Kovach.rs
Vesti: Igrice --> Arcade
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 20, 2024, 00:10:14

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 121
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 117
Ukupno: 117
Prijatelji
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Venecija  (Pročitano 7101 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 15, 2007, 22:13:07 »

Venecija je grad u Italiji, poznat po kanalima, gondolama i bogatoj povijesti. Nastao je na pješčanim lagunama kao skrovište izbjeglicama

Počeci grada što se rasprostire na 117 otoka i otočića koje pješčani sprud, Lido, štiti u laguni počinju u V. stoljeću. Tada su od Huna progonjeni stanovnici Aquileje dobje-gli na neke od tih močvarnih otoka. U tom skloništu začelo se vojvodstvo sa duždem na čelu (697.) i napokon se tu rodila trgovačka metropola koja je zavladala morem a posvetili su je svetome Marku pošto su kosti apostola donijeli iz Aleksandrije. Carigrad je osvojio 1204. dužd Enrico Dandolo. U XV. stoljeću bila je Venecija s više od dvjesta tisuća stanovnika središte svjetske trgovine i najveći lučki grad na svijetu. Raskošne građevine koje su podsjećale na orijentalne uzore, postajale su sve raskošnije. Nicale su nove palače, bogato opremljene od umjetnika kao što su bili Tintoretto, Veronese, Tizian i Giorgione. To je grad sa 150 kanala i četiri stotine mostova. U to je vrijeme dosegao svoj vrhunac. Pad Venecije započeo je kada su Turci oduzeli Venecijancima Carigrad. Upravo porazno djelovalo je otkriće Portugalaca morskog puta u Indiju. Od sada se, na primjer, mogao dobiti papar iz Lisabona za petinu jeftinije no što mu je bila cijena u Veneciji. Trgovačke su veze opustjele, moć i bogatstvo nestajalo, Venecija se sve više pretvarala u umirući grad.

U stvarnosti Venecija još i danas izgleda kao u vrijeme svog procvata. U očima mnogih turista pretvorila se nekadanja Venecija u kameni spomenik koji valja vidjeti. Osobito su privlačne točke Markov trg sa svojim 175 metara dugim i raskošnim prostorom, sa crkvom na-kićenom stupovima i mozaicima, sa 99 metara visokim Campanilom (zvonik) što stoji slobodno i s osobito izrazitom duždevom palačom s arkadama zašiljenih lukova, a iznad svega privlači sistem kanala s gotovo četiri kilometara dugim Canalom Grande što presijeca grad u obliku golemog slova S. Romantična vožnja gondolom po Canalu Grande još je i danas obligatni program svakog posjetioca Venecije iako je 400 gondola (godine 1750. bilo ih je preko 12000) nasuprot motornim čamcima danas u velikoj manjini. Theodor Fontane, koji je godine 1874. posjetio Veneciju, našao je grad čarobnim i poetskim, ali ga je također smatrao i prljavim - poput lijepe djevojke u koje je neopran vrat. "Njoj je potrebna mjesečina pri kojoj se sve vidi nekako napola", pribilježio je on. U stvari, raskoš prošlosti nesmiljeno govori o tome kako je Venecija ne samo povijesno već i materijalno umiruci grad. Palače što su ih podigli na pješčanom i nesigurnom tlu, na rešetki satkanoj od balvana i drvenih stupova postepeno tonu u lagunu.

O Veneciji se više pisalo negoli o većini drugih gradova na svijetu. Petrarca ju je godine 1364. smatrao "bogatom zlatom, ali još bogatijom slavom", Goethe je godine 1786. mislio da se taj grad ne može usporediti ni s jednim drugim, Ernst Moritz Arndt zgražao se nad "odvratnim pogledom i mirisom", Charles Dickens je sanjario o njoj godine 1844; stvarnost Venecije nadmašuje "maštu i najdivlji-jeg zanesenjaka", a Thomas Mann je taj grad godine 1913. nazvao "najnevjerojatnijim od svih gradova".

Vjenčanje mora. U Veneciji se na blagdan Uzašašća izvodi obred Sposalizio del mare. Bila je to najsjajnija među mnogobrojnim godišnjim svetkovinama, a u njoj su sudjelovale duge povorke brodova što ih je predvodio dužd na državnoj galiji Bucintoru (ili Bucentauru). Izvezavši se na more, dužd bi obredno bacio prsten u njega govoreći: Desponsamus te, mare. 'Zaručujemo te, more'. Obred je, vjerojatno, ustanovljen u 12.st. u spomen na neku ratnu pobjedu, dok se nije počeo smatrati simbolom Venecije kao pomorske sile bez premca. Bucintoro je bio državna galija raskošno ukrašena zlatom, a ime mu je, možda, poteklo od pramčanoga lika koji je bio pola čovjek a pola bik. Njezin je izgled u 18.st. poznat s Canalettovih slika (Blagdan Uzašašća, Kralj, zbirka, Windsor)


Sačuvana
kovach
Administrator
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 721


└ kovach ┐


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2007, 00:26:25 »

Ja sam delimichno prespawao Veneciju kao neki narkoman na onim stepenicama koliko sam bio umoran..
A i nije mi se nesh svidela..
Ali zato Firenca!
...fantazija
Sačuvana
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: April 13, 2007, 11:56:11 »

Preeedivan grad...Smiley mada, ako prethodno potrosis sve pare i nemas vodu da kupis....11 evra kafa i kisela voda...mnogo je skupa.........
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
kovach
Administrator
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 721


└ kovach ┐


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #3 poslato: April 13, 2007, 14:05:58 »

mada, ako prethodno potrosis sve pare i nemas vodu da kupis...

Nishta mi ne prichaj...
Sva sreca ima dobrih ljudi... Smiley
Sačuvana
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: April 13, 2007, 15:17:42 »

hehehehehe, bas tako...Smiley))))
« Poslednja izmena: April 15, 2007, 03:38:51 *marina* » Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
jaaaka
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12


Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Maj 09, 2007, 20:07:51 »

tamo je zakon ako imas barem 50 eura za potrosit na dan... Smiley
Sačuvana
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #6 poslato: Maj 10, 2007, 00:50:28 »

Joj...ja jedva cekam da odem....a idem tek septembra.... Sad
Ali znaci da ponesem dobru kintu....
Hm...pa ono Italija je u celosti dosta skupaaa...
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Maj 10, 2007, 11:27:43 »

Stvarno preeteruju sa cenama....Ali obavezno kupi one divne maske, ili ih makar samo probaj pa se slikaj sa njima....Smiley Smiley Smiley
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
LiDiJa83
Full Member
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 229



Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2007, 12:53:00 »

Ja sam chula da kanali mnoooogo smrde... Pogotovo kad je toplo... Zato nekako zaobilazim Veneciju... Al opet, bila sam u Amsterdamu, koji je isto tako sav u kanalima, pa mi nishta nije smrdelo... Sad ne znam dal je to za Veneciju tachno...Huh?
Sačuvana
*marina*
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 367


:) ;)


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Jun 03, 2007, 00:39:43 »

Pa, kažu da malo se oseti....zavisi kako gde...meni je bilo jako divno tamo i uopšte to nisam primetila...Smiley kad sam otišla tamo, tako sam se lepo i čudno osećala, kao da sam u nekom drugom vremenu....jako bih volela opet tamo da odem...
Sačuvana

"...i ne znam kako razum može ljubavi odoljeti, imat dušu,a ljepotu njenu ne zavoljeti....to je tajna koju čuvam, koja me je vodila, da je ljubav moja NEPOBJEDIVA..."   Gibonni
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #10 poslato: Jun 03, 2007, 00:56:55 »

Moja drugarica je kupila te maske kad je bila prosle godine i mi smo se svi ovde odusevili...
I kad smo skoro pravili maskenbal (he,he... Wink ) Ona je obukla svoju haljunu sa mature i stavila jednu masku i bila je prelepa, kao neka princeza... Joj...jedva cekam da odem!!!
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
yoxi
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 98



Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Jun 12, 2007, 00:10:16 »

Venecija mi je lijepa za odmor i tako to,ali nikada ne bih voljela tamo zivjeti,dosta se osjeti smrad,a kafa na trgu Svetog Marka je 10eura,pa ko voli nek`izvoli..
Sačuvana

ljupce
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 13


Pogledaj profil
« Odgovor #12 poslato: Jun 22, 2007, 23:55:02 »

lepa je samo na slikama.slike ne prenose smarad ustajale vode
Sačuvana
honey_mici Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
♥ shubidubidajzl ♥
Global Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 14765


Apri gli occhi e inizia a sognare.


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #13 poslato: Jun 23, 2007, 21:50:32 »

He, danas mi pricala dva druga kako su prosle godine bili u Veneciji, bilo negde oko 50 stepeni, oni umirali, setali se i malo izvan grada tj. centra kupali se... kazu mi oni voda smrdi, prljava ali je vrucina bila ogroomnaa i neizdrziva....hehe...nisu normalni...al' kupali su se u moru ne u kanalima...
Sačuvana



Of all the things I've lost, I miss my mind the most. Mark Twain
AURORA
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 69



Pogledaj profil
« Odgovor #14 poslato: Jun 25, 2007, 20:43:46 »

U potpunosti se slažem u vezi smrada kanala i skupoće Italije.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM