Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Maj 02, 2024, 13:22:11

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 510
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 468
Ukupno: 468
Prijatelji
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Da li je ljubav preko interneta "prava" ?  (Pročitano 27291 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 25, 2007, 15:01:55 »

Internet svakog dana osvaja nova područja ljudskog djelovanja povezujući sve veći broj korisnika i korisnica u novu zajednicu virtualne stvarnosti. Direktna komunikacija sa stanovnicima bilo koje zemlje na svijetu, bez napuštanja udobnosti vlastitog doma, briše geografske udaljenosti i pruža slobodu izražavanja. Razmjena misli, ideja i stavova zbližava ljude oslobađajući ih neugodnosti, predrasuda i nespretnosti tako često vezanih za komunikaciju "licem u lice".

Internet, kao idealan medij za brzo obavljanje poslova, korištenje usluga, dobivanje informacija, proširivanje znanja, interaktivno upoznavanje, stjecanje prijatelja, sve češće, uz oglase u novinama, video trake i bračne agencije, postaje medij za zaljubljene. Ljubav preko Interneta nova je pojava koju će sociolozi i psiholozi tek trebati istražiti.

KAKO SE LJUDI UPOZNAJU?
Upoznati se preko Interneta zaista nije teško. Postoje brojni forumi koji funkcioniraju kao oglasne ploče. Uključivši se na bilo koji od njih možete ostaviti svoj oglas preko e-maila i vrlo brzo stizat će vam pisma s raznih krajeva svijeta. Posjedujete li svoju osobnu stranicu ( "home page"), "surferi" kojima se ona dopadne sigurno će vam se javiti. Kao mjesto upoznavanja služe i sobe za razgovor ("chat rooms"), u tekstualnoj ili grafičkoj formi, gdje se možete pridružiti razgovoru, započeti ga same ili nastaviti samo on-line razgovor s jednom osobom čiji vam se odgovori učine najinteresantnijima. Mnogi se upoznaju igrajući interaktivne igre ili razgovarajući preko programa koji nude mogućnost razgovora bez vremenskog zatezanja u tzv. realnom vremenu. Mjesta za upoznavanje ne manjka, komunikacija dovodi do razumijevanja, prihvaćanja, prijateljstva pa i ljubavi. A broj potencijalnih partnera i partnerica neograničen je.

DA LI JE LJUBAV PREKO INTERNETA VARKA?
Skeptici smatraju da o ljubavi ne može biti govora jer navodno "zaljubljeni" ne znaju tko se stvarno nalazi s druge strane ekrana. Bez obzira na frekvenciju poruka i pisama, sve što vidimo i znamo o osobi s druge strane ekrana je njegova ili njezina e-mail poruka. Za većinu, ljubav preko ovog medija nije stvarna. Smatraju da su osjećaji koji se bude rezultat mašte i vješto sklopljenih fraza. Jer, ne možemo se stvarno zaljubiti bez vizualnog i audio podražaja, tj. bez fizičke prisutnosti. Da li je baš tako?

Jedna od osnovnih karakteristika komunikacije preko Interneta je ANONIMNOST. Anonimnost pruža slobodu izricanja misli, stavova, ideja, na osnovu kojih se ljudi upoznaju. Upoznavanje teče brže, iznutra prema van, otkrivajući osobnost, karakter, senzibilitet, naklonosti, motivacije, ukratko ono što svaku osobu čini posebnom. Budući da su riječi osnova komunikacije preko kompjutora, svatko od nas koristi ih kako zna i umije. Ili, kako želi. Postoji izreka da su riječi dane čovjeku da bi bolje mogao/mogla sakriti svoje misli. Dok jednima Internet otvara vrata slobode izražavanja misli, iskrenosti i hrabrosti, drugima pruža mogućnost za prijevaru, laži i smicalice. Internet je medij koji je kao alat dostupan svima. Odgovornost kako će se tko njime služiti leži u ljudima, ne u nedostacima medija.

PREDNOSTI :
1. KRUG LJUDI u kojem možemo sresti srodne duše proširen je sa vlastite ulice, grada i zemlje na CIJELI SVIJET;
2. ljudi se upoznaju na osnovi zajedničkih interesa što uveliko doprinosi razumijevanju i razvitku osjećaja međusobne pripadnosti, privlačnosti, prijateljstva i ljubavi;
3. neugoda ili nesigurnost koju osjećamo u direktnom kontaktu ne postoje, ljudi su skloniji bržem i iskrenijem otkrivanju vlastitih misli i stavova;
4. misli su konciznije, sređenije, promišljenije zbog mogućnosti editiranja teksta;
5. osjećaj samoće gotovo da i ne postoji, uvijek će se naći netko tko je spreman komunicirati s nama.

MANE :
1. nedostatak popratnih gesta, boje glasa ili izraza lica, odsustvo fizičke blizine;
2. odsustvo mirisa, okusa i dodira
3. nesporazumi u komunikaciji
4. neiskrenost osoba koje zloupotrebljavaju medij predstavljajući se lažno, iskrivljujući činjenice ili igrajući uloge kako bi se "grubo" našalile na račun drugih; postoje ljudi koji lažu o svom poslu, godinama, bračnom statusu, djeci, pa čak i spolu, zabavljajući se na račun onih koji im vjeruju.

Prednosti govore same za sebe, no što je s manama. Istina je da osnovna mana bilo kakve romantične veze preko Interneta leži u odsustvu fizičkog dodira i vizualnog podražaja. No, tehnologija napreduje svakim danom. Na raspolaganju stoje mnogi audiovizualni programi, pa uz zvučnu karticu, scanner i kameru, možete vidjeti i čuti osobu koja vas je privukla svojim stilom izražavanja ili odabirom riječi. Tako ćete biti u stanju povezati riječi, misli i osjećaje sa izrazom lica i bojom glasa. Postoje i tzv. "cyberphone" programi, gdje u realnom vremenu preko telefonske veze možete "u živo" razgovarati. Nedovoljno? Naravno! Nedostaje još mnogo toga. Dodir, pogled u očima, intonacija glasa i neizostavni fluid fizičkog kontakta. Tu je i rizik da fotografija koju vidite i glas koji čujete možda ne pripadaju osobi s kojom komunicirate.

DA LI JE VIRTUALNA LJUBAV PRAVA?
Da bismo mogle odgovoriti na osnovnu zamjerku da ljubav preko Interneta nije "prava", trebamo najprije definirati "pravu ljubav". Postoji li uopće definicija prave ljubavi? Nije li to jedna od onih stvari o kojoj znamo sve dok nas nitko ništa ne pita. Čak i ako ne možemo točno opisati što je to ljubav, sve smo duboko uvjerene da je znamo prepoznati.

Ljubav izmiče definiranju i etiketiranju. Svaka ljubav je prava i jedinstvena. Nemogućnost definiranja obavija ljubav velom tajanstvenosti. Iako tehnička tvorevina, Internet je upravo zbog misterije, avanture i uzbuđenja zbog nepoznatog pogodan za nastanak ljubavi. Poput zvjezdanih ljetnih večeri pored morske obale. Nisu li mnoge ljetne ljubavi, usprkos fizičke prisutnosti partnera, optuživane za nerealnost?! Neke od njih su se vremenom pokazale kao "prave", neke su odumrle s početkom jeseni. Pada li krivica na šum valova ?!

Što je to što nas privlači na drugoj osobi? Što njega ili nju izdvaja od svih ostalih i stavlja u središte naše pažnje? Što nas motivira da njemu ili njoj poklonimo srce? Od čega je sazdana "prava ljubav"?! Pitanja je mnogo, odgovora onoliko koliko i zaljubljenih.

RAZLIKE I SLIČNOSTI IZMEĐU PRAVE I VIRTUALNE LJUBAVI
U "pravoj ljubavi" upoznajemo nekog na zabavi, u discu, u školi, na fakultetu, na poslu, na odmoru. Pažnju će nam privući neka izvanjska manifestacija: glas, oči, osmijeh, hod, figura, kosa. O njemu ili njoj ne znamo ništa, ali osjećamo fizičku privlačnost. VANJSKO, FIZIČKO je početni, odlučujući faktor selekcije. Na temelju privlačnog detalja, naša MAŠTA vođena našim željama gradi osobnost koja nam se sviđa. U većini slučajeva upoznavajući tu osobu tragamo, u stvari, za dokazima da je osoba koja nas je privukla, upravo onakva kakvom smo je sami/e zamislili/e. Mašta je neizostavni faktor svake ljubavi. Pretjeramo li u korist izmaštanog na štetu stvarnog, naći ćemo se u situaciji neugodnog "buđenja" koje mnogi i mnoge doživljavaju nakon što su bili/bile uvjereni/e da su pronašli/e onog "pravog" i onu "pravu".

U virtualnoj ljubavi, upoznajemo nekog pišući i primajući e-mail poruke, sudjelujući u nekoj raspravi ili igri. Pažnju nam privlači odraz nečije ličnosti: stil izražavanja, riječi kojima se koristi, duhovitost, šarm, znanje, informiranost i uzbuđenje zbog zajedničkih interesa. O njemu ili njoj saznajemo brzo i mnogo na osnovu izrečenih ideja, misli, stavova, mišljenja. UNUTARNJE, OSOBNO je onaj početni, odlučujući faktor selekcije. Nerijetko se dopisujemo sa više "srodnih duša" da bismo na kraju ipak odabrali samo jednog ili jednu. Zašto? Na osnovu čega? Baš kao i u "pravoj ljubavi", na osnovu nečeg nedefiniranog, što spada u sferu znanja srca, a ne uma. MAŠTA ispunjava nepotpuna mjesta između rečenica. Opasnost da ostanemo "zavedene" vlastitom maštom jednaka je kao i u "stvarnom" životu.

Za vrijeme upoznavanja u "pravoj ljubavi" par izlazi i upoznaje se kroz razgovor. U virtualnoj, upoznavanje teče također kroz razgovor, ali pisane riječi. I partner i partnerica nastoje pokazati svoju najljepšu i najbolju stranu kako bi se svidjeli jedno drugom. Mogućnosti prevare i dovođenja u zabludu preko Interneta iste su kao i u svakodnevnom životu. Koliko puta odabiremo partnere vjerujući da ih poznajemo, da bismo u vrlo kratkom vremenu otkrile da živimo sa strancem. "Nije on bio takav", govorimo. Nije li? Naravno da jest. Što nas je zavaralo? Vidimo li uvijek istinu gledajući partneru u oči?

Ne budemo li same inzistirale na iluziji, upoznavanje preko Interneta teško će se moći održati na lažnim pretpostavkama. Razlog je jednostavan. Oni koji lažu moraju biti vraški dobri u laganju, žele li zapamtiti sve napisane laži. Budući da su riječi ono na čemu se cijela veza temelji, neizostavno će naići trenutak kada se lažac ili umori ili izgubi interes ili jednostavno ulovi sam u zamku vlastitih laži. Koncentrirane samo na riječi, brže možemo i otkriti "prevaranta".

S druge strane, u stvarnom životu obmana je mnogo suptilnija. Kao prvo riječi kojima nas netko dovodi u zabludu o svom karakteru ili stavovima, zamagljene su bliskošću ili dodirom, smiješkom koji očarava ili pjevnim glasom koji nam skreće pažnju od značenja izrečenog, poljupcem koji nam briše iz misli pitanja koja mogu biti od presudnog značenja. A kad dođe vrijeme da fizički dodir zamijene riječi, za mnoge je već kasno.

Na kraju krajeva, nije li cilj kod upoznavanja upoznati OSOBU, onoga ili onu koji se kriju IZA prekrasnih očiju, privlačne figure i melodičnog glasa? Nije li karakter osobe, ličnost, misli, stavovi, interesi, temperament, znanje, senzibilnost ono što nastojimo pronaći u partneru/ici i uskladiti sa vlastitima? Vrlo često, ono što nas je privuklo postaje nevažnim otkrijemo li da nismo "srodne duše". S druge strane, odgovaramo li jedno drugom intelektualno i emotivno, fizički izgled postaje nevažnim.

ZAKLJUČAK
Virtualna ljubav je fenomen novog doba. Mnogi se parovi nalaze pišući pisma preko e-maila, a lista onih koji nakon toga stupaju u brak svakim danom sve je duža. Za druge je Internet komunikacija razonoda, uzbuđenje prolaznog karaktera, bijeg iz dosadne "stvarnosti". Treći liječe svoju osamljenost, sramežljivost, ili neugodu zbog fizičke mane. Oni koji su zaljubljeni ističu prednosti, oni prevareni i razočarani ističu samo nedostatke. Baš kao i u "pravom životu". Jedno je sigurno, upoznavanje preko Interneta odličan je početak za svaku buduću vezu. Da li će se ona i obistiniti pri prvom fizičkom susretu te da li će do fizičkog upoznavanja uopće doći, ovisi o ljudima. Internet je samo medij koji nas spaja. Sve ostalo ovisi o nama samima. Kao i uvijek.
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #1 poslato: Februar 26, 2007, 16:58:37 »

Kako kome.Ima ljudi koji su se ozenili tako,al ne znam.To tako na zicu ..sto kazu "ja ocu da imam neko meso da mogu da ga pipnem,mazim,grlim" Wink
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 26, 2007, 17:03:38 »

Kako kome.Ima ljudi koji su se ozenili tako,al ne znam.To tako na zicu ..sto kazu "ja ocu da imam neko meso da mogu da ga pipnem,mazim,grlim" Wink
Pa dobro prvo preko zice,a onda uzivo-ukoliko to pretenduje da bude ozbiljno!Malo po malo,................
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #3 poslato: Februar 26, 2007, 17:06:46 »

Kakve sam sretje je*ene... Cry garant sam u proslom zivotu bila Sadam Husein.
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 26, 2007, 17:30:58 »

Kakve sam sretje je*ene... Cry garant sam u proslom zivotu bila Sadam Husein.
Nemoj biti tako stroga prema sebi,gdje nadje bas Sadama?Jel su ono njega objesili?
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #5 poslato: Februar 26, 2007, 17:56:39 »

Jesu.Krk!
Ima negde da se skine,ako neko zna gde,ili to ima,nek stavo link. Grin
E tako su i mene.Ionako mi pise da sam bila kopac zlata,i da sam toliko se zaludela njime,da sam zaboravila i zenu i decu ostavila sam ih da pocrkaju.Blago mene Cheesy
Sačuvana
serdar vukoje
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 199


NAORUZAJMO SE I BJEZMO


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 26, 2007, 18:44:41 »

nemam pojma kakve ovo veze ima sa temom, al ajde.
Sadam visi na ovoj adresi (trebaće ti i google video player)
http://vp.video.google.com/videodownload?version=0&secureurl=ugAAAEGzH2zXGwbPQ1rh5sR1YhUChyMTr4SmZmg_1AUonB7ApR7TR_484k0P8qfQGa1tYFMjLPCsdTBjO-DKMVUNVsiF4TwD_D-4u6YorvDNF6zEw3yZDv_Say4snDW0munj1gS5mp2aKRbWIgei4n6fqjNYCMHBZ5Lo7hp0r_P7ytKkBTfVoeMfaqcD5X64QFHTFwKO5m1ThUh00qww24Sq9kj8PY_yPvJwzl2goKNZho2y4a-pUt1wVTJWFE1vTGn6rA&sigh=w2Jt-4NdNCQZWDV4IpOP-gVxvfw&begin=0&len=156733&docid=-7532034279766935521
Sačuvana

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't
yu-generation-89
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1390



Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 26, 2007, 23:07:34 »

Da se vratimo na temu Smiley
Mislim da je za nekog bas ono ok da se upoznas preko neta, ako imas strah za live date:)
I zasto se ne bi i ljubav razvila Smiley
Mada opet mislim i da nisu svi stvoreni za takvu ljubav...
Sačuvana

Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 27, 2007, 12:00:31 »

Mada opet mislim i da nisu svi stvoreni za takvu ljubav...
[/quote]E pa to, prvenstveno treba imati petlje da se upustis u tako nesto, pa ko zna gdje mozes zavrsiti-u krajnjem slucaju ispred maticara!
Sačuvana
serdar vukoje
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 199


NAORUZAJMO SE I BJEZMO


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 27, 2007, 15:28:36 »

Hm, ubedjen sam da je svaka ljubav, pa i preko neta "prava", i da tu nema uopste bilo kakve filozofije.
Sačuvana

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't
yu-generation-89
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1390



Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 27, 2007, 18:14:07 »

Ok. Ljubav je ljubav, tu nema ni govora. I ja mislim da moze ljubav da se razvije, cak do braka.
Samo kazem, da nije lako, ako vam je net jedina mogusnoct za komunikaciju i za "blizinu", jer se ovako mozda ne vidite.
Mada ima i takvih sto imaju tako jak karakter, jake osobine i zeljeznu volju, da im jednostavno uspe veza preko neta... Smiley
Sačuvana

gremlin
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 184


Čovjek je sretaniji kad moze da usreci i druge


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 28, 2007, 18:34:29 »

prvenstvo je u tome sto putem neta prvo upoznas njegove/njene intelektualne sposobnosti ,njegovu/njenu "dusu" pa na kraju fizicki izgled tako da to moze da pomogne onima koji traze zanimljivu i dobrodusnu osobu.   mislim sto da ne to moze biti jos i humano.
ja bih cak legalizovala prostituciju jer je u sustini human posao,pomazu osobama koje imaju potrebe ali ne i mogucnosti.
da su prostitutke normalno kotirane i da ih ne zlostavlja ko stigne,imali bi jednu normalnu javnu kucu u kojoj mozes naci jednu zdravu prostitutku,bez staha.
Sačuvana
serdar vukoje
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 199


NAORUZAJMO SE I BJEZMO


Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Februar 28, 2007, 20:00:32 »

Ne bi prostitucija bila interesantna da je legalizovana. Smrt demonu legalizaciji.
Sačuvana

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't
hipertireoza
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12



Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Mart 01, 2007, 00:14:14 »

ljubav preko interneta je prava. moja je rodica upoznala lika na netu i malo-pomalo... uglavnom sad su vjenčani i imaju bebicu koju bih pojela... eto u njihovom slučaju je prava ljubav.
Sačuvana
serdar vukoje
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 199


NAORUZAJMO SE I BJEZMO


Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Mart 01, 2007, 09:43:41 »

TI JEDES BEBE?Huh?
Sačuvana

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM