Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Maj 21, 2024, 03:02:55

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 256
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 218
Ukupno: 218
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Kako decu zaštititi od gripa  (Pročitano 1151 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Милан Бандић
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« poslato: Novembar 14, 2009, 09:58:28 »

Kada dete dobije visoku temperaturu, malaksalo je i nema apetit, bez odlaganja ga treba odvesti pedijatru. Ne treba čekati niti jedan dan. Ako dete još i otežano diše, tada se već radi o teškoj kliničkoj slici. Od gripa ne možemo pobeći, samo se možemo zaštititi vakcinacijom, objašnjava za “Blic” dr Radmilo Petrović, naš poznati epidemiolog.

Grip, bio sezonski ili pandemijski, uvek je najopasniji za decu do četiri godine.
- Kada mališan dobije temperaturu, odmah mu treba dati lekove za snižavanje temperature i odvesti ga pedijatru. Međutim, najbolja mera zaštite je vakcinacija. To treba da učine i bake, deke i roditelji jer je na taj način dete zaštićeno. Pošto se simptomi gripa pojavljuju naglo, bilo koji ukućanin kada ih oseti, mora da nosi masku i da se izoluje od deteta - savetuje dr Petrović.
On navodi da roditelji ne treba decu da zatvaraju u kuću, ili da ih ne vode u školu i vrtić da ne dobili virus.
- Mere izolacije su uvek bile privremene i ne daju trajni rezultat. To samo može odložiti infekciju, a ne može je sprečiti jer je virus prisutan svuda - ističe dr Petrović.
Iz tog razloga vakcinacija je prava zaštita, i sva deca starija od šest meseci mogu primiti cepivo.
- Svi oni mališani koji imaju neku hroničnu bolest, poput astme, dijabetesa i drugih oboljenja treba da prime vakcinu - kaže dr Petrović.
Republički zavod za zdravstveno osiguranje juče je potpisao ugovor sa švajcarskom farmaceutskom kućom “Novartis” o nabavci tri miliona doza. Od momenta potpisivanja ugovora, vakcina bi u Srbiju trebalo da stigne najkasnije do 8. decembra, kada se očekuje isporuka 500.000 doza. U ugovoru stoji da će ostalih 2,5 miliona doza biće isporučeno u tri tranše - 30. januara, 27. februara i 20. marta, ali i dalje traju pregovori da sva pošiljka stigne što pre u Srbiju
U “Jugohemiji”, koja je distributer “Novartisovih” vakcina, kažu da će zajedno sa proizvođačem učiniti sve da skrate rokove isporuke i da maksimalno povećaju količine isporuke doza po tranšama, kako bi dogovoreni kontingent bio isporučen u što kraćem vremenu.
Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, kaže da će se vakcinacija protiv novog gripa sprovesti tako da građani budu vakcinisani u kratkom roku, bez nepotrebnih gužvi.
On je rekao da će, kad vakcine stignu u “Torlak”, u najkraćem mogućem roku biti distribuirane na 23 mesta u Srbiji, u institute i zavode za javno zdravlje.
Direktor Instituta “Torlak” Ranko Dakić rekao je da bi u martu “Torlak” trebalo da počne svoju proizvodnju vakcina protiv novog virusa gripa tipa A H1N1.
- Kapacitet bi trebalo da bude šest miliona doza, s tim što postoji mogućnost da već u narednoj sezoni te kapacitete proširimo - najavio je dr Dakić.
Ministar je ponovio da su prioritetne grupe za vakcinaciju hronični bolesnici, deca i trudnice, a odmah nakon toga biće vakcinisani svi od čijeg rada zavisi funkcionisanje zemlje.
U Srbiji je do juče potvrđeno 279 obolelih od novog gripa, a registrovano je devet smrtnih ishoda, saopštio je Institut “Batut”. Na bolničkom lečenju nalazi se 479 osoba sa oboljenjima sličnim gripu, a devet osoba je na respiratoru.
Na Infektivnoj klinici u Nišu juče je hospitalizovana trudnica iz Vranja zbog sumnje da je zaražena gripom tipa A H1N1. Ona ima težu kliničku sliku, nalazi se na intenzivnoj nezi, ali nije na respiratoru.

Stiže 1,5 miliona maski
Za sedam do deset dana 1,5 miliona zaštitnih maski naći će se i u zdravstvenim ustanovama i na tržištu, a za dvadesetak dana očekuje se količina od još tri miliona maski, rekao je za „Blic” Branislav Tiodorović, zamenik predsednika radne grupe za borbu protiv novog gripa. Plan Ministarstva zdravlja je da nabavi ukupno osam miliona maski. Tiodorović je rekao da je u toku i nabavka manje količine antivirusnih lekova.
M. K.
 
Prepoznajte simptome kod beba
Ako sumnjate da vaša beba ima virus, odmah treba da pozovete lekara. Simptomi koji ukazuju na pojavu virusa su:
- teško, glasno, škriputavo disanje
- stalna pospanost
- dehidracija - naborana koža ili upale oči
- promena boje kože, kad ona postane bleda ili plavičasta
- nervoza, stalan plač i uzbuđenost
 
Prepoznajte simptome kod starije dece
Ako vaše dete pokazuje znake umora, groznice, nedostatak apetita, ako kašlje i oseća bol u mišićima, postoje šanse da je zaraženo. Takođe treba obratiti pažnju i na simptome kao što su glavobolja, osećaj hladnoće, povraćanje ili dijareja.
(Izvor: Britanska agencija za zaštitu zdravlja)
 
Dojenje je dobra zaštita
Nebrojeno puta je dokazano da majčino mleko štiti bebino zdravlje. Bebe koje ne doje češće pate od oboljenja sličnih gripu, a klinička slika zna da bude mnogo ozbiljnija. Majčina zaštitna antitela, putem dojenja, prenose se na bebu. Iz tog razloga se preporučuje, da ukoliko je majka bolesna, neko drugi hrani bebu ali majčinim mlekom. Ukoliko se beba razboli, treba nastaviti sa dojenjem, jer je to jedna od najboljih stvari koje majka može da učini za bolesnu bebu.
Izvor: Dr Jelena Obrenović, epidemiolog, www.novigrip.com
 
Spaslo me to što sam se na vreme javila lekarima

„Kada su me probudili iz kome, imala sam utisak kao da sam spavala deset minuta”, priča za „Blic” Slađana Dunić (23), studentkinja medicine iz Kragujevca, koju su lekari osam dana držali na respiratoru, u veštačkoj komi zbog teških komplikacija izazvanim virusom novog grupa.

Posle dve nedelje, tokom kojih su lekari njeno stanje ocenjivali kao izuzetno kritično, ona je juče nasmejana i dobro raspoložena prebačena na Grudno odeljenje iz izolovane jedinice Urgentnog centra. Slađana, kako kaže, veruje da ju je spasla činjenica što se na vreme javila lekarima.
- Čak i kad su me ostavili na Infektivnoj klinici zbog visoke temperature, nisam verovala da je mene zakačio novi grip, iako su mediji bili prepravljeni informacijama i svi su se plašili virusa. Trenutno ne mogu da se setim tačnog datuma kada sam se razbolela, jer još uvek ne mogu dobro da se orijentišem u vremenu - kaže Slađana, koja je student pete godine Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.
Ona je zbog visoke temperature primljena na Infektivnu kliniku 27. oktobra. Kaže da je nekoliko dana pre toga osetila slabost i javila se svom doktoru. U bolničkom krevetu juče je na laptopu proverava elektronsku poštu, dok joj je mobilni telefon non-stop zvonio. Još uvek ne može da veruje da je prebrodila bolest.
- Iznenada sam dobila visoku temperaturu 39,5 stepeni i bol u grlu. Otišla sam u ambulantu kod lekara. Uz pomoć terapije uspevala sam da je spustim do 37,5 , ali posle tri-četiri dana nije mi bilo bolje. Proveravali su mi pluća i ona su bila čista. Uputili su me na Infektivnu kliniku, gde su posumnjali da je u pitanju novi virus. Uplašila sam se, ali i dalje nisam mogla da verujem da se to meni dešava - dodaje Slađana.
Tek 4. novembra stigla je vest da joj je malo bolje. Kada je dva dana kasnije isključena sa aparata za mehaničku ventilaciju pluća, bilo je to olakšanje, najpre za nju i njenu porodicu, a potom za doktore i sve u Kragujevcu, koji su pomno pratili izveštaje o njenom stanju.
- Kada su isključili aparate za veštačko disanje, prvo sam se čula sa roditeljima, za koje znam da su sve te dane strepeli i teško preživljavali. Svi doktori, sestre, tehničari, ma sve osoblje, bili su izuzetni, i hvala im što su tako dobro brinuli o meni - kaže ona.
Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
  2: fopen(/mnt/volume-cache/kovach/acceced478379cd9846a9725aefaba91.cache): failed to open stream: No space left on device
Datoteka: /home/kovach/sites/kovach.rs/current/index.php
Linija: 992