Sport => Fudbal => Temu započeo: *AnCiCa* Oktobar 12, 2008, 00:54:38

Naslov: "Orlovi" poleteli ka jugu
Poruka od: *AnCiCa* Oktobar 12, 2008, 00:54:38
Orlovi" su zauzeli oštar kurs. Raširili su krila i poleteli ka jugu.

Reprezentacija Srbije je pred 15-ak hiljada gledalaca na "Marakani" pobedila lidera grupe 7 kvalifikacija za SP 2010. u Južnoj Africi i zaposela čelnu poziciju .

Litvanci ne samo da su prvi put poraženi u ovom ciklusu već su prvi put i kapitulirali. I to ne jednom, nego tri puta, a mogli su i više - Srbija - Litvanija 3:0 (2:0).

Radomira Antić je komandovao ofanzivu od starta meča. Izveo je tim sa dvojicom špiceva, Pantelićem i Žigićem, i ofanzivno orijentisanim krilima Krasićem i Jovanovićem.

Za hrabrost je nagrađen već u šestom minutu. Milijaš je izveo korner, Ivanović je uleteo na "prvu stativu" i ispred golmana i igrača Litvanije, odlično reagovao glavom - 1:0.
U danu kada Austrija nije pobedila Farska Ostrva i u vremenima kada Luksemburg može da trijumfuje u Švajcarskoj, partija "orlova" i rezultat protiv do sada ubedljive Litvanije vraćaju osmehe na lica fudbalske Srbije.

Ako je pobeda nad Faranima u prvom kolu kvalifikacija bila očekivana, a izlet u Pariz "nemoguća misija", onda je ubedljivim trijumfom, i igračkim i rezultatskim, nad Litvanijom položen ozbiljan ispit ili bar njegov pismeni deo.

Usmeni je zakazan za sredu, u Beču.

Pre utakmice, kapitenu Dejanu Stankoviću je predsednik Fudbalskog saveza Srbije, Tomirlav Karadžić, uručio Dijamantsku loptu, koja se dodeljuje igračima sa 75 nastupa za reprezentaciju. Njemu je meč protiv Litvanije 76.

Srbija - Litvanija 3:0 (2:0)

STRELCI: 1:0 - Ivanović u 6, 2:0 - Krasić 34, 3:0 - Žigić u 83. minutu.

SRBIJA: Stojković, Ivanović, Vidić, Dragutinović (od 24. Krstajić), Obradović, Milijaš, Stanković, Krasić (od 71. Janković), Jovanović, Žigić, Pantelić (od 57. Kuzmanović).

LITVANIJA: Karčemarjkas, Šemberas, Dedura, Stankevičijus, Danilevičijus, Mikoliunas (od 46. Kalonas), Papečkas (od 46. Jankauskas), Klimavičiks, Kšanavičius, Pilibaitis (od 79. Skerla), Zelminas.

SUDIJA: Mehuto Gonzalez (Španija).

Gol postignut u tako ranoj fazi meča omogućio je "orlovima" da igraju mirno. Prikazali su zrelu i efikasnu igru, bez poteza koji publiku dižu na noge, ali koja uliva nadu u bolje sutra.

Reprezentativci Srbije nisu dozvolili Litvancima ni gram nade da mogu makar do izjednačenja. Za 90 minuta golman Stojković nijednom nije morao da strepi za svoju mrežu.

Koncepciju odbrane nije poremetio ni prinudni izlazak Dragutinovića već u 24. minutu, čije mesto je zauzeo Krstajić.

Prednost je duplirana u 34. minutu iako su i prethodno isto mogli da učine i Jovanović, koji je šutirao za malo pored gola, Pantelić, koji se izborio za dobru poziciju, ali prebacio prečku, i Ivanović, koji je pogodio stativu po istom scenariju kao kod vodećeg gola.

Onda je opet Milijaš izveo korner, lopta se odbila do Krasića, neometan iskosa sa sedne strane na desetak metara od gola, šutirao je snažno i precizno - 2:0.
U nastavku je Srbija rutinski odradila posao, a grogiranog rivala je nokautirala u 83. minutu.

Prethodno, Kuzmanovićev šut je rukom na gol-liniji zaustavio Klimavičijus, zbog čega je dobio crveni karton, a Žigić priliku da se upiše u strelce sa bele tačke. Ipak, udarac gorostasnog napadača je zaustavio golman Karčemarjkas.

Međutim, Žigić se iskupio kada je u svom stilu, udarcem glavom, odličan centaršut Jankovića pretvorio u konačan rezultat - 3:0.