne znamo ko je koje nacionalnosti i vere i to nam nije vazno jer se volimo i lepo nam je. Zato uzivaj i druzi se sa nama. Ja sam dosla samo da nabavim jednu kasetu, a ostala sam jer mi je lepo i prijatno medju ovim divnim mladim ljudima i ostacu tu dok me ne oteraju Wink

 
« Poslednja izmena: Septembar 11, 2007, 22:34:14 Beki70 » Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #92 poslato: Septembar 12, 2007, 01:44:21 »

Bilo je dosta postova od mog poslednjeg, pa ne bih komentarisao baš sve.. oteglo bi se.. ali evo..

Za Lejenicu: Lejo, nadam se da znaš da Zen ne priča ništa napamet, tako da ono što sam ti napisao, imam i razloge da verujem da će tako i biti.. to nisu moje lepe želje, a ni analitički prikaz realnog stanja. To je jednostavno budućnost.. manje više.

U svakom postu ima često i istine i neistine, odnosno na svaku se stvar može gledati iz različitog ugla.. pa se tako stvore i dijametralno suprotna mišljenja. Ali mogao bih da se usredsredim na neke činjenice..:

Religija (mislim na pravoslavnu, jer sam tu upućen, za ostale je bilo slično) jeste u godinama nakon rata gušena na mnoge načine. I to je trajalo do nekih 60-setih, znam, jer su se moji roditelji krišom venčali u crkvi.. Ali zato sam ja sasvim regularno kršten u toj istoj crkvi. Dakle u svako vreme je bilo prilično različito..
U početku nije moglo, ali kasnije su i komunisti, tj. socijalisti, govorili da su religiozni..
Razlog što je crkva (pravoslavna, mislim pre svega) gušena posle rata je jednim delom u činjenici da je bila na strani kralja... ne bih da komentarišem ovo, predugo bi trajalo..
Druga stvar je da je komunizam kao ideologija bio u suprotnosti sa religioznim poimanjem po mnogim osnovama... i u vreme nastanka komunizma crkva je bila sa kraljevskom, carskom i ostalim vlastima, a revolt siromašnog stanovništva je na taj način prešao sa vlasti i na one koji je podržavaju... opet neću da komentarišem, glupo bi bilo, vremena su bila takva, da logika, racio i znanje nisu dolazili do izražaja, kao uostalom ni sad. U onim zemljama gde je crkva bila uz narod (manje više) a ne za vlast, u tim je zemljama i nakon rata i paralelno sa komunističkim vlastima imala jednaku vlast i autoritet, kao recimo Poljska..

Zabranu verovanja ili postojanja Boga, ne moram ni da komentarišem jer je jednako besmislena kao i puno stvari u prošlosti.

Moji su stavovi daleko od toga da postoji i najmanja mogućnost da se svrstam za ili protiv jednog ili drugog, između ostalog i zato što je to bilo drugo vreme u kome nisam ni postojao. Ako i komentarišem, to je iz vremena koje sam lično proživeo (i sada ima istorije koja se potencira a ja znam da nije tačna, jer sam bio deo tog vremena, od pre petnaestak, dvadeset, manje-više, godina), ali za svaki slučaj pitam majku ili starije, kako je to zaista TADA bilo.. i verujte mi to je najbolje, jednostavan čovek vrlo lako izmeri pravo stanje stvari, a oni na vlasti i slični direktno su zainteresovani za jedno, njima blisko viđenje. Ja uvek dobro izvagam za i protiv i istina obično bude negde između.. a to nekima neće odgovarati.
Da bilo je puno ne-sloboda, kao što sam i napisao, to su gresi koji ne mogu da se speru, i ne treba ni pokušavati. S druge strane, indoktrinaciju dece u različitim oblicima imamo i danas, to rade sve vlasti i države ex-yu prostora. Nekih smo svesni a nekih nismo, neki nam odgovaraju, pa se ne bunimo, a neki nam smetaju.. ali još uvek, to je tako.
Ja sam u vojsci govorio da sam jugosloven, nekada i da sam srbin, jer sam bio i jedno i drugo (ne vidim razlog zašto ne bih bio i jedno i drugo), ali bi me posle izjašnjavanja kao 'srbin' malo više zagleđivali.. he he... toliko o tom 'gušenju' nacionalnog koje se spominje u postovima.. Ali Bekih komentar je objasnio mnogo, mnogo toga po tom pitanju, i ja se uglavnom slažem, manje-više, i ne bih detaljisao. Beki se zaista potrudila da objasni puno toga, hvala Beki.


Sačuvana

Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« Odgovor #93 poslato: Septembar 12, 2007, 01:52:39 »

Nema na cemu Zen!
Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #94 poslato: Septembar 12, 2007, 12:30:57 »

Beki & Zen samo da znate da uvijek sa oduševljenjem čitam sve što pišete u ovoj meni dragoj temi.

Kiss za vas dvoje....
Sačuvana

Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« Odgovor #95 poslato: Septembar 12, 2007, 13:36:41 »

Beki & Zen samo da znate da uvijek sa oduševljenjem čitam sve što pišete u ovoj meni dragoj temi.

