Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
April 19, 2024, 07:49:09

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 90
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 117
Ukupno: 117
Prijatelji
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Opet SFRJ  (Pročitano 27257 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Homer Simpson
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 384



Pogledaj profil
« poslato: Jun 16, 2007, 10:17:51 »

Sta mislite koja sila bi bila u Evropi da se nije desio raspad SFRJ?
I dali bi bili za za ponovo ujedinjenje?
Naravno da svako ima svoju valutu kao sada i politiku, nego granice da budu prohodne, bez viza i smaranja na granicama!
I jos nesto posto vidim da ovde ima clanova iz ex YU zemalja!
Kolike su prosecne zarade kod njih i npr cene pica u kaficima, prehrambeni proizvodi!

Evo da ja dam moje misljenje!
Bili bi mocna sila kako ekonomski tako i vojno plate bi bile oko 2000 E
Ja sam za Ujedinjenje
Evo kako stoje stvari u Vojvodini:
Plate variraju od 150E do 350E to su poslovi koji su svakodnevni i koji se mogu dobiti uvek, naravno ko zeli da radi!
Cene pica u kaficima su oko 1E
Jedna pica je 4-5E
Svinja od 100kg zive vage se moze kupiti za 60E a jaje za 10 centi
Benzin je 1,02 E
Nezaposlenost je velika, dosta njih rade na crno ili pored posla imaju jos neki koji im donese jos para!
Voze se kola u proseku po 15 godina stara
Sačuvana

Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
Moderator nije privilegija vec obaveza!
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: Jun 16, 2007, 10:37:33 »

Ja bih voljela da bude SFRJ, iz CG sam i činjenica je da sam svim srcem bila za nezavisnost ali da je ostala ona stara Juga nikada mi to nebi palo na pamet, ovako bili smo kao neka vještačka država.

Često putujem u zemlje EX YU, sa Makedonijom sam oduševljena, narod je tako dobar, uvijek su dobri domaćini mada je to vjerovatno zbog razvijanja turizma ali ipak bude ti nekako lijepo kad znaš da si negdje dobro došao. Imaju vrlo male plate,prosječna plat aim je oko 120 evra,cijene pića,hrane i smještaja su veoma pristupačne.

BiH, bi bila sjajna da se ne vide posljedice rata,jezivo je kad dođeš tamo i vidiš sve ono porušeno,bombardovano,uništeno. Nisam sigurna kolike su im plate ali cijene su tu i tamo,manje nego kod nas u svakom slučaju. Bila sam prije par dana u Sarajevu,po malo se osjeća napetost ali to je samo kod pojedinaca,sve u svemu i sa njima bi mogli opet u istu državu.

Hrvati imaju dobar standard ali i cijene, u Dubrovniku sam veoma često i on je do besvijesti skup ali i fantastičan. Odnos prema nama solidan,mada sam razgovarala sa ljudima i oni kažu i vi bi bili zlopamtila da ste izgubili f,ilije,kuće,sve... Činjenica je,zar ne?

Slovenci naravno najbolje funkcionišu od svih nas ali i ranije su, narod je super i volim da idem tamo.

Srbija, to znamo. Veliki dio rodbine mi je tamo, konkretno u Vojvodini ali to se ne može uporediti sa ostatkom Srbije. Volim Novi Sad, Vrbas,Kulu...

Kod nas, plate kako kome, svi nešto muvamo,crnčimo, svi imaju po par poslovnih kombinacija i generalno dobro živimo. Vozimo nova, ukradena kola,kupujemo brendiranu garderobu na rate ali banja nam je. Uništavamo turizam neljubaznošću i visokim cijenam ali nas nije briga. Trenutno većina stanovnika prodaje đedovinu raznim strancima za mnoooogo velike pare pa će posle da kažu kako su nas išćerali kao sa Kosova ali....
Ipak VOLIM MOJU CRNU GORU!

Kako smo svi mi iz JUGOSLOVENI čudan narod,ipak mislim da niko ne umije da uživa kao mi, svaka briga se razbija uz muziku,malo alkohola i to je to.
Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: Jun 16, 2007, 10:40:09 »

Koliko napisaaaaaaaah  Studenjak
Sačuvana

ChEtNiK
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2808


Guns don't kill people. - I kill people


Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Jun 16, 2007, 11:13:16 »

Kakva bre SFRJ.
Znash kako kazhu za makedonce oni su Srbi sa velikom govornom manom.
Muslimani iz bosne nikad nebi sa Srbima i mi sa njima.
Hrvati isto.Nemogu da budem u drzhavi sa nekim ko je ubijao Srpsku decu.
Crnogorci su se ocepili zbog Mila i njegovih mahijashko-poslovnih shema, Inache Crna gora je nastala kada su se Srbi pod najezdom turaka povukli u planine. I sam njegosh je bio Srbin. Do pre par godina ste pevali "Na Lovcenu Njegosh spava, najmudrija Srpska glava", ali ste posle promenili kad je Milo to odluchio. Mi smo vas stalno branili i ginuli za vas a vi nam tako. Ovo se ne odnosi na tebe lichno, nego na ceo "narod". Nemoj da se ljutish, ovo sam diskutovao i sa nekim Crnogorcima iz Beograda, ovo je objektivan pogled na ovu temu.
Sačuvana

__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_________§§§§_________
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
_________§§§§_________
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #4 poslato: Jun 16, 2007, 11:22:53 »

Oj vojvodo Sinđeliću,srpski sine od....
Knjaževina Crna Gora je period u istoriji Crne Gore. Postojala je od 1852. do 1910. godine. Pre nje Crna Gora bila je nasledna episkopija, a postojala je sve dok 1910. nije proglašena za kraljevinu. Imala je dva vladara iz dinastije Petrović Njegoš, knjaza Danila i knjaza Nikolu.
Nakon smrti vladike Petra II Petrovića Njegoša 1851, njegovo mesto je nasledio Danilo Petrović. Danilo se 1852. oženio i odbacio svoju duhovnu titulu i preuezo titulu knjaza i pretvorio svoju zemlju u sekularnu knjaževinu. Nakon ubistva knjaza Danila 1860, na presto je došao Nikola Petrović 14. avgusta 1860. Tokom 1861. i 1862, Nikola je vodio neuspešan rat protiv Turske, a Crna Gora je uz velike muke sačuvala svoju nezavisnost. Knjaz Nikola je vodio mnogo uspešniji rat 1875....Najviše se proširila 1911. i 1912. godine tokom Balkanskih ratova. Crna Gora je tada dobila Metohiju i predeo oko Skadarskog jezera. Za vreme I svetskog rata Crna Gora je bila u Antanti. Tada je Crna Gora dobila teritorije do Herceg Novog. Zatim se posle I svetskog rata pripojila Kraljevini Srbiji...




Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #5 poslato: Jun 16, 2007, 11:27:29 »

I još malo istorije..

Dukljanska država (od 1034. do 1097.)
Nakon smrti Vasilija II Bugaroubice 1025. godine Vizantija se našla u naglom opadanju. Ovo je pokušao odmah da iskoristi i mesni gospodar Duklje Stefan Vojislav (s. 1034- s.1055), poreklom iz Travunije koga vizantijski pisci nazivaju Srbinom,a na nekim mjestima Skitom, Tribalom (Skilica, Zonara) i Dukljaninom (Kekavmen),što ukazuje na nepouzdanost etničkih atribucija kod vizantijskih hroničara, kao i o njihovoj potrebi da upotrebe ime nekog varvarskog naroda iz klasične epohe da bi obavestili svoje učene čitaoce o teritoriji koju naseljavaju savremeni varvari. Podigao je pobunu 1034-6, ali je ova brzo ugušena a on zarobljen i odveden u Carigrad. Uskoro se oslobodio zatočeništva i vratio u Duklju te se ponovo podigao već 1037/8. Uspeo je da se odbrani od Teofila Erotika, namesnika Drača, a zatim je napadao na ostale srpske oblasti koje su još uvek priznavale vizantijsku vlast. U zimu 1039/40. na Dukljanskoj obali nasukao se jedan vizantijski brod sa velikim blagom i zlatu koje je 1040, Vojislav odmah prigrabio. Kada je odbio Carev zahtev da mu ga vrati ovaj je 1040. na njega poslao vojsku koja je potučena negde u srpskim gudurama tako da joj se i zapovednik jedva spasao.

Dugo potiskivano nezadovoljstvo zbog menjanja naturalnog sistema dažbina i zloupotreba vizantijskih namesnika isplivalo je na površinu 1040. godine kada je u Beogradu izbila pobuna vođena Petrom Odeljanom koji je za sebe tvrdio da je unuk Samuilov, a sin Gavrila Radomira (vidi:Slovenski ustanak u Pomoravlju 1040-1041). Ustanak se brzo proširio na jug preko Niša i Skoplja u Makedoniju a Odeljan je izvikan za cara. Tada je buknuo još jedan ustanak, ovoga puta u Draču. Predvodio ga je izvesni Tihomir koji ga su sledbenici takođe uskoro izabrali za cara. Ustanici su verovatno neko vreme nastupali zajedno a zatim je Odeljan likvidirao takmaca. Međutim, tada se među ustanicima pojavio još jedan, ovoga puta nesumnjivi Samuilov unuk – Alusijan, sin Jovana Vladislava, koji je došao da se pridruži iz Jermenije gde je bio vizantijski strateg. Kao drugi unuk on je postao Odeljanov savladar. U neizbežnom sukobu između dvojice vladara Alusijan je pred Solunom oslepeo Odeljana (1041) i prebegao Vizantincima u potpunosti obezglavivši ustanike koji su ubrzo potučeni.

Sada se Vizantija ponovo okrenula Vojislavu poslavši 1042. na njega veliku vojsku ali predvođenu čovekom bez većeg vojnog iskustva. Vojska je imala uspeha u nizini zauzimajući gradove i pljačkajući ali im je Vojislav zatvarao jedan po jedan klanac za leđima. Kada su se Vizantinci uputili natrag on ih je napao stenjem i strelama u jednoj sutesci i uništio veći deo vojske. Sada je imao slobodne ruke da svoju vlast ne samo učvrsti u Duklji i Travuniji već da je proširi i na Zahumlje i da napada Rašku, gde su tamošnji župani još uvek priznavali vizantijsku vrhovnu vlast.

Vojislava je pre 1055. nasledio sin Mihailo (s. 1055 – s. 1081). Ovaj je sa Vizantijom stupio u bolje odnose te je od Cara dobio i titulu protostapara a 1077. Mihailo se spominje kao «kralj Slovena». U njegovo vreme Normani su zauzeli južnu Italiju a Rim i Carigrad su konačno raskinuli. Srbi su u crkvenom pogledu ostali podeljeni onako kako su bili i 1018. Zalagao se i za crkveno osamostaljenje Duklje tako što bi Bar uzdigao (tj. potvrdio) za nadbiskupiju.

Nakon poraza kod Mancikerta makedonski Sloveni, nezadovoljni fiskalnom politikom Vizantije, počeli su da prpremaju pobunu. Stupili su u vezu sa Mihailom tražeći od njega pomoć i predlažući mu da njegov sin Konstantin Bodin postane vladar nove države. Mihailo je pristao te je poslao sina i 300 ratnika predvođenih vojvodom Petrilom u Prizren gde su se skupile vođe ustanka među kojima je najugledniji bio Đorđe Vojteh iz Skoplja (vidi:Slovenski ustanak u Pomoravlju 1072.). Tu je Bodin 1072. proglašen za cara pod imenom Petar III. Namesnik teme Bugarske je potučen pa je zauzeto Skoplje a nakon toga Bodin/Petar je krenuo na Niš a Petrilo je osvojio Ohrid i Devol i opseo Kostur. No, Petrilo je tu potučen pa se okolnim putem jedva vratio u Duklju a Vojteh je predao Skoplje pod uslovom da lično bude pošteđen. Uprkos ovakvom odnosu snaga i već poodmakloj zimi Bodin se odlučio da zapodene bitku kod mesta Pauni na Kosovu ali je poražen. Zatvoren je čak u Antiohiji ali je Mihailo potplatio neke Mletačke trgovce koji su uspeli da ga odatle izvuku.

Posle ovoga nema nekih određenih vesti o Mihailu ali kako mu je sused na mestu dračkog stratega postao vešti vojskovođa Nićifor Vrijenije možemo pretpostaviti da ga je ovaj u svojim energetičnim pohodima naterao na bližu poslušnost. 1081. Mihailo je oženio sina ćerkom viđenog normanskog pristalice iz Barija Arhirica.

U vreme Normanskog napada na Drač 1081. Bodin (s. 1081 – s. 1097) je prvo pratio carske čete nanoseći Normanima manje udarce zajedno sa mesnim Albancima. Ali kada je došlo do odlučujuće bitke pod zidinama grada Drača Bodin je ostao neutralan, a kada je video da je pobeda u rukama Normana, pokupio se i odlučio da iskoristi teško stanje Vizantije zauzevši Bosnu i Rašku (po Barskom rodoslovu).

Iskoristivši sukob između papa zatražio je i dobio 1089. potvrdu barske (dukljanske) nadbiskupije na uštrb Dubrovnika i Drača.

Između 1085. i 1090, u vreme dok je drački strateg bio Jovan Duka Bodin se ponovo sukobio sa Vizantijom. Duka ga je potukao i zarobio, ali se on već 1091. nalazio ponovo na vlasti. U zimu 1096/7. krstaši pod Rajmondom Tuluskim prolazili su obalom istočnog Jadrana a kralj Bodin ih je prijateljski primio u Skadru, no ipak nije mogao da natera svoje podanike da ih ne napadaju.

Sačuvana

lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #6 poslato: Jun 16, 2007, 11:29:57 »

I još ovo,naravno ništa lično.

Zeta ili Zenta je bila država od 1356. godine do 1498. godine, kad su Turci uzeli vlast. A prije njene nezavisnost, bila je pod Nemanjića kao dio Srbije od 1186. a prije toga, Zeta je bila nezavisna kraljevina pod imenom Duklja.
Sačuvana

ChEtNiK
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2808


Guns don't kill people. - I kill people


Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Jun 16, 2007, 12:04:48 »

Evo citat iz jedne knjige:

"...Ustanak jepceo cim se saznalo da su 12. jula na Cetinju Italijani i grupa kvislinga tzv. "zelenasa" proglasili kraljevinu Crnu Goru.Italijane i zelenase najpre je odbio unuk kralja Nikole petrovica, princ Mihajlo. Posle aprilske katastrofe ... princ je sproveden iz pariza u logor kod Frankfurta. Tu ga nalazi specijalni izaslanik italijanske kraljevske kuce, koji mu "prosto naredjuje" da krene na Cetinje i preuzme "crnogorski kraljevski presto. Po cenu ostanka u logoru i neizvesne sudbine,princ Mihailo je najpre "srpski opsovao" svoju tetku Jelenu, italijansku kraljicu, u zabludi da je to njena zamisao, a potom je odgovorio:
 Ja se ponosim svojim precima, ponosim se istorijskom ulogom Crne Gore, ali kao i moji preci osecam se srbinom i uvek cu biti nepokolebljivi protivnik crnogorskog separatizma, koji je jedino motivisan zeljom da se razbije Srpstvo...

Eto lejenice uzela si mi 15 minuta zhivota.
Sačuvana

__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_________§§§§_________
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
_________§§§§_________
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #8 poslato: Jun 16, 2007, 12:13:41 »

To je vjerovatno bilo njegovo lično mišljenje i njegov osjećaj.
No, srpski sine iz koje ti ovo bijaše knjižice?

Za 15 min. izvini, nadoknadićeš ti to Smiley
Sačuvana

ChEtNiK
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2808


Guns don't kill people. - I kill people


Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Jun 16, 2007, 12:17:47 »

Miroslav Samardzic - Drazha i opshta istorija Chetnichkog pokreta ( prva knjiga )

U tom delu govori o zbivanjima posle aprilskog rata i pokushajima raspirivanja separatizma u Jugoslaviji
Sačuvana

__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_________§§§§_________
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
_________§§§§_________
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #10 poslato: Jun 16, 2007, 12:30:09 »

Miroslav Samardzic - Drazha i opshta istorija Chetnichkog pokreta ( prva knjiga )


ha,ha.... Naravno istorija krojena na njegov način.
Sačuvana

ChEtNiK
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 2808


Guns don't kill people. - I kill people


Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Jun 16, 2007, 12:37:50 »

To je iz Italijanskih izvora.
Nije chovek izmishljao nego je prepisao.
Sačuvana

__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_________§§§§_________
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
_________§§§§_________
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
_____§§__§§§§__§§_____
_____§§__§§§§__§§_____
__§§§§§__§§§§__§§§§§__
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #12 poslato: Jun 16, 2007, 12:42:14 »

OK   vojvodo  Roll Eyes 
Sačuvana

Homer Simpson
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 384



Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: Jun 16, 2007, 13:37:08 »

Sto se tice cetnikovih postova sve je jasno
Avatar ti je od najveceg kriminalca moderne istorije, ubiti premijera ili indirektno ucestvovati u njegovom Atentatu!
Ubistvo je blaga rec, ATENTAT je malo jaca!
Pucati na coveka bez oruzja a on je bio komadant necega!
Samo fale slike od Marka Milosevica!
Katastrofa!
Sačuvana

Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
Moderator nije privilegija vec obaveza!
lejenica
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 3280


Ministar za kulturu


Pogledaj profil WWW
« Odgovor #14 poslato: Jun 16, 2007, 13:43:05 »

Sto se tice cetnikovih postova sve je jasno
Avatar ti je od najveceg kriminalca moderne istorije, ubiti premijera ili indirektno ucestvovati u njegovom Atentatu!
Ubistvo je blaga rec, ATENTAT je malo jaca!
Pucati na coveka bez oruzja a on je bio komadant necega!
Samo fale slike od Marka Milosevica!
Katastrofa!

A nije on loš, samo je zadojen mržnjom.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM