Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Maj 21, 2024, 14:24:42

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 772
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 725
Ukupno: 725
Prijatelji
Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Što volem narodno!  (Pročitano 21993 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
***sReBrNa*GaLeBiCa***
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 12924


Ministarka za politička pitanja :)


Pogledaj profil
« Odgovor #45 poslato: Januar 14, 2008, 20:31:36 »

reći ću samo-o ukusima se ne raspravlja! Wink
ja lično ne volim "Grandovce",ima možda 2-3 dobre pesme i to je to.....dugino poselo: Sick Sick Sick al dobro ima ko i to voli Wink (poštujem)
rap i techno volim,ali ipak najviše volim rock i metal Wink
Kiss Kiss Kiss
Sačuvana



...life is what you make of it...
~Avax~
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3763



Pogledaj profil
« Odgovor #46 poslato: Januar 14, 2008, 20:34:07 »

Nije istina da nema provoda bez narodnjaka. A to shto ih ti besomuchno slushash, to je tvoj problem. Wink

kako da ne,dicicu metalski znak i mlatiti glavom ko budala kad se nacirkam...zar ti ne ides na folklor???ccc Cheesy
Sačuvana

ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #47 poslato: Januar 14, 2008, 22:40:38 »

 Sick Sick Sick Sick Sick Folklor i kicheraj i glupost su dve sasvim razlichite stvari... Folklor je umetnost. Pa chak i avangarda u folkloru. Ako nakupish vremena, a i svi ostali, pogledaj ove snimke, ne na preskok, nego od pochetka do kraja, pa ti nikada vishe neche pasti na pamet da nas trpash u isti kosh sa krajishnicima, BMK, pa chak i Grandom.

http://www.youtube.com/watch?v=sWrDEpbxEhg - Sedam sati udara
http://www.youtube.com/watch?v=IE_Z71lD5Ds - Mitrovdanski koncert
http://www.youtube.com/watch?v=5xQ6dfEO-rI - Crnogorske igre
http://www.youtube.com/watch?v=Hk4IxVEmhGM - Malo avangarde
http://www.youtube.com/watch?v=kNDrTYabmxE - Vlashke igre
http://www.youtube.com/watch?v=QV4CrSljTK4 - Ruske i Gruzijske igre
http://www.youtube.com/watch?v=c2VdDKZpJHY - Bugarka
« Poslednja izmena: Januar 14, 2008, 22:53:36 ivaccc » Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
~Avax~
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3763



Pogledaj profil
« Odgovor #48 poslato: Januar 14, 2008, 22:42:30 »

uuuu,mojne pucas Cheesy Cheesy Cheesy
Sačuvana

ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #49 poslato: Januar 14, 2008, 22:52:16 »

Nechu, ali me nervira kad ovako neshto vidim... Izvinjavam se ako sam previshe napadna, ali tako reagujem na takve stvari... A i to shto si rekao za darkere, opet idesh iz krajnosti u krajnost... Roll Eyes
P.S. Samo da znate, ochekujem komentare na snimke koje sam postavila... I u vezi s anonimusovim komentarom koji nikako nije bio na mestu.
« Poslednja izmena: Januar 14, 2008, 23:11:18 ivaccc » Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #50 poslato: Januar 17, 2008, 08:58:35 »

Samo chu rechi - ne verujem u ovo shto vidim.... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
***sReBrNa*GaLeBiCa***
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 12924


Ministarka za politička pitanja :)


Pogledaj profil
« Odgovor #51 poslato: Januar 17, 2008, 12:18:06 »

a ja ću samo reći: Sick Sick Sick
(i čini mi se da ćeš se složiti samnom Cheesy )
Sačuvana



...life is what you make of it...
ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #52 poslato: Januar 20, 2008, 11:44:37 »

Ne, ali fora shto svi brane to ruzhichasto gnezdo u kom su svi posuti zlatnim shljokicama i padaju jedni preko drugih, a perushke im vire iz dupeta, a niko nije stao u odbranu mog stava, niko nije stao u odbranu nechega stvarno vrednog....  Angry Angry Angry Svako ko bude ostavio post slichan Anonimusovom, neka zna da me je duboko razocharao...  Cry
Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
***sReBrNa*GaLeBiCa***
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 12924


Ministarka za politička pitanja :)


Pogledaj profil
« Odgovor #53 poslato: Januar 20, 2008, 12:38:40 »

ivaccc ja sam uz tebe,rekla sam to već koliko puta! Wink
Sačuvana



...life is what you make of it...
ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #54 poslato: Januar 20, 2008, 13:05:08 »

Hvala ti, ali tebe i mene che da pojede masa, i tome se ishchudjavam... Roll Eyes
Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
***sReBrNa*GaLeBiCa***
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 12924


Ministarka za politička pitanja :)


Pogledaj profil
« Odgovor #55 poslato: Januar 20, 2008, 13:06:38 »

ma ima valjda još ljudi koji nas podržavaju... Roll Eyes Huh? ima li? Huh?
Sačuvana



...life is what you make of it...
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #56 poslato: Januar 20, 2008, 17:44:34 »

Ivaccc... Ovo mi se dopalo... http://www.youtube.com/watch?v=BSQgXlKzvPU&feature=related
Sačuvana

ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #57 poslato: Januar 20, 2008, 21:15:50 »

Slazhem se da su veoma dobro uvezhbani, ali im je koreografija ravna nuli. Nema slozhene kretnje, nema slozhenih figura, sve se vrti oko linije-kruga-polukruga... Da li si pogledao Mitrovdanski koncert? Smiley Hm, Zen, ti si jedan veoma zanimljiv chovek... Ja sam se trudila da postavim sam vrh koreografskog stvaralashtva, a ti si iskopao neshto nimalo spektakularno, i to istakao... Smiley Mada, mislim da razumem poentu tvoje priche - nasha tradicija se chuva i van granica nashe drzhave... Zhalosno je shto je vishe cene u inostranstvu nego kod nas... Sad
Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #58 poslato: Januar 21, 2008, 09:49:07 »

Pa hvala Ivacc.. Otprilike si ukapirala šta sam hteo da kažem... I još nešto...
Vidiš, pošto se ja vrlo temeljno bavim svime i svačime, a profesionalno ponajviše muzikom, mogu ti preneti nešto što sam primetio, a što se proteže na mnoge ljudske aktivnosti, pa i na muziku i folklor recimo, i to je otprilike ovako...
Ono što predstavlja tradiciju, je bazično, u njemu se nalazi sve ono što je suština i sve čega tu nema, nije tradicionalno i ne može se podvesti pod tradicionalno. E sad, problem nastupa kad to tradicionalno, zbog zatvorenosti tog kruga i sadržaja nema neki pomak... I vrlo je teško napraviti neki pomak a da se ne izađe iz tog okvira tradicionalnog. Ali, nije nemoguće: bio sam više puta u Makedoniji i gledao njihove muzičare i kompozitore u okviru kulturno-umetničkih društava - znaš, oni su stvorili potpuno nove pesme na TAČNO istim principima, da ja, iako sam mnogo sitničav, nisam mogao da ih razlikujem od nekih starih pesama, jedina je razlika bila što sam ih prvi put čuo... I to je za mene bilo fantastično - Novo a staro?! I čini mi se da je to moguće, iako podržavam i druge tendencije... Ali mislim da je najbolje kad ima i ovakvog rada ali i nečeg drugog - dakle i novog koje je na tačno istim principima kao i staro, a i novog koje koristi samo delove tradicije.
Evo, recimo još jedne analogije: ja sviram veoma dobro, različite muzičke stilove,  i zbog toga što sam poprilično ovladao njima, mogu da se upustim u experimentisanje oko njihovog mešanja. To nije najpopularnije, ta eklektika baš i nije najsjajnija stvar, ali mogu i da nađem neke zajedničke stvari u njima, i da to prezentujem publici na najbolji mogući način. I uz puno truda, vremena i dobre volje, naravno talenta, to je moguće uraditi... Veoma je interesantno i upućuje na neki novi stil, a opet se vidi odakle potiče. Ipak, to i dalje nema podršku u nekoj većoj populaciji, jer svaku muziku drži određena populacija: ona može biti orentisana po nacionalnom principu, po geografskom principu, zatim po podneblju odakle je potekla, i po mestu trenutnog prebivališta (gradski,tj. urbani - seoski, ruralni), zatim po godištu slušaoca, kulturnom i ostalnom principu, ima ih mnogo...
Uglavnom, jasno je, recimo, da bivše ruralno stanovništvo koje pređe u urbanu sredinu, u prvoj ili drugoj generaciji, ima naklonost ka određenoj vrsti muzike. Kasnije se to gubi i urbani milje, bude gotovo jedina kulturna baza iz koje se stvaraju ukus i potrebe u kulturnom, pa i muzičkom smislu. Pa tako se i desi da recimo ti slušaš gothic ili nešto slično, tvoja mama nešto drugo, tvoj deda nešto treće, ali svi vi zajedno volite folklor - jer je on baza svih vas...
 
Dakle, ja mogu da stvaram divnu muziku, ali pitanje je ko će je slušati, jer takvih kombinacija ruralnog i urbanog, nema puno... Svet jeste postao globalno selo, ali kome bi se dopala kombinacija, fankija, jazza, bluza, ciganske muzike, fanka i ostalog? Znači, veoma malom broju ljudi, koji su nekog kosmopolitskog usmerenja... A to nije puno njih, ne može se napraviti publika od toga... Ili teško.
To se u svetskim muzičkim tendencijama naziva WORLD music - ili ti MUZIKA SVETA, što znači SVE muzike sveta, kako tradicionalne, tako i obrade. I takve publike ima, ali ona nije locirana na jednom mestu, već su to pojedinci u svojim sredinama, ali kako je svet veliki, to ipak bude prilično veliki broj... Ali njih ne bih mogao da okupim na jednom mestu, jednom koncertu...

To isto može da se primeni i na te kombinacije koje se dešavaju i u folkloru.
Ja sam eto više za neke bazične stvari. Jer, to što recimo koreograf ima završenu neku baletsku školu (možda i nema-ili je samo veoma sposoban, ili sposoban i za nešto različito od folklora..) i što može i ume da uradi nešto više od koreografije, meni nije tako zanimljivo. Jer postaje nešto drugo od onoga što ima nameru da prezentuje. Iskreno bude mi čudno svo to skakanje i poskakivanje, jer sam ga viđao samo u nekim baletskim predstavama i ansamblima, a nisam ga viđao po selima u kojima sam svirao. To ti je rečeno, ovako, najbanalnije, izvini, ali mislim razumećeš. Meni je recimo lako kao i tom baletanu-koreografu, da ubacim bluz u narodno kolo ili čoček, ali to deluje veoma rogobatno.. Ili kao što harmonikaši ubacuju klasiku ili jazz u svoja kola... Ok, može, ali to je samo zanimljivo, ali ne i tradicionalno.. tj. nema neku podršku u bazičnoj populaciji i osnovnim porivima neke veće populacije, naroda, društva, kako god...
I zbog toga, folkor i biva uspešan ili manje uspešan: on će zanimati veći broj populacije, samo onda kada bude bazičan i zanimljiv istovremeno, ali ne i previše pomešan sa nečim što nije folklor... Ako ne, gledaće ga retki - oni koji su profesionalno tu vezani, dakle oni koji igraju, njihove mame i tate, braća i sestre i retko ko drugi... To je ono što viđam i na javnim časovima muzičkih škola - samo mame, tate i rođaci, profesori i neki zalutali prolaznik... Nažalost. Sve zato što to nema ciljnu grupu populacije i što ne može na neki način da zainteresuje više ljudi.. Ipak šteta je, jer mislim da uz puno truda i pravilnog usmeravanja to može da se postigne - nije nemoguće, ali je istina - veoma teško... Zašto Vaš koncert ne bi mogao da bude kulturni događaj sezone? Lepo zvuči, zar ne? Da moguće je... Ali.. šta sve treba, ne želim ni da pomislim... E na to sam mislio kad sam ti sve ovo objašnjavao.

I eto da se nadovežem na prethodno - na isti način su i autori muzike koju kritikujete u ovoj temi i prethodnim postovima i sami krenuli. Možda su svirali harmoniku ili nešto slično, ali su potom naišli novi stilovi i muzike. I oni su zbog svog društva, morali da 'skinu' i te nove pesme i stilove (još od 50-tih-jazz,60-tih-rock&roll, a kasnije i u 70-tim-hard i jazz rock, i 80-tim-disco), i da ih dobro sviraju, a zatim su u jednom trenutku pomislili: pa što ja ne bih ubacio u tu narodnu muziku nešto po čemu ću se razlikovati, da pokažem kako sam sposoban i kako niko drugi nije to dosad uradio!!!? Ili, kako mogu sve?! E iz tako neke želje da se stvori nešto novo, po svaku cenu, nastalo je ono što kritikujete. Ali na muzici se to nije zaustavilo. Proširilo se to i na druge tendencije, na folklor, na arhitekturu, na obrazovanje, na društvenu organizaciju i šta sve ne.. Da ne idem dalje. Primetićete sličan patern, ako ga posmatrate ovako kao ja...

Uff... bio sam mnogo iscrpan, možda nekome i dosadan, ali meni je ovo jako bitna stvar i nisam mogao da je preskočim i ne objasnim iz svih uglova...
Sačuvana

honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #59 poslato: Januar 21, 2008, 14:36:19 »

Zhalosno je shto je vishe cene u inostranstvu nego kod nas... Sad
Da se prvo nadovezem na ovo...
Prosle godine imala sam priliku da sa horom putujem u Svajcarsku, gde smo odrzali 7 koncerata na veoma razlicitim mestima... od protestanske crkve, preko kulutrnog centra do na kraju centralne bolnice u Cirihu... I sta je iz svega toga ispalo...
Na prvi koncert je doslo svega 20-tak ljudi... na drugi nesto, vise, na treci tako - tako...
Ali na nas zavrsni koncert koji smo odrzali u gradskoj bolnici, gde nije bilo nasih ljudi, gde su bili samo Svajcarci odaziv pubike je bio odlican... I nisam mogla da verujem koliko se oni interesuju za nasu tradiciju, za nas folkolor i koliko je to njima interesantno... cak me je jedna baka zamolila da je naucim da peva Gusta mi magala padnala... i dobili smo ogormne aplauze i pohvale i sve... A samo smo pevali, uz neku tihu pratnju, obuceni u duge crne haljine, bez mnogo sminke ( sljokica, sjaja, strasa, zlatastog i srebnastog ) i ljudi su se odusevili...
Drugo, ono o cemu je Zen pricao, o ubacivanju novog u tradicionalno, o mesanju stilova i miksovanju pesama... U pravu je kada kaze da je to samo za odabranu publiku, nije za svacije usi, i ne svidja se svakome. Ali treba razlikovati kich muziku, i mesanju TECHNO-a sa tradicionalnim ( sto rade SVE estradne zvezde ) i sa druge strane tradicionalnu muziku ( koja je zadrzala ritam, osnovnu nit ) u koju je ubacen po koji bit, ali je pesma zadrzala hm... kako to da objasnim... jednostavno probudi u meni isto ono osecanje kao kad je ja pevam... npr. Balkanopolis ( angel ) ovu pesmu sam cula u raznim izvodjenjima ( pa i u sopstvenom ( vise puta ) ) i uvek mi se svidela - prost primer tradicionalnog sa nesto novog angel ( BTW: ivaccc ti si mi je dala Wink )


E sad da ne bi tupila vise, da kazem jos samo da se slazem sa Ivinim misljenjem! I toliko od mene ( al' je malo... Tongue )
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
  2: fopen(/mnt/volume-cache/kovach/8a9c9e059ff87aef21d1a759a973c8ea.cache): failed to open stream: No space left on device
Datoteka: /home/kovach/sites/kovach.rs/current/index.php
Linija: 992