Kiss za vas dvoje....


Hvala Lejenice i drago mi je da jos neko deli moje misljenje i da se seca tog vremena i po necem lepom...hvala, hvala, hvala!

Lejenice samo za tebe i one devojke koje se jos uvek u srcu osecaju kao Jugoslovenke, jedna lepa pesmica:

http://www.youtube.com/watch?v=hiYwkdLYdfg

« Poslednja izmena: Septembar 12, 2007, 23:40:24 Beki70 » Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #96 poslato: Septembar 13, 2007, 00:40:00 »

Beki & Zen samo da znate da uvijek sa oduševljenjem čitam sve što pišete u ovoj meni dragoj temi.

Kiss za vas dvoje....

Hvala Lejo, samo da ti kažem: kada sam ti rekao ono o povezivanju organizacija iz ex-yu zemalja.. nisam znao za loto koji si ti spomenula, a ja kasnije i pročitao. To je bila tačna predikcija, a biće ih i još, videćeš (te)..  angel
Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #97 poslato: Septembar 13, 2007, 10:15:59 »

Jupiiiiiii... ponovo zajedno...
Beki,svaki put se rastužim i naježim kad čujem ovu pjesmu!
Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #98 poslato: Septembar 20, 2007, 11:40:41 »

Eeeeej, ja bih da se sastavimo opet... Ko neće neka traži azil po svijetu.. Možemo mi to..
Jugoslavijoooo,Jugoslavijoooo!!!
Sačuvana

ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #99 poslato: Septembar 21, 2007, 04:36:31 »

Ma neka i ti što neće, svejedno je. Ima mesta za sve.
Sačuvana

Милан Бандић
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« Odgovor #100 poslato: Oktobar 05, 2007, 10:26:12 »

Sahrana Josipa Broza Tita

« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2007, 15:34:20 kovach » Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
Beki70
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 192



Pogledaj profil
« Odgovor #101 poslato: Oktobar 10, 2007, 00:47:39 »

JOZA

Kraj rijeke Sutle u Kumrovcu,
U skromnoj kuci u Zagorju lijepom
Rodio se sin Marije i Franje,
Mali Joza nas Tito.


A kada su Tita zvali Joze,
Da bi se igrao kao svako dijete,
Dal' je znao iko da ce Joza
Biti marsal i vodja, heroj svijeta.

A kada u polju izklasa zito,
Na boso dijetinjstvo sijeti li se Tito?
Eto sto zelim, majko, da znam,
Pricaj mi, majko, o Titu.

« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2007, 00:49:25 Beki70 » Sačuvana

Samo je jedan kutak svemira koji sigurno mozete popraviti, a to ste vi sami.
djtufna
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1116



Pogledaj profil
« Odgovor #102 poslato: Oktobar 17, 2007, 21:17:57 »

Ne znam... Ja ga i dalje ne volim. Razumem ja tadasnje vreme i ljude i ne krivim nikoga sto je on dosao na vlast (da sam tada morala da biram verovatno bih i ja njega izabrala). Jednostavno imam neko svoje misljenje koje sam dobila raspitujuci se i 'istrazivajuci' i nije mi se dopao...
Sačuvana

Spider pig, spider pig does whatever a spider pig  does. Can it swing from a web? No he can't he's a pig LOOK OUT HERE COMES THE SPIDER PIG!!!!
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #103 poslato: Oktobar 18, 2007, 02:12:26 »

Djtufna, ja recimo ne pripadam kultu njegovih obožavatelja, ne mogu da kažem ni da sam ga nešto posebno voleo.. ali kada je umro, stala mi je knedla u grlu.. Prošla je neka jeza, hladnoća, kroz mene, a bilo je lepo vreme... Kao da sam predosetio šta će se sve izdešavati njegovim odlaskom. I to je tako i bilo.. osećaj me nije izneverio. Nažalost. Ali iz toga možeš izvući zaključak da je njegovo postojanje značilo sigurnost i stabilnost za zemlju u kojoj sam rođen, i moje mirno detinjstvo...  Neću reći da je to jedino njegova zasluga, niti da on nije bio svojevrstan diktator, niti ću ga osloboditi od greha koje je načinio.. Al ipak.. Nadam se da me razumeš, Djtufna. Naravno, nemam nameru da nešto promenim tvoje mišljenje, jednostavno ga prihvatam jer iz nekog ugla gledanja, ti si u pravu. Moj ugao posmatranja je ovakav kakav je, zbog godišta i okruženja u kojem sam rođen i iskustva koje sam kao takav imao..
Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #104 poslato: Novembar 01, 2007, 11:56:35 »

Generalni konzulat SFRJ organizuje okupljanje svih koji se još osjećaju kao JUGOSLOVENI 29.11.2007 godine u Jajcu.


...radnička te ruka stvorila,
živi srećna u slobodi,
ljubav naša nek te vodi,
Jugoslavijo, Jugoslavijoooooo....
Sačuvana

Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM