Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 19, 2024, 01:33:48

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 90
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 103
Ukupno: 103
Prijatelji
Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: "mali" problemi  (Pročitano 6022 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Ahimsa
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 226



Pogledaj profil
« Odgovor #15 poslato: Jun 20, 2008, 23:29:50 »

Srebrna Galebice,

Znam da ti je teško da priznaš, ali previše si ponosita. Da bi shvatila na koji način da izbjegneš svađe sa sestrom, moraš da vladaš sobom, svojim umom, svojim postupcima. Ali, ako stalno u tebi tinja vatra i ako stalno govori bijes govori iz tebe, kao sada, to nećeš uspjeti. Sjedi, hladne glave razmisli. Možda si baš ti kriva za to što se dešava. Vjeruj mi, znam. Imam i ja mlađu sestru, koja je i hiperaktivni buntovnik Cheesy
Roditelji 'brane' mlađe dijete zato što očigledno misle da je starije dovoljno zrelo, da se nosi sa tim uobičajenim svađama i prepirkama. Mada, postoji i druga strana, kada roditelji stvarno griješe. Ali to je druga priča.
Kad kažem da si možda baš ti kriva za to što se dešava, mislim na tvoje reakcije. Tvoj način razmišljanja. Očigledno je da moraš da ih promijeniš. Ali prvo i osnovno je da se oslobodiš ega. Gledaj, tinejdžeri (manje više svi) se ponašaju kao da sve znaju i kao da je čitav svijet njihov. U tome ih ne treba sputavati, sve dok njihovo ponašanje ne pređe granicu pristojnosti odnosno, normalnosti. Samo to sputavanje može da dovede do ozbiljnih psiholoških problema u zrelijem dobu osobe. Naravno, ne kažem da im se treba baš sve dopustiti. Ma, shvatićeš već, nadam se Wink
« Poslednja izmena: Jun 20, 2008, 23:34:21 Ahimsa » Sačuvana
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #16 poslato: Jun 21, 2008, 03:23:54 »

E ovako.. Pošto ste dosta toga već rekli, da se izjasnim i ja po ovom pitanju.
Činjenica je da prvo dete, uglavnom pokupi veći deo "karme" - preciznije, na njemu se najčešće "slome kola", jer su roditelji mladi, u punoj snazi, a sa nikakvim iskustvom u odgajanju dece, i na neki način se "vežbaju" na prvom detetu. Njemu se sve zabranjuje, najmanje daje i najviše "principijelnosti" pokupi - svi principi za koje roditelji misle da su bitni, moraju da "ispeglaju" prvo dete. Od zabrane izlazaka, viđanja sa suprotnim polom, sitničarenja oko "džeparca", i brdo sličnih stvari. Naravno od slučaja do slučaja, ali siguran sam da su se mnogi od Vas prepoznali..
A ona sledeća deca, u tom smislu, prolaze k'o "kroz sir", jer roditelji više nisu u najvećoj fizičkoj snazi, imaju malo vremena (i "mozga" - od raznih briga) za dete, i jednostavno ga pustaju da se samo vaspita.
Što se mene tiče, ja sam imao slična iskustva sa mojim sestrićem, jer mi je bio kao (dosta) mlađi brat. I takođe je bio hirovit i nemiran. Znao sam ponekad da ga čvrknem, onako malo, tek da ga smirim, ali mi se uopšte nije dopadala cela ta situacija.. Znao sam da nešto tu nije u redu, samo nisam mogao da to definišem, a kamo li da preduzmem nešto.
I nekako u to vreme, počeo sam sa meditacijom. Od prvog trenutka sam osetio toliko ljubavi u sebi, da jednostavno stvari više nisu bile iste. Ja sam bio druga osoba, pun ljubavi i razumevanja i što je najvažnije, napokon sam prema svom sestirću (sestrićima) osećao ono što sam prirodno trebao da osećam - ljubav i brižnost. Od tada se NIKADA nismo ni posvađali, nedaj Bože da sam ga udario ili nešto slično, i do danas se mnogo volimo i podržavamo i "na istoj smo talasnoj dužini", naš je odnos čista poezija...
Kao da se i on promenio. Tačnije, to sam siguran. Ali više sam se ja promenio.
A to je ono što ti je mala Ahimsa želela da kaže - unutrašnja transformacija je neophodna, zato što sve što nam se dešava smo, svesno ili nesvesno, sami krivi, na ovaj ili onaj način. Sad, teško je zaista shvatiti gde je tu greška, alli kad je nađemo, onda se takođe pitamo: A kako to nismo ranije uvideli?

Uzrok svakog nezadovoljstva je manjak unutrašnjeg ispunjenja, zadovoljstva, ljubavi u krajnjoj liniji. Dete koje je voljeno, na pravi način, jednostavno upije puno ljubavi i kasnije ne čini neke velike socijalne deformacije. Isto tako ako ne dobije dovoljno toga, bilo da su roditelji prezaposleni, ili su i sami problematični, kruti i nemaju sluha, onda se te posledice vide itekako.
Mlad naraštaj definitivno mora da se obrazuje i vaspitava. Za to je potrebno znanje, autoritet, snaga i i pre svega ljubav, jer se deca vaspitaju pre svega ljubavlju.
Eto Tamara, ako želiš da vaspitaš svoju sestru, moraš sve to da imaš u sebi i da pre svega nastupiš tako. Ako to uradiš, vratiće ti se sve to nazad, a možda i više od toga.. Shvatićeš da se ljubav davanjem samo uvećava... angel
Znam da ti je sada teško da to shvatiš, ali mislim da će tako biti, pre ili kasnije...

Da ne misliš da sam ja savršen i bez grešaka, reći ću ti da i ja često pomislim da bi takvu decu trebalo, po onome, "batina je iz raja izašla", police i možda ima slučajeva kada je i to u redu, ali opet, bitno je šta posle toga bude?! Ako se nakon toga stvori bolja situacija od prethodne i ako ne bude nekih trauma kod deteta, možda je i to neko rešenje, ali opet treba dooobro razmisliti o svemu... Takođe potrebno je što pre reagovati, jer deca ako se ne vaspitaju, posle bude sve gore, i načini za prevaspitavanje su sve teži, nezgodniji i slab je izbor, a život ih veoma nezgodno kazni za sve greške koje su nastale lošim vaspitanjem, kao što su ti drugari sa foruma već rekli.

Lično, znam puno razloga zašto je tako kako je, sa današnjom decom, ali ne bih ti više pričao, i ovo je puno. Roll Eyes
Želim ti puno sreće Tamarice.. Kolo
Sačuvana

***sReBrNa*GaLeBiCa***
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 12924


Ministarka za politička pitanja :)


Pogledaj profil
« Odgovor #17 poslato: Jun 21, 2008, 11:02:59 »

uhh.........teško je to...jako.....ja sam inače slabih živaca,posebno sa decom,nepodnosim takvo ponašanje,i zato mi je jako teško da se obuzdam,ja bi to sve "po kratkom postupku" Grin ma zato i ne želim da imam decu nikada Smiley meni u svemu tome zapravo smeta nepravda,samo to što su se prema meni u njenim godinama ophodili mnogo drugačije,ja sam bila "velika" tada a "ona je još mala,ne zna ništa"......pa nije baš tako!ma,izdržaću još malo,kad odem na fax odmoriću se....... Travka
Sačuvana



...life is what you make of it...
ZenTale
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 8974


Maharishi Mahesh Yogi Vijayante ta Raam!


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #18 poslato: Jun 21, 2008, 16:25:08 »

Jeste teško, ali to su situacije u kojima se iskušavamo, ne bi li bili bolje osobe. Treba da iskoristiš to kao prilliku da budeš bolja i sebi i drugima. Nemoj da odustaneš od toga, jer će te to uvek čekati, na ovaj ili onaj način. Nemoj da bežiš i "odmaraš" se, može na kratko, ali nemoj predugo. Jer se Vaš odnos neće promeniti, sam od sebe, a ona ti je veoma bllizak rod. I uvek će biti pored tebe i za tebe, a to treba ceniti i čuvati da bude na obostrano zadovoljstvo. PROMENI SE TAMARA, za vlastito dobro..
Zato sam ti i napisao ovako dug post. Pročitaj ga i više puta, pa će nešto da ti uđe u "glavu". Ili srce, još bolje... Kiss angel
Sačuvana

Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM