Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 18, 2024, 11:11:03

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 85
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 94
Ukupno: 94
Prijatelji
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Veslanje (na mirnim vodama)  (Pročitano 12537 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« poslato: Januar 30, 2009, 14:00:24 »

Veslanje je pojedinačni i ekipni sport na vodi, u kojem pojedinac ili više njih koji se nalaze u čamcu pokreću čamac u kojem sede snagom svojih mišića preko poluga koja se zovu veslima. Vesla su dugačke poluge koja na jednom kraju imaju rukohvat, dok drugi kraj koji je širi i pljosnatiji (lopata) ulazi u vodu. Veslačka takmičenja zovu se regate. Veslanje je standardni olimpijski sport, a vrlo je popularan i kao akademski sport, posebno raširen na univerzitetima u Velikoj Britaniji i SAD.

*a sada sledi jedno od najcesce postavljenih pitanjia: gde veslate kad je zima?
Veslanje na suvom je sastavni deo veslackog treninga. Izvodi se na spravama za veslanje na suvom, tkzv ergometrima, koji opterecuje veslacku muskulaturu u pravilnom skladu pokreta,takodje jedna od sprava koja nije veslacima bas najomiljenija.
`Ergometar simulira veslačke fiziološke zahteve, kombinovajući bol i ništa od svega onog zbog čega to mućenje isplati ...` -misljenje koje svi mi delimo Smiley
Skoro svi veslači upotrebljavaju Concept II veslački ergometar.



Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2009, 14:03:03 »

sobzirom da je veslanje nerazvijen sport kod nas, a ima toliko detalja o kojim bih mogla da vam pricam, mozda je na neki nacin bolje da vi postavljate pitanja na koja cu vam rado odgovarati. Tu sam da razjasnimo sve nejasnoce Cheesy
do tad, trudicu se da vam dajem sto vise zanimljivih informacija i slika.
  Kiss Kiss Kiss
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2009, 15:06:33 »

Uz cestitke za prvu temu, ide i jedno pitanje - koje grupe misica ili koji misici se najvise aktiviraju veslanjem?
Sačuvana

ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Januar 30, 2009, 15:14:19 »

Ooo hvalla Grin
 pri jednom veslackom zaveslaju, po redu se aktiviraju od najjacih do najslabijih misica u ljidskom telu, a to su noge(listovi, prednja-zadnja loza) po redu preko ledja i trbusnjaka do ruku... ali najbitnije je da napomenem da to nisu ramena, ko sto mnogi misle  angel angel angel
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #4 poslato: Januar 30, 2009, 15:29:57 »

Aha.. hvala. Jos mi je jedno pitanje palo na pamet.. Koja je prednost veslanja u odnosu na recimo ostale sportove i sta je to sto je specificno bash i mozda samo za veslanje?
Drugo pitanje... Pretpostavljam da postoji, ali kako izgleda i da li se ljudi time bave rekreativno, ili je to iskljucivo takmicarski sport?
Sačuvana

ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2009, 15:46:07 »

Aha.. hvala. Jos mi je jedno pitanje palo na pamet.. Koja je prednost veslanja u odnosu na recimo ostale sportove i sta je to sto je specificno bash i mozda samo za veslanje?
Drugo pitanje... Pretpostavljam da postoji, ali kako izgleda i da li se ljudi time bave rekreativno, ili je to iskljucivo takmicarski sport?

postoji nekoliko prednosti: prva je sto je mozda timski rad razvijeniji mnogo vise nego u ostalim sportovima, upravo zbog te sinhronizacije pokreta (npr. osmoro ljudi koji moraju da prate jedni druge kao u ogledalu), ali u taj timski rad slobodno mogu da svrstam i onu cuvenu: "treba  podeliti pola litra vode na osmoro zednih ljudi", ili cesto se desava da je (bar)jednom veslacu lose u toku trke, ali nema pustanja, jednostavno niko ne bi izneverio ekipu (ima izuzetaka!)  Grin ..
druga prednost je taj boravak na cistom vazduhu, u prirodi...
to bi mozda bile neke od uopstenih prednosti, a sad, naravno, svako od nas veslaca nalazi prednosti ili mane vezane za sebe...

naravno da postoji rekreativno bavljenje veslanjem. Ono podrazumeva dolazenje na treninge nekoliko puta nedeljno (3-4x ja mislim). Treninzi se sastoje od neke osrednje distance trcanja, kao i kilometraze na ergometrima. Takodje, kada je lepo vreme, izlazi se na vodu. Postoje camci za rekreaciju i/ili skolu veslanja. To su uglavnom gig ili galija. Camci koji ne mogu da se prevrnu. Gig predstavlja camac za cetvoro ljudi koji u obe ruke imaju po veslo (tkzv. skul tehnika) i na pramcu se nalazi kormilaz koji govori pravac. Galija je camac u kome svaki veslac ima po jedno veslo (rimen tehnika). Oba camca se jako tesko polkecu zbog svoje tezina, pa veslaci cesto izgledaju kao neki robovi Grin  angel angel angel
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #6 poslato: Januar 30, 2009, 16:04:54 »

Citat
postoji nekoliko prednosti: prva je sto je mozda timski rad razvijeniji mnogo vise nego u ostalim sportovima, upravo zbog te sinhronizacije pokreta (npr. osmoro ljudi koji moraju da prate jedni druge kao u ogledalu), ali u taj timski rad slobodno mogu da svrstam i onu cuvenu: "treba  podeliti pola litra vode na osmoro zednih ljudi", ili cesto se desava da je (bar)jednom veslacu lose u toku trke, ali nema pustanja, jednostavno niko ne bi izneverio ekipu (ima izuzetaka!)  Grin ..

Ovo mi se mnogo dopada, kolektivni duh, zajednistvo.. Poznato mi je to. angel
Samo kako je kad si sam/a u camcu?
Pretpostavljam da lici na neku budo vestinu, priroda, voda, i takmicis se sam sa sobom..

Citat
naravno da postoji rekreativno bavljenje veslanjem. Ono podrazumeva dolazenje na treninge nekoliko puta nedeljno (3-4x ja mislim). Treninzi se sastoje od neke osrednje distance trcanja, kao i kilometraze na ergometrima. Takodje, kada je lepo vreme, izlazi se na vodu. Postoje camci za rekreaciju i/ili skolu veslanja. To su uglavnom gig ili galija. Camci koji ne mogu da se prevrnu. Gig predstavlja camac za cetvoro ljudi koji u obe ruke imaju po veslo (tkzv. skul tehnika) i na pramcu se nalazi kormilaz koji govori pravac. Galija je camac u kome svaki veslac ima po jedno veslo (rimen tehnika). Oba camca se jako tesko polkecu zbog svoje tezina, pa veslaci cesto izgledaju kao neki robovi Grin  angel angel angel
Ako je ovo rekreativno, mogu tek da zamislim kako je profesionalno! Shocked Shocked Shocked

U svakom slucaju, hvala na odgovoru. angel
Sačuvana

:) hope
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 6817


Ministar za porodicna i socijalna pitanja


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Januar 30, 2009, 16:11:30 »

 Smiley o, lijepa tema i prilika da malo više saznamo o tom sportu. Hm, ja bih jedno pitanje: to veslanje na mirnim vodama - razumijem kada je takmičenje u pitanju, ali jel to znači da nikada ne idete na brzake il kako se već zove nemirna voda, odnosno, da li vas i to privlači?
Sačuvana



Ono što vidiš to imaš pred sobom.
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Januar 30, 2009, 16:14:41 »

pa kad si sam u camcu, osim sto se trkas sa jos 8 devojaka koje su u tvojoj konkurenciji, cinjenica je da se trkas sama sa sobom. Pocev od onog da se trudis da odbacis misao:"zasto ja ovo radim? jednostavno mogu da stanem. i da proveslam za sebe. zasto trpim bolove u svakom delu tela? zasto trpim zedj? gusenje? zasto jednostavno ne pristanem na obalu i zavalim se u neku lezaljku i uzivam? i ne pojavim se nikad vise ni na jednoj regati.." jednostavno, veeslanje da se ne zove veslanje, svakako bi se zvao sport izdrzljivosti.

a aktivni clanovi VSS(veslackog saveza srb) tj svako ko se aktivno bavi veslanjem ima treninge svaki dan(ponekad i po nekoliko puta dnevno), visecasovno trcanje je za veslanje jaako bitno, a za kilometrazu na ergometru da ti ne pricam! mozda je jedina prednos aktivnog bavljenja sto ne moras da teglis camce od po 100kg i imas normalna vesla sa gumiranim rukohvatima(koja takodje prave zuljeve nista manje od drvenih rukohvata)...


nema na cemu, uvek  angel Roll Eyes
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Januar 30, 2009, 16:26:05 »

Smiley o, lijepa tema i prilika da malo više saznamo o tom sportu. Hm, ja bih jedno pitanje: to veslanje na mirnim vodama - razumijem kada je takmičenje u pitanju, ali jel to znači da nikada ne idete na brzake il kako se već zove nemirna voda, odnosno, da li vas i to privlači?

pa znas kako... zbog veslacke opreme, koja sama po sebi ne moze da izdrzi brzake(ako mislis na brzake poput raftinga) ne mozemo to sebi da priustimo...
mene jako privlaci, al sta je tu je Smiley
kad se kaze na mirnim vodama, misli se i na reke, ali najvise brze poput Dunava. Iskusnijem veslacu nisu problem ni talasi, ali gubitak koncentracije moze vrlo lako dovesti do "zabadanja raka"*


*Problem koji se javlja kad veslačevo veslo 'zaglavi' u vodi, obično odmah nakon zahvata ili neposredno pre kraja, a uzrokovano je nepravilno postavljenim veslom u provlaku. Moment čamca u tom slučaju može nadvladati njegovu kontrolu nad veslom. U ekstremnim slučajevima veslač može biti doslovno izbačen veslom iz čamca.
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #10 poslato: Januar 30, 2009, 16:39:05 »

Citat
a aktivni clanovi VSS(veslackog saveza srb) tj svako ko se aktivno bavi veslanjem ima treninge svaki dan(ponekad i po nekoliko puta dnevno), visecasovno trcanje je za veslanje jaako bitno, a za kilometrazu na ergometru da ti ne pricam! mozda je jedina prednos aktivnog bavljenja sto ne moras da teglis camce od po 100kg i imas normalna vesla sa gumiranim rukohvatima(koja takodje prave zuljeve nista manje od drvenih rukohvata)...

E sad si me uteshila..  Grin
Sačuvana

ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2009, 16:42:39 »

Grin verujem da jesam hehehe

evo jos neke veslacke terminologije Grin

 Lopata (kasika)
 Sekira
 Skul
 Odupiraci
 Ausleger
 Viljuska
 Rol
 Sine
 Valobran
 Kormilo
 Pero(peraje)
 Stelovanje camca
 Nogari(kavalete/kavaletne)
 Zaveslaj
 Vadjenje vesla
 Okretanje vesla
 Odmor
 Ravnanje vesla
 Zahvat
 Provlak
 Kraj
 Zaklon
 Pramac
 Krma
 Desna (stroker) strana
 Leva(bow)strana
 Kormilar
 Shtroker
 Tempo
 Promasivanje(masenje)vode
"Poklon(pozdrav) publici"
 Bacanje vode
 Soma(dva, tri ili vise soma)
 Palica(drska)
 Trinaestice/desetka
  Kaseta

ovo su neki od termina koji bi mogli da se ucine nepoznatim nekom ko se ne bavi vesanjem. Posto bi mi dugo trebalo da objasnim svaki ponaosob, izvolte pitajte ako zelite sta koji znaci, rado cu vam prevesti u "neveslacki jezik" Grin Grin  Grin
 
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2009, 16:49:38 »



ovako bi trebalo da izgleda veslanje na ergometru (doduse, ja imam zamerke u tehnici, ali nema veze)
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
Spayky
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 4227



Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Januar 30, 2009, 17:17:48 »

Fin sport, nema sta

Sačuvana

Osmeh je jedna kriva linija koja moze da ispravi mnoge stvari...
ciganche:)
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2601



Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Januar 30, 2009, 17:25:39 »


ako nekog zanima kako prevrtanje izgleda... Grin
Sačuvana

Everything will be OKAY in the end. If it is NOT okay, it is not the END.

 ja cu naci novog princa, al za mene ce moj tata uvek biti kralj ♥ ♥ ♥
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM