Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Maj 18, 2024, 22:23:57

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 709
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 56
Ukupno: 56
Prijatelji
Stranice: 1 ... 3 4 [5]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Što volem narodno!  (Pročitano 21978 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #60 poslato: Januar 21, 2008, 15:08:28 »

Sjajni ste, svaka vam chast...  Kiss Kiss Kiss Slobodana Trkulju bih mogla hvaliti do prekosutra... Smiley Drago mi je shto smo od ove teme uspeli da napravimo neshto korisno i vredno, s obzirom na to da je bila.... Ahem... Elem, Zen, taj nachin na koji je Milorad Lonich (nash glavni umetnichki rukovodilac) predstavio nashu tradiciju, je, po mom mishljenju dosad najbolji nachin koji sam videla... Sjajan je. Od svake koreografije napravi prichu o dogadjajima koji su bili karakteristichni za data podneblja u to staro vreme. Recimo, koreografija "Stani, Rado, bela Rado", igre iz leskovachkog Pomoravlja predstavlja zhetelachke obichaje koji su morali da se sprovode u tajnosti zbog turskih ugnjetavanja Srba. Onda, igre iz Bosilegradskog Krajishta predtavljaju prichu o dvoje mladih koji su se upoznali na prelu, zavoleli se, i na kraju se uzeli... U igrama iz Banata se tachno mogu videti socijalne razlike izmedju paora i gradjanstva... Sabor u Bujanovcu za vreme prolaska chete vojnika... Dodolski obredi, zhetelachki kult, kraljice, rusalije... Te priche su isprichane na sasvim svezh i nov nachin, razumljive za svakog, a da opet ne izadju iz okvira onog nasheg, tradicionalnog. Ako ikada budete u prilici, vredi pogledati. http://www.folklor.co.yu
« Poslednja izmena: Januar 21, 2008, 15:10:41 ivaccc » Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #61 poslato: Januar 21, 2008, 16:40:31 »

Moguće je da YouTube ne može da prenese sve finese nekog koncerta. I ja sam bio razočaran kako se videla konverzija mog koncerta u .flv - ekstenziji koja je na YouTube. Ali ono malo što sam video, tako mi je izgledalo. Ipak, za više i bolje razumevanje, treba to gledati uživo. Ja zbog toga ne mogu da zamislim dobar provod bez žive muzike. Muzika recimo, nije slika, ne možeš da je okačiš i gledaš. Mislim može, ali čim nije u trenutku u kome je nastala, ona nema tu dimenziju.. Ali nešto se i vidi. Stoji ono što sam primetio da ima nekih elemenata kojih nema u tradicionalnom obliku folklora. To naravno ne umanjuje vrednost tvog umetničkog direktora, ali stoji princip, da se mnogi pokušaju da izdvoje, kao autori, ali to izdvajanje se plaća odstupanjem od te iste tradicije.
Sad, da ne ispadne da kritikujem previše, sasvim je moguće da nisam dovoljno upućen u njegov rad i uopšte u folklor, iako sam i sam svirao sa folklornim grupama, i nastupao po inostranstvu na velikim takmičenjima, čak i osvajali neke nagrade..

Ovo što Mickili kaže o ne-mešanju kicha i male promene tradicionalne muzike, ja sam već komentarisao - naime, tako se počinje, prvo malo, pa ajd' još malo, i onda se izgubi suština, a prevlada ovo drugo. A onda mi to kritikujemo, a mogli smo u startu da iskritikujemo, pa da se taj malo promeni i koriguje. Ako uopšte to može da se zaustavi... Jer hteli ne hteli, život želi da se razvija i menja, i nekada ta promena nije baš najsrećnija.. ali je promena, hteli mi to ili ne.
Pa evo i sad pričamo sa našim kompjuterima, ne šalje niko pisma, ne razgovaramo na naš "tradicionalan" način. I šta ćemo sad? Da ne pričamo? Nećemo, ali ćemo tome dati smisao i pokušati da od toga napravimo veću korist nego što je šteta.. Iako i ona nije mala, iz zdravstvenih i mentalnih razloga, ali da se vratim na temu...

Stranci su zainteresovani jer je naša tradicija jaka, i zato što ona nije imala medijsku "potrošnju", kakvu su imale druge kulturne tradicije: crnačka-blues,jazz, latinska-španska, kubanska, ranije brazilska, romska-španska-ruska i slično... Mi smo još uvek nepoznati u tom smislu i zato smo zanimljivi. Čak su i Grci, Bugari, Rumuni, daleko pre nas pronašli svoje kanale za prezentaciju svoje kulture i muzike. Dobro, možda su oni muzikalniji, ali ni mi nismo lošiji. Ne pričam ovo zbog upoređivanja, tipa ko je bolji, već zbog tog interesovanja i proboja u šire svetske muzičke i kulturne trendove. Ja to radim ili sam radio još pre 16 godina, počevši da radim sa grupom Hazari. Tada je postojala samo jedna muzička grupa, odnosno pojedinac, koji se bavio takvim prezentacijama naše kulture i nekoj vrsti promocije iste, na drugačijim aranžerskim principima i pronalaženjem stilova koji su slični našim i mogu se uklopiti. Još tada smo znali šta treba raditi. Sad ih ima više, da ne kažem puno.
Pre toga je bilo možda tri-četiri ozbiljna autora koji su kombinovali recimo jazz i narodnu muziku, želeći da on nje načine ozbiljan muzički izraz. Kažem ozbiljan, zato što od orkestra sa harmonikašem i jednim klavijaturistom, a što je kod naših slavlja, veselja, kafana i kako god hoćete - najčešći oblik izvođenja "narodne muzike", koliko god da oni dobro sviraju, nećemo uspeti da napravimo ozbiljnu muziku, niti će nekoga to privući.

Zbog tog izmenjenog pristupa je i Mickilin hor imao uspeha. Oni su tome pristupili umetnički. A to se ceni.
Ako od svega, od svake reči, misli, pokreta, svakog posta, stvaramo umetnost, ako udahnemo život svemu što radimo, svi oni kojima je taj duh svojstven će prihvatiti i voleti.
Dakle, budimo umetnici, čisti, iskreni, produhovljeni u svemu što radimo i sve će mi ti uredu...

I eto, Ivacc, napravismo Mickili i ja, zahvaljujući tebi, ovu temu dostojnu čitanja...
Sačuvana

ivaccc
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2800


............................


Pogledaj profil
« Odgovor #62 poslato: Januar 21, 2008, 17:02:58 »

Tachno. Ne bih ni sama mogla da smislim bolji odgovor. Smiley Mogla bih josh da se nadovezhem na to tvoje, ali, neki drugi put... Uglavnom, muzika je ustvari stvar ukusa, i ja verujem da che i kich i shund nachi svoju publiku, ali, ono shto me je nateralo da pokrenem ovakvu diskusiju je to shto neshto shto vredi trpaju u isti kosh sa tim istim kichom i shundom... Oh, well... Srbi, poshtujmo nashu tradiciju, jer je nezamislivo koliko ona vredi. Ne dozvolite da vas drugi poshtuju vishe nego shto vi sami sebe poshtujete. Ne dozvolite da nashe blago bude vishe cenjeno u inostranstvu nego u Srbiji.
Sačuvana

There is nothing you could do that I have not already done to myself... Grin
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #63 poslato: Januar 21, 2008, 17:14:47 »

Bravo Ivacc! Da Ivacc, verujem da bi imala puno da mi kažeš, a imao bi i ja.. Ali i ovo je puno, za naše manje aktivne članove, pa neka se još neko uključi u ovu temu, ako želi, a mi ćemo ga podržati...
Sačuvana

Poglavica hipi plemena
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28


Pogledaj profil
« Odgovor #64 poslato: Jul 08, 2008, 22:07:10 »

burazeru, to ti uopste nije narodno...
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
  2: fopen(/mnt/volume-cache/kovach/ad1a9e99a53ee0fac49fc838925cb5f1.cache): failed to open stream: No space left on device
Datoteka: /home/kovach/sites/kovach.rs/current/index.php
Linija: 992