Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 17, 2024, 00:08:24

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 68
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 69
Ukupno: 69
Prijatelji
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Košarka  (Pročitano 22879 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 16, 2007, 23:23:13 »

Košarka je sport u kojem se dva tima od po pet igrača bore postići što više poena(koševa) proturanjem lopte kroz obruč suparničkog tima, uz skup određenih pravila.Iako je košarka primarno američki sport, ubrzo je postala internacionalni sport i danas gotovo da nema zemlje gdje se ne igra.To je sport i za muškarce i za žene. Igra se pod dvije glavne inačice: američkoj NBA i internacionalnoj FIBA. Između NBA i FIBE postoji niz razlika: dužina trajanja utakmice, broj ličnih grešaka, dimenzije, ograničenja itd.

Osnovni rekviziti bez kojih je košarkaška utakmica nemoguća su lopta i teren. Teren mora biti ravan i dimenzija 28 metara dužine, 15 metara širine. Na terenu se nalaze koševi s tablom, obručem i mrežicom i linije. Metalni obruč se nalazi 3.05 m u visini od zemlje. Lopta za muškarce ima obim od 76cm i masu od 600g dok za žene masa lopte iznosi 540 grama, a obim 73cm. Kao što je rečeno u uvodu, cilj igre je ubaciti loptu u koš suparničkog tima. Igru kontroliše 1 glavni, 2 pomoćna suca i delegati koji zapisuju prekršaje i mjere vrijeme. U jednom timu su 5 glavnih i 7 rezervnih igrača. Broj izmjena je neograničen, međutim izmjena se vrši iz prekida igre. Lopta ubačena u koš izvan zone od 6.25 m, boduje se sa 3 poena. Koš iz unutrašnje zone se boduje sa 2 poena, a koš sa linije za slobodna bacanja 1 poenom. Igra traje 40 minuta i to 4 četvrtine od po 10 minuta.Vrijeme se mjeri štopericom i mjeri se vrijeme stvarne igre. To znači da kada se igra zaustavi zbog nekog prekršaja zaustavlja se i sat. Zbog toga košarkaške utakmice traju u prosjeku 2 sata. Igra započinje kada sudija podbaci loptu između dva igrača iz oba tima koji skaču u centralnom krugu i bore se za loptu. To je tzv. mrtva lopta. Mrtva lopta se dosuđuje kada je drži više igrača odjednom ili se ne može procijeniti čija je lopta. Lopta se po terenu prenosi vođenjem ili dodavanjem između igrača. Lopta koja se nađe izvan terena, tj. koja dodiruje zemlju, predmet ili igrača izvan terena je lopta u autu i dosuđuje se lopta za protivnički tim koji loptu izvodi sa linije gdje je prekršaj napravljen. Lopta se vodi odbijanjem o zemlju pri čemu ruka mora biti iznad lopte jer je u protivnom to prekršaj i to se zove nošena lopta. S loptom u rukama igrač smije učiniti samo dva koraka. Jednom vođena lopta se ne smije voditi još jednom dupla. Ako se s loptom u rukama napravi više od dva koraka, sudija dosuđuje korake. U sva tri slučaja loptu preuzimaju protivnički igrači koji je izbacuju iz auta u visini mjesta gdje je prekršaj učinjen. Kada napad počne, igrači u čijem je posjedu lopta, moraju preći na drugu polovinu terena za 8 sekundi. Kada se pređe polovina terena, lopta se ne smije vratiti u vlastitu polovinu terena. Također napadački igrač u svojim rukama smije imati loptu u trajanju od 5 sekundi dok mu odbrambeni igrač pokušava uzeti loptu. Prilikom tzv. skok-šuta igrač mora izbaciti loptu prije ponovnog kontakta sa zemljom. Bitno pravilo jeste i da igrač u svojstvu napadača u reketu ne smije biti duže od 3 sekunde. Ova pravila su određena tako da nagrade efikasnu odbranu. U kršenju bilo kojeg od gore navedenih prekršaja dosuđuje se lopta za protivnički tim. Lopta koja ima silaznu putanju prema košu, odbrambeni igrač ne smije dodirnuti loptu, jer se u protivnom računaju poeni za napadački tim. U košarci je fizički kontakt neizbježan te stoga postoji niz pravila koja se bave ovim pitanjem. Tokom igre, protivnički igrač se ne smije udariti, tj. s njim se ne smije ostvariti grubi fizički kontakt ili faul. Igraču koji počini faul dosuđuje se lična greška. Ako se igrač koji vodi loptu faulira, igra se prekida i nastavlja izvođenjem lopte iz auta, gdje je učinjen prekršaj. Ovo ne važi ako je u jednoj četvrtini tim učinio više od 4 lične greške. Ako je igrač nad kojim je učinjen faul bio u prilici za šut, dosuđuju se slobodna bacanja u zavisnosti od pozicije(3 ili 2 poena). Ako igrač nad kojim je počinjen faul postigne koš, poeni se priznaju i dosuđuje se dodatno slobodno bacanje. Nakon učinjenih 5 ličnih greški igrač napušta igru do kraja utakmice. Određivanje faula je različito, i varira od lige do lige, od sudije do sudije. FIBA za određenje faula koristi princip zamišljenog cilindra(zamišljeni prostor oko igrača).Ako se protivnički igrač nađe u ovom prostoru to je potencijalni nedozvoljeni fizički kontakt. Pored lične greške, postoji i tehnička greška koja se sudi ako se igrač ili trener ponaša nesportski. Sudija također ima pravo diskvalificirati igrača ili trenera zbog nedoličnog ponašanja. Isto tako lopta u toku igre ne smije dodirnuti nogu. Ako lopta dodirne nogu protivničkog igrača, lopta se izvodi iz auta i mjeri se novih 24 sekunde za napad. Ako lopta dodirne nogu igrača koji vodi loptu, onda se lopta daje protivničkom timu. Košarka je timska igra. Prostor u napadu se osvaja u prvom redu kolektivnom igrom, uvježbanim fintama, blokadama, ukrštanjem i završava se šutem na koš. Individualne akcije i majstorstvo svakog pojedinca trebaju doprinijeti boljem uspjehu ekipe. U odbrani kada protivnik napada, ekipa se opet kolektivno brani na dva načina: zonom ili metodom čovjek na čovjek. U zonskoj odbrani svaki pojedinac čuva određeni prostor i svih 5 igrača na taj način štite svoj prostor ispod koša. U odbrani čovjek na čovjeka svaki igrač čuva određenog igrača i prati ga po terenu, ne dozvoljavajući mu da izvede zamišljeni napad.
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #1 poslato: Februar 18, 2007, 09:18:44 »

Lopta.Lopta je nesto okruglo,ispunjeno vazduhom ,odskace.ima raznih vrsta lopti.za vaterpolo,odbojku,kosarku...ona je okrugla i ona se nosi u rukama i trci se sa njom.
znamo mi sta je kosarka! Grin
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Februar 18, 2007, 16:55:36 »

Lopta.Lopta je nesto okruglo,ispunjeno vazduhom ,odskace.ima raznih vrsta lopti.za vaterpolo,odbojku,kosarku...ona je okrugla i ona se nosi u rukama i trci se sa njom.
znamo mi sta je kosarka! Grin
Ovdje mozes procitati i nesto vise od toga "Šta je lopta?" pa i o tome mozes pricati na dejtu!
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #3 poslato: Februar 18, 2007, 17:41:20 »

Mislim da ni1 budala ne prica na dejtu o kosarci!!!Isto ko kad bi tako uzeli da pricamo o uloscima,dal su sa krilcima,yup ,always ili libresse.Ako vec i o tome pricamo,necemo pricati o tome sta je to kosarka,vec o tim kosarkasima,stanju kod nas,nba,i tako to.A ja da mu pricam sta je 3skok,dupla...jest.Zna se o cemu se prica u tim situacijama Wink
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Februar 18, 2007, 22:14:03 »

Super kada ti to sve znas-onda nema potrebe ni da citas ovakve postove!
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #5 poslato: Februar 18, 2007, 22:35:07 »

Pa ni ne citam!
Sačuvana
*Brainiac*
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 83


Rodjen sam u Srbiji, od toga ću i da umrem!


Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Februar 20, 2007, 23:20:47 »

osecam neku hemiju medju vama......
da preimenujemo ovu temu u -boks-???
Sačuvana
kovach
Administrator
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 721


└ kovach ┐


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #7 poslato: Februar 20, 2007, 23:22:37 »

Cheesy Dobra ideja...
Sačuvana
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2007, 21:55:43 »

osecam neku hemiju medju vama......
da preimenujemo ovu temu u -boks-???
Može, može,postaviću ja i nešto o boksu-pa da se nadje za svakoga po nešto!:-))))
Sačuvana
yu-generation-89
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1390



Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2007, 23:40:20 »

ej momci zar ne mislite da ova Mushmula gura nos gde joj nije mesto,zasto krece na planinu bez opreme?
da je pitate sa kojim bi košarkašem bila,šta bi mu poklanjala,koji bi mu sms slala... imala bi o cemu da piše
Please bez vredjanja... i ne, ona devojka lepo pise to sto misli i bas to treba...
Ljudi su razliciti, tako da im se misli razlikuju...  Wink
Sačuvana

*Brainiac*
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 83


Rodjen sam u Srbiji, od toga ću i da umrem!


Pogledaj profil
« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2007, 23:42:56 »

i hvala bogu na tome Wink , jer zamislite svet u koe svi misle isto?Huh???  Huh?

Katastrofa....  Roll Eyes
Sačuvana
*Brainiac*
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 83


Rodjen sam u Srbiji, od toga ću i da umrem!


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Februar 22, 2007, 00:06:00 »

...samo vas gledam......

i svidja mi se. samo vi nastavite, ne bi vas ja vise prekidao//////

samo tako nastavite, ovo je jako dobar vid zabave.....  Roll Eyes  Roll Eyes  Roll Eyes  Roll Eyes
Sačuvana
Mushmula
Gost
« Odgovor #12 poslato: Februar 22, 2007, 00:06:41 »

ma kakava zabava samo sam rekla to sto sam rekla.ionako je offtopic totalno. Shocked
Sačuvana
*Brainiac*
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 83


Rodjen sam u Srbiji, od toga ću i da umrem!


Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2007, 00:14:04 »

meni je ipak zabavno....
 ali vratimo se na topic,,,,,

nisam gledao partizan veceras bio sam na poslu, kako je igrao?Huh?
Sačuvana
yu-generation-89
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 1390



Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Februar 22, 2007, 00:18:19 »

Ma partizan ko partizan... bljak Grin
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM