Kovach.rs

Info => Vesti => Temu započeo: Милан Бандић Mart 11, 2008, 09:57:50



Naslov: Dve godine od smrti Slobodana Miloševića
Poruka od: Милан Бандић Mart 11, 2008, 09:57:50
Danas se navršava dve godine od smrti bivšeg predsednika Srbije i Jugoslavije i haškog optuženika Slobodana Miloševića.

Milošević je umro od infarkta u svojoj ćeliji u pritvoru Haškog tribunala, gde mu je suđeno za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti na Kosovu i Hrvatskoj i genocid u Bosni i Hercegovini.
Pošto beogradske i republičke vlasti nisu dale potrebne dozvole koje su tražili porodica i visoki funkcioneri Socijalističke partije Srbije (SPS) da se Milošević sahrani u Beogradu uz državne počasti, sahranjen je u dvorištu porodične kuće svoje supruge Mirjane Marković u Požarevcu. Posle višečasovnih oproštaja i govora, u Beogradu i Požarevcu, sahrana je obavljena u sumrak. Sahrani, koja je obavljena bez verskih obreda, nije prisustvovao niko od članova najuže porodice, jer, kako su naveli, nisu dobili dovoljne bezbednosne garancije.

Miloševićeva supruga Mirjana Marković napustila je zemlju 23. februara 2003. a sin Marko, odmah pošto je Milošević 5. oktobra 2000. bio prinuđen da prizna poraz na izborima za predsednika SR Jugoslavije. Oboje danas žive u Moskvi, a kćerka Marija u Crnoj Gori.
Protiv Mirjane Marković pokretnut je sudski postupak za zloupotrebu službenog položaja i za njom je raspisana poternica.Poternica je raspisana i za Markom Miloševićem kome se sudi u odsustvu u Požarevcu po tužbi trojice "Otporaša".

Sahrani su prisustvovali najviši funkcioneri SPS, izuzev potonjeg predsednika socijalista Ivice Dačića, kao i zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić, predsednik ruske Komunističke partije Genadij Zjuganov, bivši predsednik ruske Dume Sergej Baburin i ruski general Leonid Ivašov, te bivši američki državni tužilac Remzi Klark.
U dvorištu porodične kuće Miloševića bilo je oko 50 ljudi, a spisak prisutnih napravljen je po želji Mirjane Marković. U dvorištu su bila i deca obučena u vojne uniforme, koja su istog dana držala počasnu stražu pored kovčega na platou ispred Skupštine Srbije.

Telo Slobodana Miloševića dopremljeno je iz Haga u Beograd 15. marta 2006, a narednog dana je bilo izloženo u Muzeju "25. maj" u okviru muzejskog kompleksa na Dedinju, protivno volji direktorke te ustanove Ljiljane Cetinić. Više hiljada ljudi obišlo je u mimohodu njegove posmrtne ostatke. Istog dana više od 50.000 pristalica bivšeg predsednika Srbije i Jugoslavije okupilo se ispred Skupštine SCG u centru Beograda, gde je na pokrivenoj bini bio izložen kovčeg sa njegovim posmrtnim ostacima.
Saradnici i prijatelji Miloševića poručili su okupljenima da će nastaviti njegov put, optužujući Haški tribunal, svetske sile i demokratske snage u zemlji za njegovu smrt.

Njegov vrtoglavi uspon ka vlasti počeo je 28. juna 1989. nakon govora na Kosovu, u Gazimestanu, gde je održana velika proslava 600 godina kosovske bitke, na kojoj je prisustvovalo oko milion ljudi. Bio je neprikosnoveni lider Socijalističke partije Srbije (SPS), dva puta predsednik Srbije, a potom predsednik SRJ.
Na Osnivačkom kongresu SPS, jula 1990. godine, izabran je za prvog predsednika te stranke nastale ujedinjenjem Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije. Na čelu SPS-a bio je do maja 1991. godine, kada je, zbog obavljanja funkcije predsednika Srbije, odstupio sa funkcije predsednika Socijalističke partije Srbije.

Za predsednika SPS ponovo je izabran na II kongresu te stranke, krajem oktobra 1992. godine i na funkciji ostao do smrti.
Po odluci tadašnje Savezne vlade, predvodio je delegaciju SRJ u kojoj su bila po tri člana iz SRJ i Republike Srpske na pregovorima u Dejtonu, SAD, novembra 1995. godine. U tom svojstvu parafirao je i Sporazum o miru u BiH, koji je postignut 21. novembra, i potpisao ga 14. decembra 1995. godine u Parizu.

Desetogodišnja autokratska vladavina Slobodana Miloševića završena je krajem 2000. pobedom udružene demokatske opozicije (DOS) na izborima za predsednika SRJ. Ne želeći da prizna poraz, do tada vladajuća SPS i njen lider Milošević izazvali su postizbornu krizu koja je zapretila građanskim ratom u Srbiji. Kriza je okončana 5. oktobra nakon masovnih protesta građana širom Srbije.

Milošević je uhapšen 1. aprila 2001. po optužnici koja ga je teretila za finansijske malverzacije, a 28. juna izručen je Haškom tribunalu, pred kojim je, zajedno sa još četvoricom visokih funkcionera SRJ i Srbije dve godine ranije optužen za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine na Kosovu i u Hrvatskoj, kao i za genocid u Bosni i Hercegovini.

Autor je knjige "Godine raspleta", koja je prevedena na nekoliko stranih jezika. Milošević je iza sebe ostavio suprugu Mirjanu Marković, kćerku Mariju i sina Marka.


2: fopen(/mnt/volume-cache/kovach/84cda5216d9f232c7da36d32474c5541.cache): failed to open stream: No space left on device
Datoteka: /home/kovach/sites/kovach.rs/current/index.php
Linija: 992