Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 19, 2024, 23:38:57

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 121
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 127
Ukupno: 127
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Bajina Basta  (Pročitano 5606 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
kovach
Administrator
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 721


└ kovach ┐


Pogledaj profil WWW
« poslato: Februar 10, 2007, 02:57:17 »

O Bajinoj Bašti i okolini

Bajina Bašta, grad u zapadnoj Srbiji, na desnoj obali reke Drine. Nalazi se na 43.57' severne geografske širine i 19.33' istocne geografske dužine. Povrsina opštine iznosi 673 km2.

Na prostoru opštine po popisu iz 1991. godine živelo je 29.747 stanovnika; grad broji 8555 stanovnika. Naselje je nastalo na proširenju-naplavini reke Drine ispod planinskih obronaka planine Tare, na nadmorskoj visini od 257 metara. Klima je umereno kontinentalna, sa povecanom vlažnosti vazduha posle izgradnje veštackih jezera u Perucu i u Zaovinama. Prosecna godišnja kolicina padavina je 700-800 mm.

Hidrografsku sliku kraja cini recni tok reke Drine sa pritokama, recicama : Pilicom, Racom, Rogacickom rekom. Na reci Drini sagradena je vestacka akumulacija, najveca na celokupnom recnom toku,jezero Perucac, koje zahvata 12,4 km2, dužine oko 50 km, dubine 70 m. Jezero se nalazi 290 m nadmorske visine.
Biljni i životinjski svet je karakteristican za prostore umerene klimatske zone. U nacionalnom parku Tara na površini od 19000 hektara zastupljene su razlicite vrste listopadnih šuma (bukva,hrast,bagrem,grab), a na vecim visinama zimzelene šume (jela, bor, smrca). Na prostoru nacionalnog parka nalazi se i Pančićeva omorika (otkrio i istražio na planini Tari poznati srpski geograf Josif Pančić) kao i mnogobrojne livadske zajednice(jeremicak). Životinjska vrsta je zastupljena kroz sitnu i visoku divljac (zec,lisica, medved, divokoze, divlje svinje) kao i pernatu divljac (jastreb,orao,kobac). U vodama Drine i jezera Perucac ima u izobilju raznih vrsta recnih riba medju kojima je najpoznatija, nadaleko cuvena Drinska mladica, šaran, pastrmka, som.

Opština i grad su vezani asfaltnim putevima (regionalnog znacaja) preko prevoja Debelo Brdo (1090 m) sa Valjevom i dalje do Beograda, dolinom Drine prema Ljuboviji, Šabcu, a preko prevoja Kadinjaca (880 m) prema Užicu. Dobro je razvijena (uglavnom asfaltirana) mreža lokalnih seoskih puteva.

U Bajinoj Bašti veće skole su Gimnazija, Tehnicka skola, Osnovna skola Sveti Sava i Osnovna skola Rajak Pavicevic.

Privredu Bajine Bašte,danas, predstavlja Hidroelektrana Bajina Bašta GP Razvoj metalna industrija IKL, elektroindustrija Sloboda, Elektroizgradnja, fabrika konfekcije Tarateks, fabrika trikotaže Kadinjaca, kartonaže Laminat, Crni Vrh kao i desetak privatnih mini pogona drvne industrije. Okolina Bajine Bašte je okrenuta proizvodnji duvana (vrsta berlej, virdžinija o cijem se otkupu brine preduzece Bajinovac, maline Zemljoradnicka zadruga
BB kao i raznih sorti voca (šljiva, kruška, jabuka) povrca(krompir,pasulj,kupus, kukuruz).

Izuzetna lepota planine Tare, jezero Perucac, recni tok Drine, kulturno istorijski spomenici (manastir Raca, srednjovekovne ruševine grada Solotnika, crkva brvnara u Dubu, neolitski tragovi coveka) cine grad Bajinu Baštu da okolinom turisticki atraktivnim prostorom. Turisticku ponudu upotpunjuje sem hotela visoke kategorije: "Ineks-Drina" u gradu, hotel "Jezero"-Perucac,"Omorika","Beli bor" i "Javor" na Tari, kao i decje odmaralište na Mitrovcu.

Stanovništvo je najvecim delom doseljeno, po oslobodenju ovih prostora od Turaka 30 godina XIX veka, i vodi poreklo iz Hercegovine, severozapadnih delova Crne Gore, Sandžaka, Osata (Bosna) i Dalmacije (Pepelj) i Kremana. Danas, je osetna depopulacija - opadanje broja stanovnika što je posledica ekonomskih migracija prema regionalnim centrima Srbije (Užice, Valjevo, Beograd, Cacak).

Gradsko naselje je sacuvalo arhitekturu s kraja XIX i prve polovine XX veka koja se dobro uklopila sa modernim gradskim objektima. Seoska naselja su uglavnom zbijenog tipa. Od seoskih naselja posebno se izdvajaju nekadašnje sedište Racanskog sreza Rogacica, Kostojevici, Pilica.





Sačuvana
milan990
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 334


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Maj 28, 2007, 00:14:54 »

imam ortaka iz Bajine baste,kaze da je gradic ok,zezancija i sve to
Sačuvana
markic92
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 29



Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Septembar 15, 2008, 00:50:42 »

bajina basta je super grad,ekstra provod i zezanje ,samo dodjite kad vam ja kazem. . . .
Sačuvana

To mi radi, to mi radi
jer ti mozes
da mi radis sve
to mi radi, to mi radi
jer ja zaljubio sam se
MANDIĆI
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Mart 02, 2009, 18:56:15 »

Ja sam bajinobaŠtanka,veĆ 4 godine sam u Beogradu sa porodicom.Veliki pozdrav za sve moje bajinobaŠ i bajinobaŠ...Kiss from MandiĆ
« Poslednja izmena: Mart 02, 2009, 19:03:39 ZenTale » Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM