Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 23, 2024, 22:08:03

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 189
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 304
Ukupno: 304
Prijatelji
Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Koju slavu slavite ?  (Pročitano 9855 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #15 poslato: Decembar 19, 2009, 19:02:11 »

Srećna nam Slava Bane! Pop angel Kolo
Sačuvana

B.Love
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2027


Pomoci ne trazeci nista zauzvrat mogu samo poneki


Pogledaj profil
« Odgovor #16 poslato: Decembar 19, 2009, 21:04:35 »

 Pop Srećna Vam Slava  Kolo Studenjak Travka
Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #17 poslato: Decembar 19, 2011, 01:40:25 »

 Smiley Zenu i svima drugima kojima je danas Slava želim sretnu Slavu i da je još mnogo godina slave u zdravlju, sreći veselju!

Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #18 poslato: Decembar 19, 2011, 07:06:21 »

Hvala Nado! angel Pridružujem se čestitkama svima koji slave Svetog Nikolu. Pop
Sačuvana

ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #19 poslato: Decembar 24, 2011, 15:28:12 »

slavim Djurdjic, 16.novembra.

nadam se da mi B.Love nece zameriti ako malo prosirim temu. Volela bih da podelimo to kako slavimo slavu? kako je obelezavate? da li postujete da ako slava 'pada' u toku posta trpeza bude iskljuvcivo posna? sta mislite o slavljenju krsne slave u restoranu? da li mislite da je ovo moderno doba 'samlelo' tradicionalne obicaje? Smiley
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #20 poslato: Decembar 25, 2011, 04:45:59 »

Verujem da bi se B.Love angel složio sa tobom, a i ja ću.. Pa evo:
Ja slavim Sv.Nikolu. Mislim da je slava jedan zaista poseban i iskreno ispunjavajući praznik. Sva moja pronicljivost kojom posmatram život isto tako ocenjuje i to, pa kad nešto prođe to moje sitno rešeto, onda znajte da je to nešto izuzetno.
Tog dana, tj. tih dana, pošto smo do ove godine slavili tri dana, a ove godine samo dva dana, jer sam nekako osetio i bio u skladu sa preporukom da te slave treba slaviti u krugu najbližih i tako je i bilo - bili su mi samo najbliži i najdraži prijatelji.. Elem, tih dana je posebna atmosfera, nešto kao što je Božićni duh.. Osećam se blaženo, kao i cela moja kuća, gotovo uvek dođe sveštenik pre slave na par dana, i posle toga se u kući zaista sve oseti čistije i ispunjenije. Tako je bilo i ove godine.
Hrana je uvek izuzetna, iako i inače majka sprema savršeno. Poslednjih godina i ja se uključujem u spremanje, pa sam tako i ove. Nabavka, spremao sam i neka jela, salate, birao pića, posluživao goste..
Pošto su mi bili mnogo dragi ljudi, i atmosfera i priča su bili spontani i svima je bilo lepo u svakom smislu, i hrane i pića i posebno priče, čak smo i svirali i pevali, onako spontano.
Bitno mi je da se zna da je slava, a ne neka obična svetkovina, pa tako uglavnom potežem priče o nekim bitnim stvarima, duhovnim, ne nekim tričarijama, mada sve ima svoje i u svoje vreme..
Od običaja, tu je naravno kolač koji obično majka nosi u crkvu, ali poslednjih godina ne može a i ja nekako to preskačem.. Ali bude sveštenika ili veoma religioznih ljudi pa onda oni to obave - sečenje kolača, molitva..
Naravno žito je nezaobilazno. Ove godine smo malo kasnili sa spremanjem žita ali sve se sredilo..
Muziku u pozadini izbegavam, nije mi to potrebno.
Moja je slava posna i tu nema menjanja, i ja sam vegetarijanac, tj. makrobiotičar i to je i inače moja svakodnevna i višegodišnja ishrana. Na masne slave odem reda radi, nema puto toga što bih jeo, ali nije ni bitno, slava je važnija.

Slava u restoranu.. to mi je bezveze. Mislim, razumem da neki ljudi prirodno imaju puno gostiju koje ne mogu u kući da ugoste, ali... slava je vezana za dom, kuću, a ne za restoran - opet mi je glupo...

Pričao mi je jedan stariji čovek, da je nekada po selima bilo slave ovako sa hranom i svime, kao i danas, jer su ljudi potezali iz drugih sela na slavu, i to je trajalo dugo, pa su morali da budu ugošćeni sa hranom i pićem, dok se u gradu slavilo uz puno manje hrane, nešto onako reda radi. Ne znam koliko je to tačno ali deluje mi logično.. Hahaha, mislim da se gazda Ivko, ne bi složio sa time Smiley A Sremac je pisao to u Nišu.. Moraćemo to da proverimo Smiley
Eto, zasad toliko od mene. Mislim da je i ovo previše.. Wink
Sačuvana

SASA PESIC 65
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 2


Pogledaj profil
« Odgovor #21 poslato: Decembar 25, 2011, 22:13:46 »

Ja slavim Sv.Nikolu. Mislim da je slava jedan zaista poseban i iskreno ispunjavajući praznik. I Pridružujem se čestitkama svima koji slave Svetog Nikolu. Do sada smo slavili 3 dana ali ove godine 2 dana. Smiley)
Sačuvana
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #22 poslato: Decembar 26, 2011, 22:21:59 »

radi nepreglednosti necu kopirati Zenov post, ali mogu da kazem da potpisujem i da dodam jos po nesto. Posto moj otac ima petoro brace, da bi svi mogli da se okupimo na taj sveti dan, slava se slavi u kuci najstarijeg brata. Nisam sigurna da li je to obicaj kod nas, ili jednostavno prakticno resenje, ali tako je, a vece pre slave svaki od striceva obelezava u kuci sa svojim prijateljima i porodicom.
Kolac u crkvu na svestanje nosi otac sa sinom (hah, eto diskriminacije, doduse nisam se nikad ni nudila da ustajem tako rano Smiley ), zito sprema domacica. Tu je naravno sveca. Kum sedi tamo gde je sveca (jer jelte, kum je svetinja kod nas, sto se meni ne svidja, al dobro). Pre pocetka vecere, svi prisutni se kade, ja nosim zito da se svi posluze u isto vreme, a tada se i otpija vino. Vece se provodi u mirnoj atmosferi, u svima interesantnim pricama...
Muzika u pozadini mi se nikako ne svidja, jer sam prosto navikla da se docnije zapeva po neka kosovarska Cheesy
Volim kada osetim da se domacin postuje, da je sve nekako ispunjeno radoscu...

Moram da napomenem koliko su mi smesne one zene, kada odem kod nekoga na slavu, ciji muzevi malo preteraju u picu pa pocinje 'diskretno' podbadanje laktom u bubrege hehehe... uvek se slatko nasmejem.
Od prosle godine sam odlucila da idem na slavu samo onima koje zaista postujem i volim, do kojih mi je stalo, nema vise onoga 'ajde, mora se, i oni nama dolaze' ...
rekla sam da me majka vise ni zapaljenom krpom nece naterati na tako nesto
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #23 poslato: Decembar 27, 2011, 05:45:26 »

'Fala mico.. Kiss Slažemo se u svemu, takoreći.
Žito se naravno i kod mene prvo posluži.
Kolač, to je kod mene nosila majka, ne sećam se da je otac išao, možda davno..
Kumovi se naravno poštuju kod mene, ali ništa manje nego drugi gosti.
I meni smeta kad se preteruje u tome, ali kum je u suštini odvajkada imao ulogu duhovnog oca, onoga ko se brine o duhovnom biću osobe, deteta, pa je zato i zadužen za krštenje deteta i venčanje-najbitnije događaje u duhovnom životu ljudi. U neka kasnija a nama davna i teška vremena, u našem narodu, kum je bio onaj ko je trebao da zaštiti dete-svoje kumče, u slučaju da ono ostane bez oca ili porodice i da ga primi u svoju porodicu i odgoji kao i svoju decu. Iz ovih razloga on bi zaista trebao da bude svetinja. Bez obzira što se danas o ovome zna malo, pa su ostale samo navike i poštovanje, bez možda svesnosti o tome, ali kako naš narod kaže - daj šta daš.. Smiley
Ima puno da se priča o pojmu i funkciji, biranju kuma i slično, ali to ćemo nekom drugom prilikom.

Sviđa mi se što si napisala o poštovanju domaćina. Našem narodu, poštovanja - nikad ne bi trebalo da bude dosta, jer to je ono što nam je dugo nedostajalo i što se izgubilo poprilično..

Ovo kako su tvoji stričevi to rešili, najbolji je način da se zajednički proslavi slava, jer na kraju krajeva to je praznik zaštitnika porodice, familije, roda, pa i kuće tj. doma. Ne bi valjalo da se oni na taj praznik ne sakupe i slave. Neki ljudi pribegavaju i drugim rešenjima, pa tako recimo neki od njih slave "letnju" slavu istog sveca, ako takva postoji, pa se opet zajedno slavi, i to dva puta godišnje. Sad, ako postoji više od dva brata, kao recimo kod tebe mico, to ne bi pomoglo, tako da je ovo Vaše - najbolje, po meni.

Tradicionalnost porodice i njenog porekla i vaspitanja, odražava se na način slavljenja slave, i to dakle puno govori o tim ljudima i porodici.

Što se mog odlaska na slavu tiče, u suštini, idem samo kod najbližih koji i meni dolaze. Odlazak kod nekih je više obaveza, a kod drugih prijatan događaj a manje obaveza, zavisi ko i koliko ljudi dolazi na slavu, a ne volim da bude previše nepoznatih ljudi oko mene na tako važan i po meni praznik koji treba da slave samo najbliži rođaci i prijatelji, i da komunikacija među njima izražava duboko razumevanje i radost, a slava je ta koja bi trebalo da to još više produbi.

Još da dodam da je slava praznik mira, sklada, razumevanja, duhovnog blagoslova i zaštite i ljubavi, to ne bi smelo da se zaboravi nikada, ni u ponašanju na slavi, ni inače.. angel
Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #24 poslato: Decembar 27, 2011, 20:41:31 »

 Smiley evo za par dana dolazi moja... niste napisali jel ima kod vas zdravica. Kod nas ih ima 18, ja mislim.

Kod nas se najprije pomoli kad se skupe gosti, domaćin okadi svakoga, pa kruži žito i nazdravi se rakijom koja se predaje glavnom kršnjaku, koji je obično kum, ali može biti i neko drugo ugledno lice.
Tada se poklanjamo pogači i Slavi: naspu se tri čašice vina, uzima se čašica, i uz riječi "Poklanjam se Bogu i krsnoj Slavi" triput se ponovi praveći se križ na pogači na što ostali uzvraćaju "Bog ti pomogao i Krsna Slava". Prije ispijanja se uputi i čestitka domaćinu. To je inače najdraže djeci koja se okupe oko stola i ispijaju vino uz poklon Slavi i kojima se najjače uzvraća Smiley
Ručak uglavnom protiče u nekom skrušenom, sakralnom raspoloženju, a domaćin stalno kruži stolom i gleda da ne bi nekome šta zafalilo. Ne smije sjest dok se ručak ne završi i ne okadi opet pa tek onda se  i njemu servira. Tada obično krene pjesma.

Kod nas još uvijek nije razvijeno to slavlje po restoranu, fala Bogu, čak se gleda da i pogača bude domaća, a ne iz neke pekare.
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #25 poslato: Decembar 27, 2011, 21:23:48 »

da, mi imamo neku vrstu nazdravljanja. Prvo domacin nazdravlja kumu,i onda oni popiju rakiju tako sto ukrste rukama (a kasnije i ocima Cheesy ) onda kum nazdravlja dalje i tako u nedogled, reklo bi se Smiley naravno, to se radi tokom citave veceri umerenim tempom..
i imamo ono kucanje na svakih 10min...to ume da iritira one koji nisu navikli na nase obicaje Smiley
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #26 poslato: Decembar 27, 2011, 21:46:36 »

Drugog januara beše tvoja slava Nado?

Zdravica onih starinskih, tradicionalnih je bilo kod starijih, i pre na selu nego u gradu, ali sada se to izgubilo, ja se ne sećam da ih je kod mene bilo, ali kod komšija, davno jeste - sećam se..
Sad se onako samo nazdravlja uz piće..

Kod tebe je Nado još tradicionalnije, onako kako treba.
Ali i kod mene je u suštini slično - nema kađenja, to je sveštenik uradio par dana ranije, ali se pali sveća, žito - naravno, molitva nakon koje se podeli slavski kolač, gosti čestitaju, nazdravljaju slavu domaćinu. I da, domaćin uglavnom isto kao i kod Vas kruži oko stola i služi goste, hranom i pićem i tek pred kraj sedne sa gostima.
Pogača, nekad je bila domaća, ali sad se ne stiže.. Undecided
Hvala Bogu i kod mene još nema slavlja po kafanama i restoranima.. angel
Sačuvana

ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #27 poslato: Januar 06, 2012, 16:13:36 »

Zakasnili smo da Nadi čestitamo slavu.. Sad Nado, izviniii!
Drugi januar - sv. Ignjatije ili..?

Srećna ti Slava, sa zakašnjenjem! angel
Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #28 poslato: Januar 07, 2012, 10:26:31 »

 Smiley nikad nije kasno, hvala ti Zen... je, sv.Ignjatije je bija prije par dana.
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #29 poslato: Januar 07, 2012, 14:27:48 »

Eh da, znao sam da je drugi, ali nisam reagovao na vreme.. Roll Eyes
Sad ćemo svi dobro zapamtiti! Smiley angel
Sačuvana

Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM